Mala kopriva (Urtica urens L.) je še bolj pekoča kot velika. Žgalni laski na spodnji strani listov vsebujejo histamin in mravljično kislino, zaradi katere nas opeče. Je enoletna rastlina z 20 do 50 centimetrov dolgim steblom in nekoliko manjšimi listi, ki so pri dnu prisekani. Na vrtu jo lahko uporabimo tudi kot gnojilo za pospeševanje rasti in odpornosti rastlin ter kot naravno sredstvo zoper listne uši in gosenice. Okoli kilogram narezanih kopriv za 24 ur namočimo v posodo z desetimi litri vode. Vsebino precedimo, s pripravkom pa poškropimo rastline z vseh strani. Ponovimo po nekaj dneh.
Uporabnost koprive
Pri koprivi so uporabni vsi njeni deli, od mladih poganjkov, listov, korenine do semen in vršičkov cvetov. Za kuho in v zdravilne namene so priporočljivi predvsem mladi listi, ki jih nabiramo od marca do junija v sončnem vremenu. Starejši listi koprive vsebujejo cistolite, ki lahko škodno vplivajo na ledvice. Korenine je najbolje nabirati v sončnem ali oblačnem vremenu jeseni, saj takrat vsebujejo največ zdravilnih učinkovin. Med jedmi, ki jih lahko pripravimo iz male koprive, so koprivna špinača, koprivno-krompirjeva juha, različni namazi, koprivni pesto, aromatiziran koprivni kis, koprivni sirup in liker, smuti ... Iz kopriv, ki jih zmešamo z drugo spomladansko zelenjavo (čemaž, lapuh, rman), lahko pripravimo okusne hladne solate.
Recept za štajersko koprivno-krompirjevo juho za štiri osebe
Liste kopriv lahko pripravimo podobno kot liste špinače. Od 150 do 200 gramov listov in vršičkov male koprive operemo in jih tri minute kuhamo v vreli vodi, ki smo jo predhodno poljubno posolili. Blanširane liste in vršičke stresemo na cedilo in oplaknemo s hladno vodo. Na ta način ohranimo zeleno barvo listja pa tudi minerali in vitamini se ne uničijo, kot bi se sicer. Tako pripravljene liste lahko tudi zamrznemo in shranimo za ozimnico.
Olupimo, operemo in na kocke narežemo štiri srednje velike krompirje. Za ta namen so primerne sorte krompirja z večjo vsebnostjo škroba, ki se hitreje razkuhajo, na primer slovenska sorta cvetnik (s svetlo rdečo kožico in belo sredico) in desiree (z rdečo kožico in rumeno sredico). Tako pripravljen krompir in en strok česna dodamo v 1,5 litra vode od prej precejenih kopriv in kuhamo približno 20 minut. Nato v posodo dodamo še blanširane koprive, 50 gramov masla ter sol in poper po okusu. Juho kuhamo še tri minute in jo nato s paličnim mešalnikom zmešamo. Ob koprivno-krompirjevi juhi priporočamo še popražene pinjole ali zlate kroglice. Nekaterim prija tudi dodana velika žlica kisle smetane.
Mala kopriva ima antialergene, protivnetne in diuretične učinke. Za pripravo skodelice koprivnega čaja lahko uporabimo ali pet gramov posušene koprive ali pet listov sveže narezanih listov. Dodamo vrelo vodo in pustimo stati do pet minut, precejeni čaj lahko osladimo z medom, sladkorjem, dodamo kakšen citrus ali po angleško, mleko. Čaj med drugim pomaga pri težavah z aknami, izpuščaji in pri razdraženi koži. Deluje kot diuretik in tako pripomore k rednemu odvajanju urina. Pospešuje prekrvavitev in pomaga pri boljši oskrbi celic s kisikom.
Pomaga tako pri zaprtju kot pri diareji ter pri težavah z želodcem, ki so posledica neravnovesja bakterij v črevesju. Priporočljivo ga je piti trikrat na dan tri tedne. Uživanje se odsvetuje otrokom do dvanajstega leta, nosečnicam in doječim materam.
Koprivni sirup in pasta
Mlade vršičke koprive po plasteh (plast koprive, plast sladkorja) polagamo v steklen kozarec do vrha. Kozarec zapremo s pokrovom in ga za osem tednov postavimo na sonce, da se sladkor raztopi. Nato precedimo in hranimo sirup v temnih stekleničkah. Namesto sladkorja lahko uporabimo tudi gozdni med. Sirup iz kopriv je odličen za ljudi, ki trpijo zaradi revmatizma, bolezni sklepov, ledvičnih kamnov. Priporoča se tudi nosečnicam in otrokom za urejanje krvne slike oziroma slabokrvnim osebam. Priporočljiv je za ljudi, ki imajo visok krvni tlak, povišan holesterol, tudi za ženske, ki imajo neredne in boleče menstruacije ali so v menopavzi. Nosečnicam se uživanje koprivnega čaja načeloma odsvetuje.
Zdravilni učinki koprive se kažejo tudi pri odpravljanju prhljaja. Za ta namen s paličnim mešalnikom zmešamo okoli 300 gramov kopriv in žlico soli. Pridobljeno maso si vtremo v lase, jih ovijemo s krpo ali brisačo in čez dobre pol ure speremo z vodo. To storimo dvakrat tedensko.
A pred vsako uporabo v zdravilne namene se je o tem dobro posvetovati s svojim zdravnikom.