Zaradi ujme je bilo po državi aktiviranih 62 gasilskih enot. Zabeležili so 117 dogodkov na območjih regijskih centrov Celje, Koper, Kranj, Ljubljana, Maribor, Nova Gorica, Postojna, Ptuj in Slovenj Gradec. Danes so gasilci že na terenu v občinah Muta, Solčava, Črna na Koroškem, Dravograd, Slovenj Gradec, Mislinja, Gorje, Bovec, Nova Gorica, Žiri, Sežana in seveda tudi v drugih krajih, kjer so možne poplave lokalnih rek in hudournikov.
Zaprte ceste zaradi poplav in plazov:
- Stara Fužina - Ribčev Laz, pri Stari Fužini.
- Volče - Tolmin, pri Tolminu.
- Most na Soči - Tolmin na več odsekih.
- Prelaz Korensko sedlo na avstrijski strani.
- Bresternica - Gaj - Sv. Juri.
Na cesti Železniki - Most na Soči, med Knežo in Podbrdom prepovedan promet za tovorna vozila.
Po besedah hidrologa Arsa Janeza Polajnarja je poplavni dogodek danes prešel v drugo fazo. Hudourniška voda z območja Gorenjske, zlasti z območja Bohinja in zgornjega Posočja sedaj postopno odteka proti osrednji Sloveniji. Sava je v okolici Ljubljane že dosegla svoj maksimum, in sicer 1200 kubičnih metrov na sekundo. Visokovodni val se sedaj pomika proti Zasavju, potem pa proti Posavju in Hrvaški.
Večje poplavno žarišče pa je trenutno na reki Dravi, ki je z dotokom iz Avstrije že močno narasla in trenutno poplavlja v Dravogradu. Na vstopu v državo ima Drava po Polajnarjevih besedah pretok okrog 1800 kubičnih metrov na sekundo.
"Ta poplavni val se bo tekom popoldneva in pa noči na soboto širil proti spodnjemu toku reke Drave, tako da lahko ponekod pričakujemo tudi nekoliko bolj obsežne poplave Drave kot običajno, zlasti na območju pod Mariborom, torej to območje med kanalom in pa staro struga Drave," je poudaril Polajnar.
Večje poplavno žarišče pa je trenutno na reki Dravi, ki je z dotokom iz Avstrije že močno narasla in trenutno poplavlja v Dravogradu. Na vstopu v državo ima Drava po Polajnarjevih besedah pretok okrog 1800 kubičnih metrov na sekundo.
"Ta poplavni val se bo tekom popoldneva in pa noči na soboto širil proti spodnjemu toku reke Drave, tako da lahko ponekod pričakujemo tudi nekoliko bolj obsežne poplave Drave kot običajno, zlasti na območju pod Mariborom, torej to območje med kanalom in pa staro struga Drave," je poudaril Polajnar.
Zvečer in ponoči bodo ogrožena tudi naselja dolvodno za Markovci proti hrvaški meji. Hidrologi pričakujejo, da bo poplavni val na Dravi v Sloveniji vztrajal nekje do noči na nedeljo.
Polajnar je naštel, da Drava ogroža predvsem naselja med staro strugo in kanalom hidroelektrarne Zlatoličje ter naselja v spodnjem toku Drave pod jezom Markovci, med staro strugo in kanalom hidroelektrarne Formin, kot sta Stojnci in Muretinci. Dodal je, da do teh naselij voda potencialno lahko pride, zato so tam ogroženi prebivalci.
Pričakujejo, da bo pretok Drave v srednjem in spodnjem toku okrog 2000 kubičnih metrov na sekundo. "To je pretok, ki je zelo redek v strugi Drave, večji je bil le ob katastrofalnih poplavah leta 2014 in podoben kot danes leta 2014. Ta pretok bo torej drugi ali tretji največji, zato so naselja ogrožena," je pojasnil hidrolog.
Na Gorenjskem se najhujše napovedi niso uresničile
Na območju Julijskih Alp je ponoči padla večja količina padavin. Na Gorenjskem so po besedah regijskega poveljnika civilne zaščite Klemena Šmida narasli vodotoki v porečju Save Bohinjke in Save Dolinke, ki sta se razlivali v manjšem obsegu. Sava se je medtem razlivala v okolici Radovljice, poplavljala pa je tudi Tržaška Bistrica v okolici Tržiča.
Kot je poudaril Šmid, pa se najhujše napovedi niso uresničile. Narasli so sicer tudi vodotoki v porečju Sore, vendar reka ni povzročala težav. V Bohinju je veter odkril nekaj streh in strešnikov, ki so jih ponoči popravili, da voda ni zamakala hiš, je dodal Šmid.
Reke v zgornjem Posočju, v porečju Save Bohinjke, Sava v zgornjem toku ter Reka v okolici Ilirske Bistrice poplavljajo. V Posočju so reke večinoma že dosegle največje pretoke, drugod pa še naraščajo. Visokovodni val na Savi se bo v naslednjih urah pomikal proti srednjemu toku, kjer bo Sava poplavila in predvidoma sredi dneva dosegla največji pretok. Sava bo v Šentjakobu dosegla pretok okoli 1300 kubičnih metrov na sekundo. Razlivale se bodo tudi druge reke v več delih države.
