Kakor koli je vse skupaj že težko in kaotično steklo, že dolgo nismo videli Evrovizije, ki bi bila tako nabito polna s čustvi, lepoto in izvirnostjo. Ko smo v dneh pred izborom že mislili, da nastaja ena najbolj ponesrečenih in medlih prireditev, se je rodil produkcijski presežek. In, roko na srce, tekmovalne skladbe prvega polfinalnega večera ga niso naredile. Mravljince so v glavnem sprožali impresivna podoba odra, s katerega prvič v zgodovini teče voda, v dvorani je tudi "zelena soba" s čisto pravo živo mejo, pa čustveno močan šovprogram, v katerem so se gostitelji v Torinu poklonili italijanski glasbi, od elektronskih uspešnic do ganljivega poklona legendarni Raffaeli Carra, ki je umrla julija lani. Solze so tekle ob čustveno izjemno močni točki, ko je Diodato zapel skladbo Fai Rumore.
Dvorana arene Palasport Olimpico je nastop pospremila solznih oči. Prvič smo po koncu tekmovalnega dela lahko videli, kako impresivno bi izgledala scena, če bi delovala po prvotnih načrtih. Po koncu tekmovalnega dela je svetlobno kinetično sonce razprlo svoje krake in podoba odra je postala še bolj impresivna. Škoda, da so šele na vajah ugotovili, da se kraki premikajo prepočasi in jih med točkami ne bi mogli v nove slike postavljati dovolj hitro, zato so se odločili med vsemi nastopi ohraniti enotno podobo. Tako je zvodenela tudi ideja, da bi med slovenskim nastopom s stropa visela orjaška diskokrogla, ki bi jo osvetljevalo svetlobno sonce.
Pa skladbe prvega polfinala? Veliko dolgočasnega, neizvirnega balasta, prežvečenih in površno narejenih evrovizijskih klišejev, a tudi nekaj močnih trenutkov. Zdaj je že jasno ... Vsi tekmovalci Pesmi Evrovizije 2022 so postavljeni pred skoraj nemogočo nalogo. Premagati morajo Ukrajino. Ko so na oder stopili člani ukrajinske skupine Kalush Orchestra, je dvorano skoraj razneslo od navdušenja.
Dvignilo se je morje plapolajočih modro-rumenih zastav in mavričnih z napisom "Pace" (Mir), ki jih Italijani tudi sicer radi izobešajo s svojih oken. Narod ljubimcev in umetnikov časti mir. Močne odzive sprožajo tudi predstavniki Moldavije Zdob şi Zdub & Frații Advaho. Prava etno ekstaza.
Marius Bear iz Švice, Rosa Linn iz Armenije, Systur iz Islandije, Monika Liu iz Litve, MARO iz Portugalske, norveški predstavniki Subwoolfer, Grkinja Amanda Georgiadi Tenfjord, Kalush Orchestra iz Ukrajine, moldavski predstavniki Zdob şi Zdub & Frații Advahov in S10 z Nizozemske so prvi finalisti letošnjega tekmovanja za Pesem Evrovizije. Roko na srce, prav veliko potencialnih uspešnic ni med njimi, nasploh se mnogi v Torinu sprašujejo, zakaj je okus gledalcev in žirije letos tako dolgočasen.
Pa LPS, Last Pizza Slice? Svojo neuvrstitev so prenesli zelo dostojanstveno, v svojem "skuliranem" slogu, brez pretiranega razkazovanja čustev, a v resnici globoko ganjeni, da so kaj takega sploh smeli doživeti. Po razglasitvi rezultatov so v torinskem tiskovnem sedišču sedli s slovenskimi novinarji in sproščeno poklepetali o vsem, kar so doživeli v zadnjih dneh. Za LPS je poseben večer bil tudi zato, ker so jih s tribune glasno spodbujali njihovi družinski člani in drugih podporniki, ki so se izdatno založili s slovenskimi zastavami.
"S svojim nastopom smo zelo zadovoljni, a hkrati tudi malce razočarani, ker se nismo uvrstili naprej. Nenazadnje je to bil naš cilj. Celotna izkušnja nam je prinesla veliko več, kot nam je neuvrstitev odvzela. Hvaležni smo za vso podporo iz Slovenije in tujine, močni gremo naprej, z novo glasbo," pravijo člani skupine. Jokali niso. "Kakšna solzica je morda stekla navznoter, navzven smo ostali močni," dodajo. Prisotnost slovenskih navijačev v dvorani jim je pomenila veliko. "Srečni smo bili vsakič, ko smo se obrnili in zaslišali tistih dvajset Slovencev. Veseli smo za podporo tistih, ki so nas prišli pogledat." Obljubljajo, da se njihova pot z Evrovizijo ne končuje ter da ne bodo eni tistih izvajalcev, ki po Evroviziji kar poniknejo. "Obljubimo, kljub vsem preprekam mature," pravijo LPS, ki po polfinalu niso vedeli, ali bodo izkušnjo kakor koli proslavili, predvsem so bili lačni in si želeli kakšnega kosa pice.
Kako je bil po neuvrstitvi v finale videti klepet LPS s slovenskimi novinarji v Torinu, si oglejte tukaj:
Komentarji na našo neuvrstitev so različni, se pa veliko tujih poznavalcev strinja, da bo Slovenija v svoje nastope morala vložiti več truda in denarja, če bo želela ostati konkurenčna. Kljub očarljivim predstavnikom in spevni skladbi se je med slovenskim nastopom žal dogajalo bistveno premalo in med drugimi točkami, polnimi udarnih posebnih efektov in izvirnih pristopov, se je naš Disko nekako izgubil. Tudi zato, ker je za nami nastopila močno favorizirana Ukrajina. Napovedi stavnic, ki so LPS uvrščale na sam rep, so kazale, da nas ne čaka prav dober razplet.
Voditelji Pesmi Evrovizije so letos italijanski televizijski voditelj Alessandro Cattelan, pevka Laura Pausini in v Libanonu rojeni britanski pevec Mika. Trojica bo vodila tudi preostala dva evrovizijskega večera, četrtkov drugi polfinale in sobotni finale, ko bo znan zmagovalec letošnjega tekmovanja. Prvi večer so lahko glasove po stacionarnih in mobilnih telefonih ter prek posebne evrovizijske aplikacije prispevali tudi slovenski poslušalci in gledalci, ki v skladu s pravili niso mogli glasovati za LPS. Predhodno je svoje glasove že podala slovenska strokovna žirija, ki so jo sestavljali predsednica Alenka Godec, Lucija Harum, Gaber Radojevič, Arne Međedović in Tilen Artač. Kako so glasovali, bo znano po sobotnem finalu.
Prvi polfinalni večer je med glasovanjem glasbeno dopolnil tudi Ples lepote italijanskega DJ Bennyja Benassija, italijanskega glasbenega ustvarjalca Dardusta in angleške skupine Sophie and the Giants. Geslo letošnjega tekmovanja za pesem Evrovizije je sicer Zvok lepote. Zdaj so na vrsti nastopajoči drugega polfinalnega večera, ki bodo nocoj na večerni generalki že peli za strokovne žirije, jutri pa za gledalce. Torinska evrovizijska ljubezenska zgodba, polna vzponov in padcev, se tako intenzivno nadaljuje.