(FOTO) Kijevčani bežijo iz mesta, Moskva opozorila Ruse, naj se ne zbirajo na protivojnih protestih

Va, STA
24.02.2022 17:16
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kolone na cesti iz KIjeva.
Reuters

Številni prebivalci ukrajinske prestolnice Kijev, ki so se zaradi ruske invazije zbudili ob zvokih eksplozij in siren, poskušajo poiskati zatočišče ali pobegniti. Nekateri se skrivajo na postajah mestne podzemne železnice in v zakloniščih, drugi poskušajo mesto zapustiti. Za Kijev je razglašena policijska ura, gibanje bo prepovedano od 22. do 7. ure zjutraj.

Glavno mednarodno letališče v Kijevu je bilo tarča napada že zjutraj, ob zori so se nad prestolnico prvič oglasile sirene. Na ulicah Kijeva sta davi vladali dve zelo različni razpoloženji. Številni so odhajali v službo kot običajno, drugi so se zatekli v zaklonišča ali na postaje podzemne železnice, da bi se skrili. Številni so obtičali v dolgih vrstah v bankah, supermarketih in na bencinskih črpalkah. Nekateri bežijo na zahod Ukrajine z avtomobili. Na avtocestah zahodno od prestolnice proti poljski meji so nastali zastoji.

Lvov v Ukrajini.
Reuters

"Zbudila sem se zaradi zvokov bombardiranja. Spakirala sem torbo in poskušala pobegniti," je za AFP povedala Marija Kaškoska, ki se je skrivala na postaji podzemne železnice v Kijevu.

Mark, 27-letni vodja prodaje in eden od 900.000 rezervistov ukrajinske vojske, pa je za BBC povedal, da je pripravljen na vpoklic za boj proti Rusiji. "Braniti moramo svojo državo. In morda umreti v tej vojni," je povedal na ulicah prestolnice.

Pred ruskim veleposlaništvomm v Rimu.
Reuters

Ruske oblasti so po napadu na Ukrajino nasprotnike vojne v Rusiji opozorile, naj se ne zbirajo na protivojnih protestih. Preiskovalni odbor, vladni organ, ki preiskuje večja kazniva dejanja, je Ruse posvaril pred pravnimi posledicami ob udeležbi na nedovoljenih protestih, ki so povezani z "napetimi zunanjepolitičnimi razmerami".

(VIDEO) Rusija v vojaški ofenzivi proti Ukrajini. Blizu Kijeva strmoglavilo ukrajinsko transportno letalo. Kako nevaren je Černobil?

Preiskovalni odbor se je po lastnih navedbah odzval na pozive na družbenih omrežjih k protestom proti odločitvi ruskega predsednika Vladimirja Putina za napad na Ukrajino. "Zavedati se je treba negativnih pravnih posledic teh dejanj v obliki kazenskega pregona in kazenske odgovornosti," so zapisali v sporočilu.

Rusko notranje ministrstvo je sporočilo, da bodo sprejeli vse potrebne ukrepe za zagotovitev javnega reda. V Rusiji veljajo strogi zakoni o protestih, tako da se demonstracije pogosto končajo z množičnimi aretacijami. 

Moskva
Reuters

Aktivisti za državljanske pravice že poročajo, da je bilo v Rusiji danes med protesti proti invaziji na sosednjo Ukrajino pridržanih več kot 160 ljudi. Portal za državljanske pravice Owd-Info je do zdaj naštel 167 aretacij v več kot 20 ruskih mestih. Organizacija je na družbenem omrežju Telegram objavila fotografije ljudi, ki sami ali v manjših skupinah držijo plakate z izrazi solidarnosti z Ukrajino. V poročilu je navedeno, da so policisti protestnike med aretacijami tudi pretepali.

Zaprti ruski opozicijski voditelj Aleksej Navalni je v govoru na sojenju, ki se ga udeležuje za rešetkami, izrazil nasprotovanje napadu. "Sem proti tej vojni," je dejal v videoposnetku, ki ga je objavila neodvisna ruska tiskovna agencija Dožd. Dodal je, da je bila vojna sprožena, da bi Rusija svojim državljanom prikrila krajo in preusmerila njihovo pozornost od težav v državi.

Pred veleposlaništvom Rusije v Lizboni
Jose Sena Goulao
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta