NIJZ: Zamude krive za več mrtvorojenih otrok v covidnem letu 2020

Andreja Kutin Andreja Kutin
28.05.2022 06:44
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Amniociteza, pregled pri katerem se ugotavljajo kromosomske napake, se opravi od 16. tedna dalje, morfologijo opravijo nosečnice okoli 20. tedna. Zamik lahko pomeni zamudo.
Amniociteza, pregled pri katerem se ugotavljajo kromosomske napake, se opravi od 16. tedna dalje, morfologijo opravijo nosečnice okoli 20. tedna. Zamik lahko pomeni zamudo.
Profimedia
Analiza porasta števila mrtvorojenih otrok, ki jo izvaja NIJZ, kaže, da bi covid lahko vplival na povečanje števila mrtvorojenih otrok, in sicer na dva načina, neposredno in posredno, zaradi zamikov v zdravstvu.

Barbara Mihevc Ponikvar, specialistka za javno zdravje pri NIJZ, pojasnuje: "Eno je, da bi lahko imela kakšna ženska več izkušnjo mrtvega otroka zaradi neposredne povezave kot posledice okužbe s covidom, saj je bilo ugotovljeno, da lahko virus prizadene tudi posteljico. Druga zadeva, za katero mislim, da je bila še pomembnejša, se je pokazala, ko smo podatke razdelili po tednih gestacije in po vzroku smrti. Torej na tiste, ki umrejo spontano pred porodom, ko pride do smrti otroka v maternici, ter na feticide, to je prekinitve nosečnosti, ko po definiciji plod presega kriterije za rojstvo. Smrti, ki se zgodijo med porodom, je v bistvu zelo malo." 

Kaj je še pokazala analiza?
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta