Kako ste v Lenovu doživeli preteklo leto? Kaj sledi?
Verjamem, da je bilo 2020 zahtevno leto za vse – posameznike in podjetja. Trenutno stanje vidimo kot izjemno priložnost, da ustvarimo nekaj novega, oblikujemo svoj notranji in zunanji svet v nekaj boljšega, da uresničimo in doživimo digitalno preobrazbo, o kateri smo že tolikokrat govorili. Hvaležni smo, ko vidimo, kako pomembno vlogo imajo naši izdelki pri uporabnikih, saj jim omogočajo, da ostanejo povezani ter delajo na daljavo. Skupaj gremo naprej. Proizvajalci računalnikov smo se lani soočili z močno povečanim povpraševanjem po računalnikih, tablicah in pametnih telefonih, ta trend se bo ohranil tudi letos. Ob tej priložnosti bi se rad zahvalil vsem poslovnim partnerjem in sodelavcem za njihovo nenehno zaupanje v Lenovo in zavzetost pri pospeševanju poslovanja.
Zdi se, da vas pandemija koronavirusa ni pretresla, saj ste še povečali tržni delež. Kaj je botrovalo k temu uspehu?
K uspehu naše družbe so največ prispevali zaposleni, ki so dokazali, da se lahko prilagodijo vsakršnim razmeram. Podjetje že sicer krasijo visoka operativna odličnost, globalna dobavna veriga in več kot 30 proizvodnih lokacij po vsem svetu, kar nam je omogočalo, da smo strankam vendarle lahko dobavili naročene računalnike in opremo. Nam najbližja Lenovo tovarna je na Madžarskem, ta oskrbuje stranke po Evropi, kar se je v času najbolj strogih zdravstvenih in gospodarskih ukrepov izkazalo za velik plus.
Kako ste prišli do vodilnega položaja v panogi in kako nameravate ostati na vrhu?
Leto 2020 je računalniški industriji postreglo z več dejavniki, ki so močno vplivali na ponudbo in proizvodnjo. Svetovna virusna pandemija in z njo povezane omejitve so sprožile močno povpraševanje po računalnikih, rezultat pa je bilo pomanjkanje posameznih računalniških komponent v celotni panogi. V Lenovu smo že v drugi polovici leta zaznali pozitivne obete glede našega poslovanja, saj nove globalne norme glede dela, učenja in igranja na daljavo oziroma od doma spodbujajo dolgoročne trende rasti povpraševanja po napravah in storitvah ter infrastrukturi v oblaku. Že jeseni smo zato beležili rekordne poslovne rezultate. Ta uspeh je rezultat naše zavezanosti zadovoljevanju potreb hitro rastočega gospodarstva ter uresničevanja scenarijev dela, učenja in igranja od doma. Medtem ko se svet še naprej prilagaja »novi normalni situaciji«, smo prepričani v dolgoročni potencial rasti – tako na področju naprav kot infrastrukture v oblaku.
Kako je Lenovo prilagodil svoje poslovanje v času korona krize? Kaj ste spremenili in zakaj?
Korona kriza je poskrbela za zelo dinamične situacije, podobno kot druga podjetja smo poslovanje stalno prilagajali pritisku pandemije in iz nje izvirajočih ukrepov ter posledic. Od prvega trenutka smo dajali prednost zdravju zaposlenih in po svojih najboljših močeh podpirali naše skupnosti, zaposleni so dali vse od sebe. Iskali in našli smo rešitve, s katerimi lahko hitro podpremo stranke, pri čemer so prednost imele tiste stranke, ki se vsak trenutek soočajo s pandemijo.
Kateri izzivi pandemije se bodo zavlekli v 2021 in kako se boste spopadli z njimi?
