(DOSJE) Opozorila, da smo pred najhujšo zimo v tem stoletju, se pred negotovo energetsko jesenjo kar vrstijo

Ogrevanje bo to jesen in zimo bistveno dražje, zaloge lesnih goriv, s katerimi se greje polovica Slovenije, pa so trenutno minimalne. Bo del gospodarstva klecnil še pred zimo?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Opozorila, da smo pred najhujšo zimo v tem stoletju, se pred negotovo energetsko jesenjo kar vrstijo. Cene električne energije in zemeljskega plina na borzah dosegajo rekordne vrednosti, za prihodnje (tudi zimske) dobave so tudi do dvajsetkrat višje od tistih pred dvema letoma. Cene megavatne ure elektrike so dosegle tudi že 1000 evrov, zemeljskega plina pa 350 evrov. To so cenovne ravni, ki jih težko preživijo podjetja, kaj šele državljani, ki so zavoljo vsesplošne draginje, ki jo spodbujajo posledice vojne agresije Rusije nad Ukrajino in naraščajoče inflacije, upravičeno zaskrbljeni. Sredi tedna so iz združenja Eurelectric poslali alarmantno opozorilo, da je treba takoj zmanjšati porabo zemeljskega plina, sicer se lahko evropske zaloge plina pozimi izpraznijo.

Črne napovedi ekonomistov in energetikov

Ekonomist Igor Masten je v nedavnem intervjuju za Siol ugotavljal, da ne moremo živeti v iluziji, da se lahko inflacija zniža brez recesije, nižjih obrestnih mer, brez odpuščanja. "Podjetja ne bodo mogla prenesti višjih stroškov energentov, surovin in še višjih plač, ki bi nadomestile izgubo kupne moči. Najslabša podjetja bodo bankrotirala, preostala pa se bodo v ostrih razmerah na mednarodnih trgih znašla še z dodatno težavo manjše konkurenčnosti zaradi naraščajočih stroškov dela. In vse bo tudi zato trajalo toliko dlje," meni Masten. Tudi Aleksander Mervar, direktor Elesa, ki je med najbolj zaskrbljenimi v energetiki že spomladi opozarjal, da bomo kmalu za energente plačevali do štirikrat več, kot smo doslej, napoveduje, da bo prihajajoča zima največji preizkus slovenskega energetskega sistema: "Država gospodinjstvom elektriko subvencionira, zato pozimi pričakujemo več ogrevanja na elektriko: s paneli, električnimi radiatorji, kaloriferji. To bo dodaten pritisk na distribucijsko omrežje."

Statistični urad je medtem izračunal, da sta se električna energija in zemeljski plin že v letošnjem drugem četrtletju podražila za vse odjemalce. Cene elektrike so bile v primerjavi s prvim četrtletjem za gospodinjstva višje za kar 35 odstotkov, za negospodinjske odjemalce pa za 8 odstotkov. Cene zemeljskega plina pa so bile višje za 11 oziroma za 5 odstotkov. Povprečna cena električne energije je v drugem četrtletju za gospodinjske odjemalce znašala 0,157 evra na kilovatno uro (kWh), za negospodinjske odjemalce je dosegla 0,162 evra na kWh brez DDV. Povprečna cena zemeljskega plina je bila za gospodinjske odjemalce 0,076 evra, za negospodinjske odjemalce pa 0,063 evra na kWh brez DDV.

Vlada blaži draginjo za državljane bolj kot za podjetja

Vlada premierja Roberta Goloba se sicer pravočasno odziva na zvišanje cen energentov, sprva s ponovno regulacijo cen naftnih derivatov zunaj avtocest, nato z omejitvijo najvišjih cen električne energije in zemeljskega plina ter znižanjem stopnje davka na dodano vrednost z 22 na 9,5 odstotka za vse energente z izjemo kurilnega olja. Tako od 1. septembra do 31. avgusta prihodnje leto veljajo najvišje cene 0,118 evra na kilovatno uro za višjo tarifo in 0,082 evra za nižjo ter 0,098 evra za enotno tarifo. Najvišje cene zemeljskega plina pa so omejene na največ 0,073 evra na kilovatno uro brez DDV. Toda pozor, nekateri odjemalci, ki še imajo sklenjene posebne ponudbe, danes na Petrolu na primer plačujejo trikrat manj. To pomeni, če je njihov mesečni pavšalni strošek za plin 90 evrov, bo ta poslej kar 270 evrov. Ob čemer bosta lahko tako Petrol kot Gen-I, ki imata največ odjemalcev, svoje danes še nižje cene z vladnim žegnom celo povišala. Bolj je ta ukrep smiseln pri električni energiji, kjer bo moralo cene znižati šest dobaviteljev.

Za najbolj ranljive je vlada pripravila 200 evrov energetskega dodatka, ki ga bo prejelo 63.000 posameznikov in družin. Po 200 evrov namenjajo samskim osebam; 200 evrov za družine z enim staršem, povečano za 118 evrov za vsakega otroka ali za 59 evrov, če je otrok dodeljen v skupno varstvo in vzgojo; 314 evrov za dvostarševske družine, povečano za 118 evrov za vsakega otroka ali za 59 evrov, če je otrok dodeljen v skupno varstvo in vzgojo, ali 314 evrov za pare brez otrok. Energetski dodatek bodo prejeli tudi invalidi, ki prejemajo nadomestilo za invalidnost.

Za zdaj v zalogi le desetina lesnih goriv

Glede na to, da se polovica slovenskih gospodinjstev ogreva z lesnimi gorivi, ljudi poleg višanja cen skrbi tudi pomanjkanje goriv, kot so drva, polena, sekanci in peleti. Cena tone peletov se je z lanskih 350 evrov dvignila na 600, napovedi za jesen segajo tudi do 900 evrov za tono. Glede na to, da slovenska proizvodnja lesnih goriv ne zadošča povpraševanju, jih največ uvažamo iz Bosne in Hercegovine, ta pa izvoz zavoljo zaščite svojih odjemalcev omejuje in celo prepoveduje. Nekateri slovenski dobavitelji, ki so že plačali avanse, tako še niso prejeli naročenih dobav, alternative za nakup peletov in drv v Avstriji, Bolgariji, Romuniji in na Poljskem pa so še dvakrat dražje, ugotavljajo pri Trgovski zbornici Slovenije. Dobavitelji imajo tako trenutno v zalogi, v primerjavi z istim obdobjem lani, le desetino lesnih goriv. Boštjan Jagros iz trgovske družbe Jagros ob tem ugotavlja, da je danes še toplo, "čez tri tedne pa bo panika".

Višanje cen lahkega kurilnega olja, to se je od novembra lani podražilo z okoli 90 centov na več kot 1,5 evra oziroma za 66 odstotkov, pa dela sive lase okoli 14 odstotkom slovenskih gospodinjstev, ki se ogrevajo s tem energentom. To pomeni, da bo gospodinjstvo, ki je lani za kurilno olje odštelo 1000 evrov, letos zanj moralo plačati 1660 evrov. Dobave se daljšajo, za nekaj dodatne nervoze pa je poskrbel infrastrukturni minister Bojan Kumer, ki je potem, ko zaradi Evropske komisije vlada ni mogla znižati DDV tudi za kurilno olje, napovedal ponovno regulacijo cene in državljanom svetoval, naj z nakupom kurilnega olja še počakajo. "Predsednik vlade in tudi jaz sva že povedala, da vse več analiz kaže, da bo treba poseči tudi na trg ekstra lahkega kurilnega olja, ki ne deluje. Delamo simulacije in izračune. Odločitev ni da ali ne, ampak le še kako," je napovedal Kumer.

Ne gre le za delovna mesta, ampak za obstoj gospodarstva

Medtem vlada gospodarstvu sprva letos ponuja 40 milijonov evrov za kritje upravičenih stroškov 30-odstotne razlike povišane cene energije po precej zapleteni formuli, prihodnje leto pa milijardo evrov in pol. Za zdaj pa se v vladi upirajo ideji o oblikovanju kapice na cene energentov in bodo, kot kaže, počakali na usmeritve EU. Glede na različna mnenja bo enotni evropski dogovor o tem sicer težko hitro sprejeti. Četudi je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v sredo napovedala možnost uvedbe cenovne kapice na ruski plin.

Energetsko intenzivna podjetja medtem zmanjšujejo proizvodnjo, Talum iz Kidričevega je že od lani le na tretjini proizvodnje v elektrolizi, Slovenska industrija jekla jo bo znižala za 40 odstotkov. Za zdaj ne napovedujejo odpuščanj, ampak reorganizacijo. Marko Lotrič, direktor družinskega podjetja Lotrič Meroslovje in novi predsednik Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije, celo meni, da ne gre za vprašanje ohranjanja delovnih mest, ampak obstoja gospodarstva kot celote: "Mali brez velikih ne moremo delati in tudi veliki brez malih in srednjih podjetij ne morejo preživeti." Po njegovem je gospodarstvo sposobno plačati ceno, ki je potrebna za proizvodnjo električne energije, tam do 150 evrov za megavatno uro. "To je tista kapica, ki nam bo omogočila preživeti, četudi ta predstavlja okoli 250-odstotno povečanje cen električne energije."

Z vedno večjimi računi za električno energijo se soočajo tudi obrtniki in gostinci, mnogi dodatnih povišanj ne bodo zmogli. Zato je med predlogi Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije tudi subvencioniranje čakanja na delo doma po vzoru protikoronskih ukrepov. Najbolj so na udaru pekarne, ki prejemajo nove, desetkrat višje ponudbe za dobavo električne energije in resno razmišljajo o zaprtju dejavnosti.

Optimizirati porabo in iskati rešitve za učinkovito rabo energije

Ludvik Hriberšek
Osebni Arhiv

Glede na vse bolj negotovo energetsko jesen in zimo smo Ludvika Hriberška, energetskega svetovalca (Ensvet), povprašali, kako naj si porabniki energentov znižajo vedno višje zneske na položnicah. Na energetsko krizo se lahko odzovemo tudi tako, da se naučimo učinkovito ravnati z energijo in varčujemo, dokler jo imamo, meni Hriberšek. "S spremembami vedenjskih navad, na primer z ugašanjem luči, zapiranjem oken, izklapljanjem hišnih aparatov, ko jih ne potrebujemo, pametnim kuhanjem, uporabo energetsko učinkovitih naprav (hladilnikov, pomivalnih strojev, pečic). Glede na to, da se bliža ogrevalna sezona, lahko že z enostavnimi ukrepi zmanjšamo rabo energentov. Če znižamo temperaturo prostorov, v katerih bivamo, za samo eno stopinjo Celzija, se to odrazi v 5 do 7 odstotkov nižji rabi energenta. To pomeni, da če znižamo povprečno temperaturo z 22 na 18 stopinj, bomo porabili za 20 do 28 odstotkov manj energije," svetuje Hriberšek.

Na vprašanje, kako naj gospodinjstva kombinirajo ogrevanje, če so odvisna od zemeljskega plina ali lahkega kurilnega olja, odgovarja, da hitrega učinkovitega recepta ni: "Za vse vrste energentov velja, da jih moramo racionalno rabiti, dokler so na razpolago, s tem varujemo okolje in svoje denarnice. Najcenejša energija je neporabljena energija, zato je v sedanji energetski krizi nujno optimizirati porabo in iskati rešitve izvedbe ukrepov za učinkovito rabo energije, tako da se na primer odločimo za energetsko prenovo toplotnega ovoja, temu pa naj sledi prenova tehničnega sistema v stavbi. A to zahteva razmislek in čas vsaj do prihodnje ogrevalne sezone."

Torej o katerih dosegljivih naložbah za ogrevanje naj razmišljajo v gospodinjstvih? "O celovitih rešitvah, ki so lahko kombinacija male sončne elektrarne in toplotne črpalke, če lokacija objekta in omrežje to omogočata. V ruralnem in primestnem okolju se lahko posameznik odloči za zamenjavo obstoječe kurilne naprave z bolj učinkovito na lesna goriva z visokim izkoristkom," meni Hriberšek, ki v energetski krizi vidi tudi možnost za povečanje uporabe obnovljivih virov energije. "Ne kritizirajmo dobaviteljev energentov, ampak pri sebi izvajajmo ukrepe za nižjo rabo, in če imamo finančne možnosti, investirajmo v naložbe za energetsko bolj učinkovite domove, s čimer bomo obvarovali planet pred toplogrednim segrevanjem."

Kako družinski proračun pripraviti na prihajajoče finančno zahtevne mesece?

Ana Vezovišek, finančna mentorica iz družbe Vezovišek & Partnerji, pa o podražitvah v zadnjih mesecih, ki so se začele z dvigom cen energentov in hrane ter se razširile na področje gostinstva, rekreacije, kulture …, meni, da je ključno, da že danes pretresemo svoj proračun. Še posebno, ker nas analitiki opozarjajo, da najhujše šele prihaja.

