9. mesto v skupnem seštevku svetovnega pokala zaseda Fak
Od koga se odličje pričakuje, ni treba dvakrat ugibati. Jakov Fak je že celo desetletje od prehoda iz hrvaške reprezentance v slovensko naš najboljši biatlonec. Na svetovnih prvenstvih je že osvojil štiri medalje, od tega dve zlati, ob edinstveni priložnosti, SP na domačih tleh, pa tudi sam o čem drugem kot o odličju ne razmišlja. Ob tem se mu je, za razliko od preostalih članov reprezentance, letos nasmehnila sreča in se ni okužil s koronavirusom, s katerim se je nazadnje moral soočiti Klemen Bauer, ostali reprezentančni kolegi in trener Uroš Velepec pa konec oktobra, tik pred začetkom sezone.
SP pol ure od doma
"Počutim se zdrav, normalno treniram. Zavedam se svoje vloge na domačem SP. Želim biti osredotočen na svoj nastop in upam, da bo to zadostovalo za dober rezultat," je začel pogovor z novinarji. Za športnika, nevajenega biti sredi zime doma, je enajstdnevno tekmovanje na Pokljuki nekaj novega, celo osvežujočega. Ker živi v Plani pri Lescah, le pol ure oddaljeni od prizorišča, se zdaj lahko na tekmovanje pripravlja mirno in sproščeno kot le malokdo: "Fajn je, da se lahko po treningih vračam domov in se posvečam tudi drugim stvarem. Morda mi to pomaga, da nisem toliko obremenjen. Tako se lažje osredotočam na trening, po njem pa lažje sprostim."
9. mesto v skupnem seštevku svetovnega pokala zaseda Fak
A sproščenost ne bo trajala dolgo. Domače prvenstvo pomeni tudi posebno odgovornost, se zaveda 33-letnik: "Domače SP je vendarle drugačno od ostalih. Doma se še posebej želiš predstaviti v najboljši luči, kolikor je to le mogoče. Če bo rezultat na nivoju želja zveze oziroma mene, torej če bo medalja, bo to velika nagrada za vse. Trenutno pa ni druge, kot da se veselim priložnosti. Tudi če nihče drug ne bi verjel, da lahko kaj dosežem, jaz moram, saj stvar sicer ne bi imela smisla."
Ali je medalja realen cilj ali res zelo optimističen, kot je dejal Ožbolt, Fak težko sodi: "Verjamem, da lahko dosežem tak uspeh, in s to miselnostjo se bom podal na vsako tekmo. V kateri disciplini so možnosti za to največje, ne vem. V vsaki bi je bil vesel. Koliko pa je medalja realna - statistično sem v tej sezoni oziroma v zadnjih treh sezonah le enkrat stal na stopničkah. A SP je igra zase, posebno poglavje."
Zadnji uspeh spodbuda, ne garancija
Ni pa nepomembno, da je te stopničke oziroma tretje mesto osvojil prav na zadnji tekmi v Anterselvi, in to v preizkušnji s skupinskim startom, tako imenovani formuli ena biatlona, ko se tekmeci na progo zapodijo z ramo ob rami. Resda je s tem uspehom na oder za zmagovalce stopil prvič po olimpijskih igrah 2018, a stopnjevanje forme se zdi pravšnje: "Ta rezultat je bil ena velika spodbuda. Zame je to velika stvar, saj sem si dokazal, da lahko po treh letih spet pridem v ožji vrh. Ni pa to nobena garancija za dobro uvrstitev na SP. Po tej tekmi sem potreboval počitek, zdaj pa se bom udeležil intervalnega treninga, ki po navadi pomaga, da pripravljenost še naraste. Računam, da bom na SP še hitrejši v smučini, medtem ko sem na strelišču že celo sezono relativno zanesljiv. Odstotki zadetih strelov so visoki." Piko na i bi lahko dodalo dobro poznavanje proge, ki je za SP rahlo spremenjena: "Že prej je bila precej zahtevna, zdaj pa je še posebej. Novi segmenti otežujejo počitek na spustih - prej so bili ti ravni, zdaj pa je več ovinkov. Treba bo biti posebej previden in pravilno razporejati moči. Če se prehitro zapodiš na to progo, te to lahko na koncu stane veliko časa. Pravilna taktika bo zelo pomembna."
Resda bo Fak glavno ime slovenske reprezentance, ima pa ta pravico do nastopa štirih tekmovalcev v moški konkurenci in treh deklet v ženski. Trener Uroš Velepec bo pri fantih izbiral med sedmerico Jakov Fak, Klemen Bauer, Rok Tršan, Miha Dovžan, Aleks Cisar ter mladincema Antonom Vidmarjem in Lovrom Plankom. V ženski konkurenci so na spisku za nastop Polona Klemenčič, Lea Einfalt, mladinki Lena Repinc in Živa Klemenčič ter Nika Vindišar. A nastop slednje je zaradi zdravstvenih težav po okužbi z novim koronavirusom in težjega poteka bolezni še vedno pod velikim vprašajem.