Korona virus bo še naprej vplival na poslovanja podjetij po svetu. Čeprav bomo letos že videli luč na koncu predora, cepivo, bo stanje gospodarstev še dolgo ostalo negotovo. Pandemija je povzročila izjemne motnje v delu podjetij, v šolstvu, socialnih povezavah in številnih panogah, od zdravstva do industrije zabave. Te motnje so botrovale k močno pospešeni digitalni preobrazbi in ustvarile korenite premike v novem okolju. Pristop »vse od doma« bo tudi v prihodnje vplival na to, kako ljudje živijo, delajo in uporabljajo tehnologijo. Danes vidimo številne priložnosti za dolgoročno rast, saj je jasno, da si uporabniki želijo vsaj eno napravo na osebo za delo in učenje od doma. Priložnosti v segmentu računalnikov, infrastrukture in računalniškega oblaka vidimo kot dolgoročne trende, ki utegnejo še preseči sedanje napovedi analitikov. Ohranjamo strategijo, ki se je izkazala za zelo prilagodljivo, obenem pa bomo še naprej krepili lastno proizvodnjo. Na Madžarskem bo Lenovo še letos zagnal novo tovarno.
Podjetje je najbolj znano po svojih poslovnih prenosnih računalnikih. Od prvega ThinkPada so minila desetletja. Kako najnovejši ThinkPad razvaja sodobne poslovne uporabnike?
Od predstavitve prvega ThinkPada bo letos minilo že 28 let, zato se lahko strinjamo, da je tehnologija prehodila impresivno pot. Ne le, da je spremenila današnji videz naših ThinkPadov, ti so postajali vse zmogljivejši in prilagodljivejši. Zadnja v vrsti inovacij je ThinkPad Fold, ki ni le prenosnik, temveč prvi zložljiv osebni računalnik na svetu. Kot tak je ustvaril povsem novo kategorijo izdelkov, ki odgovarja na nenehno spreminjajoče se potrebe kupcev. Pri njegovem snovanju smo morali premagati nešteto izzivov, ki so zahtevali inovativno in kreativno razmišljanje, predvidevanje, izjemno oblikovalsko in inženirsko znanje. Eno ključnih področij inovacij so prilagodljivi in zložljivi OLED-zasloni, ki so omogočili uresničitev koncepta računalnika, ki pravi »nosi majhno, uporabi veliko«, kar je privedlo do predstavitve prvega prepogljivega prenosnika na svetu. Ne glede na to, kaj v življenju počnete, ali v kateri panogi delate – povsod se bodo našli načini, da boste imeli koristi od zložljive računalniške naprave.
Predstavili ste tudi drugo generacijo naprav ThinkBook, ki so prav tako ustvarile lastno kategorijo. Kaj ste izboljšali oziroma spremenili?
Nove ThinkBooke smo zasnovali na podlagi povratnih informacij strank. Zaslon s tehnologijo e-črnila e-Ink je boljši v vseh pogledih – je večji, ima višjo ločljivost, da se ujema z glavnim zaslonom, izboljšali smo tudi uporabniški vmesnik, ki zagotavlja še bolj intuitivno interakcijo in dostop do kritičnih informacij. Glavni zaslon ima po novem razmerje stranic 16 : 10, ki ponuja več delovne površine, ne manjka niti certificirana tehnologija TUV EyeSafe za razbremenitev oči uporabnika, tanjši robovi pa poskrbijo za privlačnejši dizajn naprave. Vgradili smo najnovejše procesorje Intel Core 11. generacije, zasnovane na platformi Intel Evo, za še več zmogljivosti in odzivnosti.
{api_embed_photo}630725{/api_embed_photo}
V ponudbi imate več sto prenosnikov. Katerega bi vi izbrali, če bi bili sodoben zaposleni, ki dnevno opravi več konferenčnih klicev?
Težko bi izpostavil samo en model. Celotna nova družina prenosnikov ThinkBook nagovarja prav ta segment uporabnikov, zaposlene v malih in srednje velikih podjetjih, s poudarkom na rešitvah za delo na daljavo. Tudi pri njihovem snovanju smo na prvo mesto dali izkušnjo končnega uporabnika in prisluhnili njihovim predlogom in željam. Prenosnika ThinkBook 14p Gen 2 in ThinkBook 16p Gen 2 sta odlična izbira za uporabnike, ki uživajo v videokonferencah, saj sta lahko opremljena z odlično spletno kamero polne visoke ločljivosti z zaslonko ThinkShutter, ki lahko takoj zagotovi popolno zasebnost, večjo drsno ploščico in osvetljeno tipkovnico z udobnimi tipkami in namenskimi tipkami za konferenčne klice. Praktično vsi poslovni prenosniki imajo v novi generaciji vgrajene funkcije, namenjene izboljšanju izkušenj pri sestankih, konferencah, deljenju vsebin ...
Kakšne pa?
Poleg tehnologij za prikaz kar se da kakovostne in za oči nenaporne slike bi izpostavil še algoritem za odpravljanje hrupa, ki temelji na umetni inteligenci. Ta učinkovito odpravi hrup v okolju uporabnika, kar bistveno izboljša konferenčno izkušnjo pri klasičnih ali skupinskih klicih. V času, ko se podjetja prilagajajo novim načinom dela in uvajajo hibridne poslovne modele, je zelo pomembno, da so uporabniki opremljeni s pravo tehnologijo, ki jim omogoča, da se prilagodijo vsaki situaciji.
Kako Lenovo vidi prihodnost delovne sile in delovnih mest? V čem se bodo razlikovala od današnjih?
V novih razmerah, ki jih označujemo z »vse od doma«, se seveda spreminjajo tudi delovna mesta. Tehnologija lahko podjetjem omogoči uresničitev scenarija dela na daljavo in hibridna delovna mesta. Nekatera podjetja že danes nimajo več tradicionalnih pisarniških okolij, temveč se zaposleni s prenosnimi računalniki v roki selijo med pisalnimi mizami, prostori za druženje, kavčem ali celo tekaško stezo, če jo podjetje premore. Pri delu od doma pa na sceno stopajo novi dejavniki in oblike dela. Lahki prenosniki in mobilne delovne postaje zaposlenim tudi doma omogočajo ohranjanje enakega delovnega tempa kot na delovnem mestu.
Izdelali ste tudi prenosnik, opremljen z mobilno povezljivostjo 5G. Komu je namenjen IdeaPad 5G?
Naprednim uporabnikom, tistim, ki stavijo na večopravilnost, in ljubiteljem tehnologije, ki se zanašajo na oblačne storitve in mobilno tehnologijo, da ostanejo produktivni, povezani s kolegi, strankami, družino in prijatelji. Prenosnik s povezljivostjo nove generacije omogoča povezano svobodo stran od slabih Wi-Fi omrežij v domačem okolju, vedno tveganih javnih dostopnih točk ali zanašanja na prenatrpana Wi-Fi omrežja v podjetju. Pojavljanje omrežij 5G po svetu s tem prenosnikom prinaša mobilno računalniško svobodo, saj se uporabniku za klicanje, prejemanje e-pošte in prenos nujnih datotek, filmov ali pesmi ni treba zanašati na brezžična omrežja Wi-Fi.
Kakšni sta vaša vizija in strategija v navezi s 5G, kako bodo ta omrežja vplivala na računalniško industrijo?
Verjamemo, da bodo omrežja 5G omogočila pametnejše, sodobno računalništvo, ki bo spremenilo uporabniško izkušnjo na bolje in znatno spremenilo računalniško industrijo. Omrežja 5G bodo botrovala k temu, da bo več osebnih računalnikov postalo podobnih tablicam in pametnim telefonom ter izkoristilo stalno povezanost z internetom, a z razkošjem zmogljivosti računalnika.
Kje, v katerih kategorijah računalništva vidite nove priložnosti za rast?
Rast pričakujemo v praktično vseh kategorijah računalništva, pri tem kriteriju pa bodo prednjačili igričarski namizni in prenosni računalniki. Igralci računalniških iger so med najzahtevnejšimi uporabniki računalnikov, saj zahtevajo vrhunske zmogljivosti, odlične zaslone, tipkovnice, povezljivost, skratka vse najboljše, kar v danem trenutku znamo in zmoremo ponuditi. Neredko po igričarskih računalnikih posegajo tudi drugi uporabniki, taki, ki jih uporabljajo za zahtevno delo ali pa zabavo. V času omejitve druženja ljudi so igre še pridobile na pomenu, saj so postale način socialne interakcije, zabave, sprostitve. Inženirji, ki razvijajo družino igričarskih računalnikov Lenovo Legion, so postregli z izjemnimi prebojnimi rešitvami.
{api_embed_photo}630732{/api_embed_photo}
Katerimi?
