Odlaganje starševstva je postalo globalno dejstvo in ni treba biti strokovnjak za odgovor na vprašanje, zakaj je tako. Spremenjen način življenja, dolgo izobraževanje in vse daljši čas, da si na nestabilnem trgu dela zagotovimo eksistencialno varnost zase in za otroka, tej pomembni in zahtevni odločitvi namreč niso ravno naklonjeni, čeprav zdravniki hkrati opozarjajo na mnogo hitrejše vstopanje v menopavzo kot pri generacijah pred nami. Alarmantna je informacija, da se nekatere s prvimi simptomi spopadajo že celo pred dopolnjenim 30. letom.
Možnosti zanositve
20-24 let: 86 %
25–29 let: 78 %
30–34 let: 63 %
35–39 let: 52 %
40–44 let: 36 %
Zakaj preverimo plodnost?
S staranjem se ovarijska rezerva oziroma zmožnost jajčnikov, da ustvarijo zrela jajčeca, neizogibno manjša, po 35. letu vse hitreje. Zato je popolnoma razumljivo, da dekleta v poznih dvajsetih, ki si v prihodnosti želijo družino, razmišljajo, kako dolgo še lahko odlašajo zanositev. Na srečo sodobna medicina ponuja različne metode, s katerimi lahko preverijo, kolikšno je tveganje, če prelagajo materinstvo.
Zaradi težav z zanositvijo vsak šesti par v Sloveniji poišče zdravniško pomoč.
Razmislite o testiranju, če ...
Test lahko uporabite kadarkoli med ciklusom, razen med ovulacijo in neposredno pred njo. Klinična študija je pokazala, da je zanesljiv v več kot 99 odstotkih primerov. Kako zdravstveno stanje vpliva na test neplodnosti, je še eno od pogostih vprašanj, ki si ga ob uporabi običajno zastavimo. Strokovnjaki odgovarjajo, da na rezultate ne vpliva, prav tako tudi ne alkohol in pogosta zdravila. Drugače je ob jemanju hormonov ali kontracepcijskih tabletk, četudi ste jih prenehale pred kratkim uživati. V teh primerih se raje posvetujte z zdravnikom.
Ginekologi preverjanje plodnosti priporočajo vsem ženskam med 25. in 35. letom. Tudi če so zdrave in nimajo težav, še posebno, če načrtujejo kasnejšo nosečnost, a imajo podatek, da so njihove mame menstruacijo izgubile zgodaj, pred 42. letom. Zagotovo pa ob različnih obolenjih, ki potencialno lahko vplivajo na plodnost, kot so avtoimunske bolezni, diabetes, po operacijah jajčnikov ali ob pogosti izpostavljenosti rentgenskim žarkom.
Kdaj govorimo o neplodnostii?
Ko par po enem letu rednih spolnih odnosov, to je od dva- do trikrat tedensko, ne spočne otroka, upravičeno pomisli na neplodnost in se mora obrniti na zdravnika, da razkrije razlog. Če je ženska starejša od 35 let, se je na zdravnika treba obrniti po pol leta rednih spolnih odnosov. Če je neplodnost na primer posledica policističnih jajčnikov ali vnetja rodil, jo je mogoče hitro odpraviti. Test pa vam lahko koristi v vmesnem obdobju, ko morda sumite na težave ali bi rade vedele, do kdaj bo tiktakala biološka ura.
Ko novice niso dobre
Vse več žensk ima težave s spočetjem že pred 40. letom, ker se jajčeca ne ustvarjajo ali niso kakovostna. Ko ugotovite, da je vrednost FHS zelo nizka in želite zanositi, se zato za spočetje odločite čim prej. Če v tem trenutku nosečnosti ne načrtujete, pa obiščite ginekologa, da vam pomaga z nasveti, kako na najboljši možen način ohrani plodnost, in po potrebi določi ustrezno terapijo: uravnavanje presnovnih motenj, uporaba hormonske kontracepcije ali različnih metod, kot je hiperbarična oksigenacija, kot tudi trajna hramba plodnosti v obliki zamrznitve jajčnih celic.
Tudi za moške
Test plodnosti za moške meri količino spermijev v semenski tekočini in je 97-odstotno zanesljiv. Ugotavlja, ali je število semenčic nad (pozitiven test) ali pod (negativen test) standardno količino 20 milijonov spermijev na mililiter tekočine. Glavni razlog težav s plodnostjo je ravno neustrezna kakovost semenske tekočine, ki jo povzroča premalo spermijev. Z drugimi besedami - v tekočini ni toliko semenčic, kot bi jih lahko bilo, kar pomeni manjšo verjetnost oploditve jajčeca. Življenjski slog (kajenje, alkohol, vročina ...) je glavni povzročitelj nizkega števila semenčic. Testirate se lahko tri dni po zadnji ejakulaciji.