V Dravogradu preventivni ukrepi
Župan občine Dravograd Tone Preksavec je sporočil, da so jih avstrijski kolegi obvestili, da lahko danes v popoldanskih urah pričakujejo povečan pretok reke Drave (in sicer 1700m3/s +/-250m3). To pomeni, da se pričakuje poplavljanje v najbolj ogroženih delih na Ribiški poti in ob reki Meži. Zato bodo gasilci danes zaščitili najbolj ogrožene objekte, hkrati pa bo občanom na voljo pesek in vreče na lokaciji pod mostom pri Pošti Dravograd za izvedbo samozaščitnih ukrepov ob objektih. Prebivalce naselij "Meža bloki in Džungla" prosijo, da iz kletnih prostorov umaknejo predmete in da prestavijo avtomobile na višje ležeče področje."V Gasilskem domu Dravograd je od sinoči uvedena pripravljenost v PGD Dravograd za opazovanje večjih plazov in stanja ob reki Dravi. Ko bo reka Drava dosegla pretok 1200m3/s bomo sprožili tudi sireno z znakom za splošno nevarnost," še sporočajo iz Dravograda.
Na Tolminskem razmeroma mirno
Noč je na Tolminskem minila razmeroma mirno, glavnina padavin je padla zahodneje. Tudi v Baški grapi se ni ponovil črn scenarij prejšnjega petka. Reke niso bistveno poplavljale v bližini naselij, nekaj je bilo po podatkih Občine Tolmin zalitih kleti, podrtih dreves in poplavljenih cestišč. Več cest je zaprtih, ponekod so bili tudi brez elektrike. Nekaj minut čez polnoč je sicer območje Severne Primorske hitro prešla izrazita nevihtna linija. Veter in naliv sta povzročila nekaj težav in posledično intervenciji gasilcev.
Morje bo med 9. in 12. uro poplavljalo v višini okoli 30 cm. Visoka gladina morja bo sovpadla z okrepljenim jugozahodnim vetrom.
Na Obali poplavljalo morje, v Izoli tudi meteorne vode
Na obalnem območju je minulo noč morje prestopilo obalno črto, zato so sprožili opozorilne sirene. Več težav pa so povzročile obilne padavine, zaradi katerih je meteorna kanalizacija preplavila del starega središča Izole. Ob treh so se razmere umirile. Enote civilne zaščite so bile na terenu tudi v Piranu in Šalari. Luka Koper je spet odprta.
Ob večerni plimi je morje v Piranu prestopilo rob obalne črte. V Piranu so sireno javnega alarmiranja sprožili ob 23.17, ob 00.07 pa še v Izoli. Pod vodo so bili deli piranske punte, so sporočili s CORS. Po teh podatkih je na Obali padlo več kot 28 litrov vode na kvadratni meter.
V Izoli je voda dosegla Prešernovo nabrežje, a se ni prelila, je povedal vodja tamkajšnje civilne zaščite Zdenko Deželak. Dodal pa je, da je zaradi močnega deževja poplavila meteorna kanalizacija. Do 20 centimetrov vode je bilo na Manziolijevem trgu, Ljubljanski ulici in bližnjih delih mestnega središča. Najhuje je bilo med 1. in 2. uro. Enote civilne zaščite so bile na terenu do 3. ure.
Koprska gasilska brigada je ponoči posredovala petkrat. Pomagala je pri črpanju vode v Izoli. Gasilci so bili v pripravljenosti tudi v Vanganelski dolini oziroma v Šalari, kjer obstaja nevarnost, da bi Badaševica prestopila bregove. Vodo so črpali tudi v Izletniški ulici v Žusterni, kjer se je pred tedni sprožil zemeljski plaz. (STA)
Občasno bo še padalo, v nedeljo nova pošiljka dežja
Danes bo spremenljivo do pretežno oblačno. Občasno bodo še padavine, lahko tudi zagrmi. Meja sneženja se bo popoldne spustila do nadmorske višine okoli 1400 metrov. Ponekod bo še pihal jugozahodni veter. Temperature bodo povečini od 10 do 15 stopinj Celzija.
Ponoči bodo padavine oslabele in ponehale, le ponekod na jugu in vzhodu bo še nekaj dežja. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, v alpskih dolinah malo nad 0 stopinj Celzija.
Jutri čez dan bo večinoma suho, delno se bo razjasnilo. Proti večeru bo spet zapihal jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo 9 do 15, ob morju do 17 stopinj Celzija.
Arso je za nedeljo izdal oranžno opozorilo za jugozahod države zaradi napovedanega močnega vetra, zaradi obilnih padavin pa za severozahod države. Količina padavin bo blizu 100 milimetrov v dobrih 12 urah, a to zaradi predhodne namočenosti terena ni povsem brezskrbna situacija, je dejal meteorolog Arsa Branko Gregorčič.
Na novinarski konferenci so pojasnili, da je bila minula noč burna. V hribih je pihal res viharen veter, na Kredarici s sunki do 185 kilometrov na uro. Količina padavin v Posočju in na bohinjskem koncu je medtem presegla 200 litrov na kvadratni meter.
Sobota bo po Gregorčičevih besedah prinesla mirno vreme. V noči na nedeljo je predvidena nova vremenska fronta, ki pa bo predvidoma vendarle nekoliko manj izrazita, kot je bila ta minulo noč, je pojasnil Gregorčič.
Arso je stopnjo vremenskega opozorila danes zjutraj spustil na rumeno, z izjemo jugozahoda Slovenije, kjer zaradi okrepljenega jugozahodnega vetra za popoldne še vedno velja oranžno opozorilo, je še pojasnil Gregorčič.
Težave tudi vetrolom
Težave se pojavljajo tudi na cestah zaradi podrtih dreves, in sicer v Črni na Koroškem v Javorju in na Slemenu, kjer je cesta do Šoštanja sicer zaprta zaradi del. Nevarnost ostajajo nekateri plazovi. Na Ravnah so v delih občine to jutro brez elektrike.