Poleg pričakovanih izboljšav zmogljivosti, za katere so poskrbeli procesorji Intel in AMD nove generacije ter grafične kartice NVIDIA GeForce RTX, smo se osredotočili na to, da uporabnikom zagotovimo kar najbolj optimalno izkušnjo v vsaki igri. Novo razvita programska oprema Lenovo Legion AI Engine uporablja tehnologijo umetne inteligence, da nastavitve računalnika prilagodi posamezni igri in preferencam uporabnika. Še dodatno smo izboljšali že tako vrhunski sistem hlajenja, Legion Coldfront 3.0 se lahko pohvali z boljšim pretokom zraka in za okoli petino nižjimi temperaturami in hrupom. Nadgradili smo tipkovnico TrueStrike, ki ima še mehkejše in hkrati bolj odzivne tipke, kar igričarji neizmerno cenijo. Vgradili smo vrhunski, 7.1-kanalni virtualni zvok in prav za igričarje razvito programsko opremo Nahimic Audio for Gamers – zdaj lahko stvari v igrah slišijo preden jih vidijo, kar prinaša odlično izkušnjo.
Lenovo je vedno slovel po vrhunskih tipkovnicah na prenosnih računalnikih ThinkPad. Je tipkovnica TrueStrike primerljiva? Ste jo uspeli še izboljšati?
Tipkovnico Lenovo Legion TrueStrike so pomagali razviti inženirji s celega sveta, kar je tudi ena odlik naše korporacijske kulture. Osnova je bila odlična, vgradili smo nova mehka stikala, ki preprečujejo, da bi ob pritisku trdo zadeli ob dno tipkovnice, zato imate med tipkanjem boljši občutek in več udobja. Odzivni čas stikal smo zmanjšali na milisekundo, tipkovnica zato natančno zabeleži prav vsak pritisk, ne glede na to koliko tipk in kako hitro jih pritisnete. Ker je bila razvita predvsem za igričarje, osvetljena tipkovnica premore tudi ločene in velike smerne tipke, piko na i pa doda še velika drsna ploščica s stekleno prevleko, ki podpira upravljanje z gestami.
Prej ste omenili umetno inteligenco. Kaj ta počne v prenosniku?
Naloga Lenovo Legion AI Engine je predvsem to, da v inteligentnem načinu najde kar najboljšo kombinacijo strojne in programske opreme, gonilnikov in nastavitev za dano nalogo. V igrah tako upravlja zmogljivosti osrednjega procesorja in grafične kartice glede na to, kaj igra v danem trenutku najbolj potrebuje. Še več, po zaslugi izboljšanega hlajenja, je oba procesorja mogoče naviti in iztisniti še več zmogljivosti. Ko ne igrate iger, pa skrbi, da sistem zagotavlja kar najboljše zmogljivosti ob najmanj hrupa, ali pa deluje kar najtišje glede na trenutno obremenitev.
Včasih je navijanje prenosnikov veljalo za nevarno početje, saj je lahko znatno skrajšalo njihovo življenjsko dobo. Mar temu ni več tako? Kakšne so potencialne prednosti navitja prenosnika?
V splošnem z navijanjem komponent pridobite višje zmogljivosti ter boljšo uporabniško izkušnjo v igrah, a s tem ustvarite tudi višjo porabo energije in več toplote. Prav zato so inženirji veliko pozornosti namenili temu, da prenosnik ustvarjeno toploto kar najbolj učinkovito odvede, sicer navijanje oziroma večurno igranje z navitim računalnikom ne bi bilo možno, saj bi se močno segrel. Prenosniki Lenovo Legion pa dokazujejo, da lahko tudi tanki in lahki računalniki postrežejo z igričarskimi zmogljivostmi in možnostmi navijanja, ki so bile v preteklosti rezervirane skoraj izključno za namizne računalnike.
Kako pa sicer Lenovo vidi prihodnost računalništva? Kakšne spremembe so pred nami?
Računalništvo bo še bolj prilagodljivo, oziroma bo eden temeljev za bolj prilagodljivo življenje in delo. Poslovna in domača okolja bodo postala nekakšni hibridi, takšni pa bodo tudi računalniki oziroma druge naprave, nekakšne večživke.