Predsednik ZDA Donald Trump se ne bo ujel v past neskončnih pogajanj o pogajanjih, je glede pogovorov z Moskvo in Kijevom o koncu vojne v Ukrajini danes dejal državni sekretar ZDA Marco Rubio. Zatrdil je tudi, da Washington spoštuje suverenost Grenlandije, vendar ne bo dovolil, da bi postala odvisna od Kitajske. "Rusi (...) se bodo morali odločiti. V nekaj tednih in ne nekaj mesecih bomo izvedeli, ali Rusija glede miru v Ukrajini misli resno ali ne. Če gre za taktiko zavlačevanja, predsednika Trumpa to ne zanima," je Rubio dejal v izjavi za medije po zasedanju zunanjih ministrov članic Nata v Bruslju.
Trump, ki si sicer prizadeva za ponovno vzpostavitev odnosov med ZDA in Rusijo, tako očitno izgublja potrpljenje ob zavlačevanju ruskega predsednika Vladimirja Putina. Ta je prejšnji mesec zavrnil ameriško-ukrajinski predlog za popolno prekinitev ognja, kot pogoj za sprejem predloga o prekinitvi spopadov v Črnem morju pa je zahteval odpravo nekaterih sankcij Zahoda proti Rusiji. Trenutno še ni povsem jasno, kako se bo Washington odzval, če bo Putin nadaljeval z zavlačevanjem, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Kot potencialne možnosti se omenjajo dodatne sankcije ali vojaška pomoč Ukrajini.
Rubio je ob tem namenil priznanje Ukrajini in dejal, da je "pokazala pripravljenost" na dogovor o prekinitvi ognja in ustvarjanju prostora za pogajanja. Ameriški državni sekretar je spregovoril tudi o Grenlandiji, potem ko je Trump v zadnjih tednih večkrat izrazil namen, da bi ZDA prevzele nadzor nad tem avtonomnim danskim ozemljem, ki je bogato z naravnimi surovinami.
"Danska bi se morala osredotočiti na dejstvo, da Grenlandci nočejo biti del Danske. Ne bomo dovolili Kitajski, da zdaj vstopi in jim ponudi kup denarja, nato pa otok postane odvisen od Kitajske," je dejal Rubio. Pred tem se je v četrtek ob robu zasedanja v Bruslju sestal z danskim kolegom Larsom Lokkejem Rasmussenom in potrdil "trdne odnose med ZDA in Dansko".
Po besedah državnega sekretarja ZDA je tudi podpredsednik JD Vance med nedavnim obiskom na Grenlandiji jasno povedal, da bo Washington spoštoval pravico otoka do samoodločbe. Tako na Grenlandiji kot na Danskem so sicer njegov obisk videli kot provokacijo. Čeprav se večina od približno 57.000 prebivalcev Grenlandije želi postopoma odcepiti od Danske, pa nikakor ne želijo postati del ZDA.