"Nekega dne sem začutila, da mi je omrtvel desni del jezika in da čudno izgovarjam besede. Drugih sprememb nisem opazila, le da sem bila tisti dan zelo utrujena. Po prespani noči je bilo vse normalno. Kaj se mi je zgodilo?" je vprašanje, s katerim se je bralka Nada L. iz Pulja obrnila na Jutarnji list, kjer ji je v rubriki Živim nato odgovoril doc. dr. Hrvoje Budinčević, nevrolog, KB Sveti Duh v Zagrebu. S tem je odprla zanimivo in zelo pomembno temo.
"Opisane težave bi lahko kazale na tranzitorni ishemični napad (TIA) – to je začasen moten pretok krvi v možganih, ki povzroči začasne nevrološke simptome. Čeprav simptomi izginejo, stanje ni nedolžno – TIA je opozorilni znak, ki ga je treba resno jemati, saj lahko napoveduje možgansko kap," ji je pojasnil strokovnjak.
Za potrditev diagnoze in oceno tveganja je potrebna nevrološka obravnava, ki običajno vključuje slikanje možganov (CT ali MR), ultrazvok vratnih žil (karotid), EKG in laboratorijske preiskave. Po potrebi se opravijo še dodatne preiskave, kot so ultrazvok srca ali 24-urni EKG in merjenje krvnega tlaka, je dodal.
"Zdravljenje običajno vključuje zdravila za preprečevanje strjevanja krvi (antiagregacijska ali antikoagulacijska terapija), odvisno od vzroka, ter nadzor dejavnikov tveganja: visok krvni tlak, sladkorna bolezen, povišane maščobe v krvi, srčne aritmije (zlasti atrijska fibrilacija), prekomerna telesna teža, stres, kajenje in alkohol. Pomembni ukrepi so tudi zdrava prehrana in redna telesna aktivnost," še pojasnjuje zdravnik.