(ANALIZA) Matura 2024: Rezultati so pokazali, da je kakovostnih šol v Sloveniji zelo veliko

Franja Žišt Franja Žišt
11.07.2024 16:18

Med gimnazijci, ki so maturo opravljali prvič, se jih je razveselilo 96,6 odstotka (lani 95,1), med vsemi, ki so opravljali splošno maturo, jih je uspelo 92 odstotkov (lani 91,6).

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Letošnja generacija maturantov je zrelo in odgovorno pristopila k opravljanju izpitov.
Andrej Petelinšek

Najbolj neučakani so najbrž pred zaslonom čakali že pred sedmo uro, približno polovica letošnjih maturantov pa je pogledala svoje rezultate mature v desetih minutah po objavi ob sedmih. V eni uri so svoje dosežke, ki jih je objavil Državni izpitni center (Ric), pogledali vsi najboljši, do sredine dneva jih je pogledala večina, med tistimi, ki rezultatov še niso preverili, pa je bilo največ takih, ki so se slabo odrezali, je razložil direktor Rica dr. Darko Zupanc. In kako uspešna je bila letošnja generacija maturantov? Za spoznanje boljša kot lanska. Med gimnazijci, ki so jo opravljali prvič, se jih je razveselilo 96,6 odstotka (lani 95,1), med vsemi, ki so opravljali splošno maturo, jih je uspelo 92 odstotkov (lani 91,6).

Trideseta splošna matura je prinesla 333 zlatih maturantov (196 deklet, 137 fantov), ki so dosegli več kot 30 točk, vseh 34 točk je zbralo 15 deklet in pet fantov. "Matura je stabilen sistem in tudi stabilno preverjanje zrelosti. V zadnjih letih dobivamo stabilne rezultate, kar pravzaprav pomeni, da imamo dober način preverjanja znanja," je zaključek izobraževanja letošnje generacije maturantov pospremil minister za vzgojo in izobraževanje dr. Darjo Felda.

Dekleta pričakovano boljša od fantov

Da gre za sistem, "ki si je že ustvaril svojo tradicijo, se umestil v šolski sistem in ki mu v relativno visoki stopnji tudi zaupamo", se je z ministrom strinjala dr. Marina Tavčar Krajnc, predsednica državne komisije za splošno maturo. Ob predstavitvi rezultatov je izpostavila, da letos kršitve izpitne tajnosti niso zabeležili, da je matura potekala, kot mora, in da so rezultati primerljivi s prejšnjimi leti, ne odstopajo ne v negativno ne v pozitivno smer, tudi zahtevnost je bila primerljiva. Prav tako ne pričakujejo nobenih težav ob vpogledu pol, ki bodo maturantom na voljo do ponedeljka, 15. julija, saj "verjetno v šolskem sistemu bolj transparentnega sistema" za pregled rezultatov ne moremo najti, je prepričana strokovnjakinja. Dijaki lahko v sistemu pogledajo svojo polo, ocenjevanje, ki so ga bili deležni, navodila za ocenjevanje, tri delovne dni imajo časa za ugovor na izračun ocene in ocenjevanje. Pri tem je pomembno, da s pritožbo dijaki ne morejo ničesar izgubiti, ocena se lahko le izboljša, če ne, pa se ohrani tista, ki so jo prejeli ob prvem ocenjevanju.

(KOMENTAR) Še dolgo nič

Med podrobnejšo analizo rezultatov se je izkazalo, da kažejo "precej standardno sliko šolske uspešnosti", kjer praviloma boljše šolske rezultate dosegajo dekleta. Zlati maturanti letos prihajajo z 49 različnih šol, kar je nekoliko razširjen krog v primerjavi z lanskim letom, izpostavlja Marina Tavčar Krajnc. "Kakovostnih šol je v Sloveniji zelo veliko. In zato kandidatom, ki se vpisujejo v srednje šole in so jih letos izbirali, pa tudi naslednjim generacijam ni treba skrbeti, da bi izbira šole kakorkoli omejila njihove aspiracije, želje, potenciale. Veliko je šol, ki vse delujejo v isto smer, ravno tako kot kandidati si želijo, da bi dale v okviru danih možnosti dovolj kakovostno znanje tistim dijakom in dijakinjam, ki jih obiskujejo in za katere si želijo, ne samo dobrih rezultatov, ampak tudi štiri leta dobrega počutja, kar je tudi izjemno pomembno," je izpostavila profesorica ob vsakokratnih borbah za vpis v najbolj zaželene srednje šole.

Obdobje korone se ne pozna

Predsednica komisije za splošno maturo je izpostavila še en pomemben vidik, in sicer razmerje med splošno in poklicno maturo. Med kandidati, ki splošno maturo opravljajo v celoti, in tistimi, ki opravljajo le en predmet splošne mature, je kar precejšnja razlika v uspešnosti. Če so splošni maturanti uspešni v več kot 90 odstotkih, so tisti, ki opravljajo le en predmet, uspešni 75-odstotno. "Gre za tisti del poklicnih maturantov, ki imajo višje ambicije, ki želijo študirati na univerzitetnih študijskih programih in zaradi tega so se tudi odločili za opravljanje tega petega predmeta, in vendarle jih četrtina v prvem roku ne da pozitivnega rezultata. Resno je treba premisliti, kaj bi bilo mogoče za te kandidate narediti v sistemu, zato da bi uspešneje opravljali tudi tisti del, ki jim ni naložen kot obvezni zaključek njihovega srednješolskega programa." O tem so v obeh državnih komisijah, za poklicno in za splošno maturo, v zadnjem letu in pol zelo veliko razmišljali in ugotavljajo, da so zamisli v nacionalnem programu vzgoje in izobraževanja podobne njihovim.

"Čestitke za zares zrel odnos v opravljanju vseh izpitov," je predsednica komisije poudarila, da je generacija maturantov zrelo in odgovorno pristopila k opravljanju izpitov in da se v učnih rezultatih posledice izpadov šolanja zaradi epidemije koronavirusa ne kažejo v tako veliki meri, kot bi se sicer bali: "Zagotovo pa so posledice vidne na tistih področjih, ki jih sicer z maturo ne merimo. Socializacijski izpad je nedvomno nekaj, kar bodo pomnili."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta