Kaj kažejo rezultati po volilnih okrajih? Nataša Pirc Musar slavila v Mariboru, Ljubljani, slovenski Istri ...

M.R., A.L., STA
23.10.2022 21:46

Po skoraj vseh preštetih glasovih na predsedniških volitvah je v vseh volilnih enotah zmagal Anže Logar, ni pa dobil vseh okrajev. Samo en je pripadel četrtouvrščenemu Vladimirju Prebiliču.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V rumeno obarvanih okrajih je zmagal Anže Logar, v turkiznih je bila najboljša Nataša Pirc Musar, zeleni okraj pa je osvojil Vladimir Prebilič.
DVK

V veliki večini volilnih okrajev je na predsedniških volitvah zmagal Anže Logar. Drugouvrščena Nataša Pirc Musar je osvojila nekaj okrajev, predvsem v Ljubljani in Mariboru ter na Obali. Od Logarja je bila Pirc Musar boljša v štirih mariborskih okrajih, v okrajih Trbovlje-Hrastnik in Zagorje, v več ljubljanskih okrajih (Vič-Rudnik, Moste-Polje, Ljubljana-Center, Ljubljana Bežigrad, Šiška in Domžale) ter še v štirih okrajih na Obali (Piran, Izola, Koper) ter tudi v sežanskem volilnem okraju. Boljša je bila še v jeseniškem okraju.

Logar, ki je po delnih neuradnih izidih po 99,99 odstotka preštetih glasovnicah z nedeljskih volitev dobil 33,96-odstotno podporo, je slavil v vseh osmih volilnih enotah. Najbolj prepričljivo zmago je dosegel v volilni enoti Ptuj, kjer je zanj glasovalo 39,5 odstotka volivcev. V volilnih enotah Ljubljana Bežigrad in Ljubljana Center je medtem dobil približno deset odstotnih točk manj.

Odvetnici Nataši Pirc Musar, ki se bo s 26,86-odstotno podporo na ravni države z Logarjem pomerila v drugem krogu, pa je bilo največ, 28,5 odstotka volivcev naklonjenih v volilni enoti Ljubljana Center. Tu je bila razlika med prvo- in drugouvrščenima najbolj tesna, le 1,2 odstotne točke. Po drugi strani je bila razlika v deležu glasov med kandidatoma, ki sta se uvrstila v drugi krog, največja v celjski volilni enoti, in sicer 12,6 odstotne točke v prid Logarju.

Tretjeuvrščenemu Milanu Brglezu - na ravni države ga je volilo 15,4 odstotka volivcev - so največ glasov namenili v volilni enoti Postojna (19,7 odstotka), najnižjo podporo pa je zabeležil v volilni enoti Kranj, in sicer 12,4 odstotka.

Medtem je Vladimir Prebilič, ki ga je obkrožilo 10,66 odstotka volivcev, največjo podporo (17,71 odstotka) dosegel v volilni enoti Ljubljana - Bežigrad, kamor sodi tudi volilni okraj Kočevje. Tam je tamkajšnji župan prepričljivo zmagal, saj ga je izbralo kar 64,9 odstotka volivcev, in je edini kandidat, ki je v katerem od volilnih okrajev dobil absolutno, torej več kot 50-odsotno podporo.

Še najbolj se je temu približal Logar, ki sicer v nobenem od okrajev ni presegel meje 50 odstotkov, kolikor bi kandidat potreboval za izvolitev, je pa v okraju Škofa Loka II zanj glasovalo 49,1 odstotka volivcev. Več kot 45-odstotno podporo je dobil tudi v Litiji, Mozirju in v volilnem okraju Ptuj 1. Logar je sicer največ glasov med vsemi kandidati zbral v 63 od 88 volilnih okrajev.

Najnižjo podporo (13,1 odstotka) pa je Logar zabeležil v Kočevju, kjer so se sicer ob prepričljivi zmagi Prebiliča slabše odrezali vsi preostali kandidati, manj kot 20 odstotkov pa je zbral tudi v volilnem okraju Koper I. Pirc Musar so volivci manj naklonjeni - poleg kočevskega volilnega okraja - v Ribnici, kjer jih je zanjo glas oddalo 11,5 odstotka. Slabše se je med drugim odrezala v okrajih Škofja Loka II, kjer je prepričljivo zmagal Logar, Ajdovščini in Slovenskih Konjicah.

Kako so glasovali za druge kandidate?

Pri preostalih kandidatih, ki se niso uvrstili v drugi krog, večje razlike v volilnem rezultatu po posameznih volilnih enotah ni bilo, so pa pri nekaterih večje razlike po posameznih okrajih.

Milana Brgleza je denimo največ volivcev, 25,3 odstotka, izbralo v volilnem okraju Koper I. Tam je premagal tudi Logarja, enako tudi v Izoli in okraju Hrastnik - Trbovlje, medtem ko je v Ribnici dobil le 5,5 odstotka glasov. Prebilič pa je ob rekordnem rezultatu v Kočevju najmanjšo podporo (5,3 odstotka) zabeležil v Pesnici.

Sabini Senčar, ki je na ravni države dobila 5,96-odstotno podporo, so bili najbolj naklonjeni na Jesenicah, kjer je zanjo glasovalo osem odstotkov volivcev, najmanj pa poleg Kočevja v Ribnici (2,6 odstotka).

Janez Cigler Kralj - volilo ga je 4,35 odstotka tistih, ki so v nedeljo oddali svoj glas - se je najbolje odrezal na Ravnah na Koroškem (9,8 odstotka), najslabše pa kot večina kandidatov v Kočevju in ljubljanskem okraju Ljubljana - Šiška II (1,75 odstotka).

V volilnem okraju Ljubljana Center pa je svoj najboljši volilni rezultat zabeležil Miha Kordiš, kjer ga je izbralo 7,6 odstotka volivcev. Najmanj naklonjeni pa so mu volivci v Kočevju in Ribnici (1,4 odstotka). Na ravni države je sicer glas zanj oddalo 2,8 odstotka volivcev, ki so se udeležili prve kroga volitev.

Tudi pri volilni udeležbi so razlike med posameznimi volilnimi enotami in okraji. Po podatkih po 99,99 odstotka preštetih glasovnic je po vsej državi na volišča prišlo 51,07 odstotka volilnih upravičencev, največ v volilni enoti Ljubljana Center (54,7 odstotka), najmanj pa v volilni enoti Ptuj (46,82 odstotki).

Med volilnimi okraji po volilni udeležbi izstopa Kranj III, kjer se je glasovanja udeležilo 60,34 odstotka volilnih upravičencev. Po drugi strani pa je v Piranu na volišča prišlo le 40,14 odstotka volivcev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta