(O KNJIGI) Julia Ebner: Pod krinko

Zvezdana Bercko Zvezdana Bercko
15.01.2022 03:11

Odpreti oči mlajšim, ki so v digitaliziranem svetu najbolj izkušeni, a po drugi strani najbolj ranljivi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Julia Ebner, raziskovalka desnega in islamskega ekstremizma

Osebni Arhiv

”Bo prihodnost temna?” se v knjigi V temi, s podnaslovom Skrito družbeno življenje ekstremistov, sprašuje mlada avstrijska raziskovalka ekstremizma in terorizma Julia Ebner v času, ko so si slogani skrajne desnice utrli pot na uradne predvolilne plakate in v volilne manifeste, ko so prej apolitične spletne subkulture postale politične, politični prostor pa je prevzel bizarne kulturne prvine spletnih skupnosti.

Knjiga je rezultat njenega dela v zadnjih letih, ko se je, tudi za ceno svojega življenja in varnosti družine, pod krinko pridružila skrajnim skupinam na družbenih omrežjih, se z ekstremisti srečevala na kavi, sedela na njihovih sestankih, se pomešala med publiko na neonacističnem festivalu ... Tako, “v temi”, se je dokopala do spoznanj, s katerimi želi odpreti oči tudi svojim bralcem, zlasti vrstnikom in mlajšim, ki so v digitaliziranem svetu najbolj izkušeni, a po drugi strani najbolj ranljivi.

”Namen moje knjige je osvetliti družbeno razsežnost digitalnih ekstremističnih gibanj. Skrajneži vsepovsod okrog nas vsakodnevno vzgajajo nove člane in zastrašujejo nove nasprotnike. Po tistem, ko sem več let opazovala, kako delujejo ekstremistične skupine in kako izpopolnjujejo svoje taktične usmeritve, sem prepričana, da nič ne deluje močneje, kot je oborožitev ljudi z znanjem o tem, kako skrajneži skušajo izkoristiti naše šibkosti, tako v spletnem kot siceršnjem življenju. Prav to, da sem se naučila trikov, ki tičijo za ekstremističnimi dejavnostmi, je preprečilo, da med raziskovanjem nisem zdrsnila v kolesje njihovih radikalizacijskih strojev. Želim si, da bi ta knjiga pomagala drugim, da se zaščitijo pred tem, da bi jih skrajneži radikalizirali, z njimi manipulirali ali jih ustrahovali,” je avtorica zapisala v uvodu.

Boris Vezjak pa je v recenziji zapisal, da gre za zelo svežo raziskavo, ki ponuja lažje razumevanje prodora ekstremističnih idej tudi v slovenskih razmerah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta