Nezagotavljanje počitka: Zakaj je bil RTV Slovenija izdan ukrep prepovedi zaposlovanja tujcev?

Blaž Petkovič Blaž Petkovič
19.01.2023 13:00

"Zoper RTV Slovenija takšen ukrep ni bil izrečen," pa pravijo na Kolodvorski.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Kot nam je uspelo izvedeti, je inšpektorat za delo Radioteleviziji Slovenija zaradi nezagotavljanja počitka izdal prekrškovno odločbo z izrekom globe 1500 evrov pravni osebi in 150 evrov odgovorni osebi. Ugotavljanje kršitev je bilo opravljeno na podlagi prejete dokumentacije, na vzorčnih delavcih in v presečnem obdobju, odločba o prekršku z izrekom globe pa je postala pravnomočna maja lani.

Ob tem so nam z inšpektorata sporočili, da je v 42. členu zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev določeno, da je prepovedano zaposlovanje in delo tujcev oziroma izvajanje storitev v primeru izrečene globe – med drugim tudi zgoraj navedeni prekršek – za obdobje enega leta od dneva pravnomočnosti odločbe. "Prepovedi veljajo za zaposlovanje, samozaposlovanje in delo tistih tujcev, ki v Republiki Sloveniji ne uživajo pravice do prostega dostopa na slovenski trg dela oziroma v Republiki Sloveniji ne prebivajo na podlagi enotnega dovoljenja, izdanega na podlagi soglasja za zaposlitev, samozaposlitev ali delo," so nam še pojasnili na inšpektoratu, kar pomeni, da gre za stransko sankcijo, nekakšen avtomatizem pri ugotovljenih kršitvah.

Robert Balen

Ko smo prejeli neuradno informacijo, da naj bi za našo največjo medijsko hišo veljal ukrep prepovedi zaposlovanja tujcev, smo se obrnili tudi na javni servis. Med drugim nas je zanimalo, do kdaj velja ta prepoved in zakaj je bil sploh sprožen tak ukrep. "Zoper RTV Slovenija takšen ukrep ni bil izrečen," so nam v sredo na kratko odgovorili na vprašanja, ki smo jih na Kolodvorsko poslali v petek.

Sicer pa smo neuradno izvedeli, da naj bi inšpektorat kršenje delovnopravne zakonodaje ugotovil na primeru štirih zaposlenih v tehnični produkciji Televizije Slovenija, saj jim delodajalec ni zagotavljal najmanj 11-urnega počitka med zaporednima delovnima dnevoma. Delavec, ki mu je delovni čas neenakomerno razporejen ali začasno prerazporejen, ima namreč v obdobju 24 ur pravico do počitka, ki traja nepretrgoma najmanj 11 ur.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta