Pri seksu gre za kontakt dveh oseb in možnost prenosa virusa je stoodstotna. Tudi če se izognete poljubljanju, saj so prav roke eden največjih virov bakterij in virusov, še posebno če so kontaminirane," je ob izbruhu korone med ljudmi odmevalo opozorilo nekdanje svetovalke za znanost pri ameriškem ministrstvu za zdravje in socialo, epidemiologinje Anne Muldoon. Bo izkušnja s covidom-19, ki sicer ni uvrščen med tako imenovane spolno prenosljive okužbe, je pa intimnost zagotovo najučinkovitejši način njegovega prenosa, ob družabnem življenju za zmeraj spremenila, celo osiromašila še naše spolno življenje? Gabrijela Simetinger, ginekologinja z več kot dvema desetletjema izkušenj na področju psihoseksualne terapije, je skorajda prepričana, da ne.
Že dva meseca smo del globalnega eksperimenta, ki testira naš odziv na socialno distanco v vseh dimenzijah. In napovedi trdijo, da (veliko) bolje ne bo (več) nikoli. Koliko nam je potem sploh še do seksa?
"Popravila bi vas - držati bi se morali fizične distance, a ostati socialno povezani. Ob tem si nekateri seksa želijo, drugim ni do njega. Odvisno, kakšno stopnjo stresa nam povzroča trenutna situacija. Spolna želja je namreč sestavljena tako iz biološkega, psihološkega kot socialno kulturološkega dela. Prvi, biološki, ki bi ga lahko poimenovali poželenje, vključuje anatomijo in nevroendokrino funkcijo, povezano s spolnimi organi in hormoni. Drugi je motivacija, ki je psihološki del spolne želje, ter vključuje vpliv posameznikovega duševnega stanja, razpoloženja in zmožnost tvorjenja medosebnih odnosov. Medtem ko tretji del predstavlja še družbena komponenta, ki upošteva ideje, vrednote, pravila kulture v spolnem izražanju. Zato za spolni odnos poželenje pač ni dovolj in znano je, da stres, zaradi psihološke ali družbene komponente, ne vpliva pozitivno na spolno željo. Če smo v teh dneh torej pod stresom zaradi kateregakoli problema, strahu pred okužbo, preobremenjeni z delom, izgubo ali strahom pred izgubo dela, dohodka, šolanja na domu, težav s partnerjem, v skrbi za starše, da ne zbolijo, in podobnega, to slabo vpliva na poželenje. Če nam situacija, kot je, ustreza in nas sprošča, ker se je svet deloma upočasnil in imamo končno spet nekaj čas zase, kar pozitivno vpliva na naše počutje, pa je spolna želja lahko večja in se želimo predajati tudi telesnim užitkom."
Razbija predsodke in stereotipe
Dr. Gabrijela Simetinger je ginekologinja in porodničarka v Splošni bolnišnici Novo mesto, že desetletje pa svetuje tudi v seksološki ambulanti, kamor po pomoč zaradi različnih spolnih motenj prihajajo ženske vseh starosti, včasih tudi njihovi partnerji.
Je ugledna članica Evropskega združenja za spolno medicino in Slovenskega seksološkega društva ter, kljub obiskovanju verouka v mladosti, ne pozna sramu in tabujev, pacientkam pa dokazuje, da so pogosto prav stereotipi in pričakovanja družbe tisti, ki med rjuhe zanašajo težave. Kot sta denimo, da je za moškega konec spolnosti, ko penis ne uboga več, ali da priložnostni seks z neznancem za ženske odpade.
Kadar gre za hud stres, spolnost in razmnoževanje prav gotovo nista na prvem mestu
Malo bomo previdnejši, a se vsekakor zaradi tega ne bomo odrekali seksu
Bistvo spolnega odnosa je užitek, zato "normalno" ne obstaja
Ker je bilo naenkrat na voljo zdravilo, je postala v postelji pomembnejša dobra predstava kot užitek in intimnost, čutnost