A če je uspelo preživeti njej, ki se je sredi sovražnega okolja morala na novo roditi, lahko uspe tudi komu, ki živi v bistveno manj toksičnih okoliščinah. Najmlajša Nobelova nagrajenka za mir Malala Yousafzai, ki se je pred skoraj osmimi leti preselila v Veliko Britanijo, potem ko jo je talibanski skrajnež v Pakistanu ustrelil v glavo zaradi njenega boja za pravico deklet in žensk do izobraževanja, je pred dnevi diplomirala na univerzi v Oxfordu.
Presrečna 22-letnica je na twitterju objavila fotografije praznovanja z družino. "Težko izrazim svoje veselje in hvaležnost sedaj, ko sem na Oxfordu končala študij iz filozofije, političnih ved in ekonomije," je zapisala. "Ne vem, kaj me čaka. Za zdaj bodo Netflix, branje in spanje," je dodala. Na spletu so se že pojavile fotografije Malale, prekrite s pisanimi papirčki in peno. Gre za tradicijo, tudi torto si je privoščila s svojo družino. Svet jo je pobližje spoznal, ko je kot enajstletna deklica v blogu britanskega BBC opisovala svoje življenje v pakistanski dolini Svat, kjer so bili dejavni talibani. Postala je mednarodni, globalni simbol boja za človekove pravice, a na zelo krut način. Taliban jo je 9. oktobra 2012 v šolskem avtobusu ustrelil v glavo zaradi njenega zavzemanja za pravico deklet do izobraževanja. Zdravili so jo v britanskem mestu Birmingham, kamor se je nato preselila njena družina. Kot najmlajša prejemnica Nobelove nagrade za mir, ki jo je dobila leta 2014, se še vedno aktivno zavzema za pravico deklet in žensk do izobraževanja.
Že leta 2016, po manj kot štirih letih medijskega izpostavljanja, je postala milijonarka. V Veliki Britaniji je samo s prodajo knjige Jaz sem Malala zaslužila 2,2 milijona funtov. Poleg tega naj bi za svoje nastope prejemala okoli 114.000 funtov.
Agentka Zahoda, ki sramoti domovino
Zanjo ostaja posebno leto 2018, ko se je po dolgih šestih letih vrnila v Pakistan. V Islamabadu je preživela štiri dni. Obisk je bil zanjo zelo čustven in poln bolečih, pa tudi lepih spominov. Tam je večkrat vidno ganjena govorila pred televizijskimi kamerami. O tem, da se je vsa ta leta želela vrniti v domovino, in o lepotah rodne doline Svat, medtem pa si brisala solze. "Vedno so bile moje sanje, da bi šla v Pakistan in se tam v miru in brez strahu sprehajala po ulicah, srečevala ljudi in se pogovarjala z njimi," je dejala. "In zdi se mi, da je to spet moj stari dom, torej se to resnično dogaja. Hvaležna sem vsem vam," je dejala. Malala Yousafzai je tedaj obiskala tudi svoj rojstni kraj Mingora na severozahodu države. To je bil njen prvi obisk v tem kraju v nekoč zelo nevarni dolini, kjer jo je pred leti napadel taliban. "Izjemno sem vesela. Moje sanje so se uresničile. V Svatu je zaradi neprecenljive požrtvovalnosti mojih bratov in sester spet mir," je še povedala med obiskom v eni od šol v mestu, kamor jo je pospremila pakistanska vojska. Njen obisk je imel tudi močan simbolni pomen za Pakistan, saj ta vedno izpostavlja dolino Svat kot primer, kjer mu je uspelo zatreti skrajneže.V Pakistanu so mnenja o Malali Yousafzai različna - v konservativnih krogih jo imajo za agentko Zahoda, ki sramoti svojo državo.
Ko je prejela Nobelovo nagrado za mir, je sporočila, da ne bo počivala na lovorikah, in izrazila željo, da bi nekega dne v domačem Pakistanu zasedla premierski stolček. “Če lahko moji državi najbolje služim v politiki in s tem, da postanem premierka, potem bi to vsekakor izbrala,” je dejala junakinja.
Že leta 2016, po manj kot štirih letih medijskega izpostavljanja, je postala milijonarka. V Veliki Britaniji je samo s prodajo knjige Jaz sem Malala zaslužila 2,2 milijona funtov. Poleg tega naj bi za svoje nastope prejemala okoli 114.000 funtov.
Pogumne sanje o premierskem mestu
Njeno življenje je danes zelo drugačno kot v Pakistanu. Že leta 2016, po manj kot štirih letih medijskega izpostavljanja, je postala milijonarka. V Veliki Britaniji je samo s prodajo knjige Jaz sem Malala zaslužila 2,2 milijona funtov. Poleg tega naj bi za svoje nastope prejemala okoli 114.000 funtov.
Če želite, da bo vaša prihodnost svetla, morate začeti delati zdaj