Ana Vezovišek
Robert Balen

Preverimo, kakšni so naši stroški danes. To, da mislimo, da vemo, kam gre naš denar, ni dovolj. Zlasti ne, če želimo imeti nadzor nad izdatki in najti rezerve. To najlažje naredimo tako, da določimo posamezne kategorije, kot so hrana, bivanje, prevoz, otroci, zdravje ..., in potem pogledamo na mesec, dva, tri nazaj in preverimo, kakšna je bila naša poraba v primerjavi z našimi prihodki. Če se izkaže, da so bili odhodki višji od prihodkov, nam mora zasvetiti alarm, saj to pomeni, da nekaj delamo narobe.

Bančni limiti in kartice. Redki so tisti, ki nimajo nobenega limita in ne uporabljajo kreditnih kartic z zamikom plačila. In ti še kako dobro vedo, zakaj si tega ne želijo. Limit in kreditne kartice nam vsak mesec zagrenijo življenje. Bančni limit se zmanjša za le kakšen dan ali dva, potem pa imamo ponovno velik minus na računu. To je tudi najdražja oblika financiranja. Nič bolje se ne počutimo, ko čakamo na odtegljaj od porabe kartice, in smo spet v začaranem krogu … Kako se znebiti limitov in kartic? Morda s postopnim načrtnim varčevanjem, dodatnimi prihodki, prodajo katere izmed stvari, ki je ne potrebujemo, ali pa navsezadnje s kratkoročnim kreditom, saj je cenejši od limita.

Likvidnostna vreča za hude čase. Varčevati moramo takrat, ko imamo denar, ne takrat, ko ga nimamo. Takrat je navadno že prepozno. Ljudje vse preveč odlašamo z varčevanji in si govorimo: "Ah, ta mesec ni šlo, bo šlo pa naslednji mesec." In minevajo meseci, leta, nam pa ne uspe napolniti t. i. likvidnostne vreče. Zakaj? Enostavno se prepustimo toku in upamo, da nam ne bo treba posegati po kakšni rezervi. A mnogi so že izkusili, kako pomembno je imeti likvidnostno vrečo. Zato vsak mesec ob prejemu plače dvignemo najmanj 10 odstotkov naših prihodkov in jih spravimo na varno ali jih preusmerimo na varčevalni račun. Pogosto imamo doma kakšno stvar, ki je ne potrebujemo, zato preverimo, kaj vse lahko unovčimo, in te stvari prodamo. Na ta način kaj hitro pridemo do nekaj sto evrov (nekateri tudi do tisoč).

Optimizirajmo stroške. Kdaj vemo, da so nekateri stroški previsoki? Le tako, da vemo, koliko natančno znašajo. In to naredimo z natančnim pregledom, kot smo ga opisali v prvem koraku. Nemalokrat se izkaže, da plačujemo naročnine za stvari, ki jih ne uporabljamo, pakete, ki so jih dobavitelji že zdavnaj znižali … Plačilo stroškov elektrike, plina, telefona, interneta ... vse to enostavno kar sprejemamo tako, kot je, in si ne vzamemo časa, da bi bodisi znižali ceno paketa (saj so danes te veliko nižje, kot so bile pred leti) bodisi zamenjali dobavitelja, če nam obstoječi ne bo šel naproti. Ne sme nam namreč biti vseeno in ravno s tem odnosom pokažemo, kako mar nam je za naš denar.

Z listkom v trgovino. Hrana nam na letnem nivoju navadno odnese največ družinskega proračuna. Pri tem imamo navadno zelo veliko rezerv. Pa ne takih, da bi družina morala stradati, temveč z boljšo organiziranostjo, da vemo, kaj kupujemo in zakaj, kakšen bo na primer jedilnik za prihodnji teden ... Ob tem ne bi prihranili le tisoč evrov in več letno, ampak tudi veliko našega časa. Poizkusite iti v trgovino pripravljeni s seznamom v roki in največ enkrat tedensko. Boste videli, da bo razlika očitna.

Če se želimo pripraviti na vse hude čase (ne samo na tega, ki nam grozi že to jesen), se moramo resno posvetiti družinskemu proračunu. Zdaj, ko še imamo vajeti v svojih rokah, je treba to izkoristiti, da ne bo prepozno.

Rozmari Petek
Katja, Kamnica, mlada družina, energetika
Urška Polanc
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta