Založba: Beletrina
Leto izida: 2022
Vezava: trda
Število strani: 436
Cena: 29 evrov
Kaj je družina, zakaj so vezi danes takšne, kot so, nekoliko načete, a vendarle v skupnem korenu, to so vprašanja, s katerimi se ukvarjajo protagonisti romana Alojza Ihana, kjer je glavni junak sicer povezan z zdravništvom, a se ukvarja s svojim življenjem in retrospektivo le-tega, ne pa, kot nakazuje naslov knjige, predvsem pa ime in poklic avtorja, z brezni in stiskami epidemije. Če je epidemija navdihnila številne pisatelje iz zdravniških vrst, ki so opisovali fenomen 21. stoletja, v tej knjigi služi bolj za kuliso in temačno obdobje iz časa primeža virusa je v romanu občasno zgolj slutiti. Tudi prav, življenje se tudi takrat ni čisto ustavilo, svet je deloval dalje, ljudje so obolevali tudi za drugimi stanji, iz zgodbe Egona, enega vodilnih epidemiologov v državi, pa izvemo, kako nepomembna je bila mestoma v tistem kaosu stroka - uporabljena le, ko je nekomu iz drugih, veliko bolj pomembnih uprav to ustrezalo, odstavljena v trenutku, ko prikladnosti ni več. Zreducirana na uradniški položaj, postavljena na polico, od koder jo bodo lahko po potrebi aktivirali.
Roman pravzaprav v središču opisuje zgodbo dveh bratov in njunih družin, skozi katero se deloma dotakne zdravstvenega sistema, in čeprav se glavni junak pulmolog Andrej zaradi zdravstvenega stanja odpove izrednemu zaslužku, je kritika zaslužkarstva v javnem sistemu prepoznavna, ni eden osrednjih motivov romana. Ta ostaja zvest družini in osebni zgodbi zdravnika, ki se bori s svojo boleznijo po zdravniško - tehnicistično, brez pretiranih čustvenih dilem in razmislekov. Enako to počno njegovi kolegi in prijatelji.
Karantena torej ni roman o covidni karanteni, njega junaki namreč že živijo v svojevrstnih karantenah družinskih in družbenih kapsul, ki jih je oblikovalo življenje.
Alojz Ihan (1961) je zdravnik, specialist klinične mikrobiologije, predstojnik Katedre za mikrobiologijo in imunologijo, redni profesor mikrobiologije in imunologije na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani ter vodja Oddelka za imunologijo na Inštitutu za mikrobiologijo Medicinske fakultete. Izdal je šest knjig poezije, tri romane, tri knjige esejev in dve poljudnoznanstveni knjigi. Za svoje literarno delo je prejel številne nagrade, med njimi Jenkovo, Rožančevo in nagrado Prešernovega sklada.