Študija: Tisti, ki verjamejo, da je koronavirus zarota, se bodo verjetno prej okužili

Vanessa Čokl
02.11.2021 13:15
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Pristaši teorije zarote, ki verjamejo, da covid-19 ni pandemija, temveč "plandemija", ki si jo je izmislil Bill Gates, so v večji nevarnosti, da se okužijo s koronavirusom kot ostali, ugotavlja študija nizozemskih znanstvenikov, ki so jo objavili pri Cambridge University Press. 5745 v raziskavi sodelujočih Nizozemcev so anketirali dvakrat v lanskem letu, aprila in decembra. 

Gre za to, da se ljudje, ki mislijo, da covid ne obstaja, redkeje testirajo, ko pa se, je verjetnost, da bo test pozitiven, večja. Ista raziskava ugotavlja še, da pristaši teorije zarote tudi manj upoštevajo omejitve in prepovedi, s katerimi se poskuša ustaviti virus, in celo to, da bodo na koncu družbeni poraženci: morda celo brez službe, z nižjimi prihodki in odpadniki.  

Znanstveniki to pojasnijo z lastnostjo teorije zarote, da namreč tudi če je logično in po znanstvenih dognanjih popolnoma nemogoča, vpliva na stališča, čustva in ravnanja tistega, ki ji verjame. Ugotovili so še, da se teorije zarote človek oprime, ko občuti povečano tesnobo in si poskuša razložiti dogajanje, ki je zunaj njegove kontrole.  

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta