Skrajna desnica in evropske volitve: Padanje podpore tradicionalnim strankam zaradi kriz in negotovosti

Darja Kocbek Darja Kocbek
27.01.2024 06:55
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Množične demonstracije za varovanje demokracije in zoper nemško skrajno desničarsko stranko AfD v Belinu.
Množične demonstracije za varovanje demokracije in zoper nemško skrajno desničarsko stranko AfD v Belinu.
Reuters
V nadaljevanju preberite:

-tradicionalne politične stranke v državah članicah EU se pred volitvami v evropski parlament soočajo z rekordno nizko podporo, rast podpore pa imajo stranke, ki veljajo za populistične in skrajne. V Nemčiji ima vladajoča socialdemokratska stranka kanclerja Olafa Scholza SPD po zadnji anketi javnega mnenja le 13-odstotno podporo, stranka Alternativa za Nemčijo AfD, ki velja za skrajno desno populistično stranko, pa 22-odstotno. S to podporo je na drugem mestu za zdaj opozicijska krščansko demokratska stranka CDU/CSU, ki jo podpira 30 odstotkov volivcev.

-"Naš cilj je, da postanemo vsaj tretja največja skupina, takoj za desno sredino in socialisti, in da dobimo odločilno besedo," je decembra lani v Firencah dejal podpredsednik italijanske vlade in vodja stranke Liga Matteo Salvini, ki je gostil srečanje dvanajstih desničarskih strank. "Od volitev do volitev smo priča velikim uspehom skrajne desnice," je po zmagi Geerda Wildersa za televizijo France 2 povedal francoski poslanec evropskega parlamenta Raphael Glucksmann. Evropski uniji po njegovih besedah zato grozi smrt od znotraj in od zunaj.

-raziskovalci javnega mnenja še ne vidijo znakov, da bi desni populisti na letošnjih volitvah v evropski parlament lahko zbrali dovolj poslancev za večino. Njihov politični vpliv je odvisen tudi od tega, kako uspešno se bodo organizirali, pravi politolog na Inštitutu za politične vede na Univerzi na Dunaju Tobias Spöri. Kljub številnim poskusom se evropski desnici do zdaj na evropski ravni še ni uspelo združiti.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta