Na začetku se nobenemu to ni zdela dobra ideja, saj so mislili, da nihče ne bo bral njihovih zgodb. A potem ko so decembra 2019 začeli objavljati svoja doživetja, izkušnje in razmisleke na facebooku in so lani izdali prvo knjigo le-teh in letos že drugo z več kot 30 zgodbami, so ugotovili, da jih bere veliko ljudi.
Pripovedi beguncev nas popeljejo v Sirijo, Palestino, Alžirijo, Maroko, Irak in vsa druga žarišča sveta, kjer življenje ljudem nikakor ne prizanaša. A nič lažje jim ni, ko zapuščajo vojna območja in se po balkanski begunski poti podajajo v boljši svet. Rožnato pa ni niti, ko že okusijo življenje v okolju, ki naj bi bilo bolj prijazno. Brutalno nasilje policije, nasilje na mejah, nezakoniti izgoni v druge balkanske države, stenice v posteljah, slačenje hlač ob nenehnih policijskih kontrolah, pripovedi iz azilnega doma in centra za tujce, z ulice, iz vsakdana na slovenskih tleh. Pripovedovalci v novi knjigi ozaveščajo o svojih težavah in hkrati opozarjajo na hude sistemske napake in kršitve, ki so mnogim očem skrite. "Odziv, ki ga velikokrat dobimo, je 'Ne verjamem'. Zgodbam, ki se jim dogajajo na vsakdanji ravni, ljudje včasih ne verjamejo, ker so tako pretresljive in krivične," pravi Zana Fabjan Blažič iz Ambasade Rog.
V slovenščini, angleščini, arabščini in farsiju so zapisane zgodbe in tako dostopne širšemu krogu bralcev. Gre za skupnostni projekt, več kot 40 oseb je bilo vključenih v pisanje in prevajanje. Iz tega, da so za družbo nevidni, le številke in statistika, pa z javnimi objavami zgodb dobivajo občutek, da v svojem boju za boljše življenje niso sami, da so okoli njih ljudje, ki jih želijo razumeti. "S svojim pisanjem si prizadevamo, da bi lahko prišli do boljšega medsebojnega razumevanja in do prepoznavanja bojev, v katerih smo lahko složni. Bojev za boljši svet, pravičnost, enakopravnost in mir," izpostavljajo avtorji zgodb. Prisluhnimo jim. Oni so namreč tukaj.