Pekoč praznični pozdrav: Zgaga vam lahko pokvari veselje, a ne s temi enostavnimi nasveti ...

Bonbon Bonbon
26.12.2024 06:00

Skorajda ni človeka, ki se ne bi vsaj enkrat srečal z zgago. Enkrat letno naj bi doletela več kot polovico ljudi, enkrat mesečno skoraj vsakega četrtega.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Zlasti če so težave zgolj občasne in jih ne spremljajo kakšni drugi bolj alarmantni simptomi (na primer nerazložljivo hujšanje, ponavljajoče se bruhanje, odvajanje črnega blata oziroma blata s primesjo krvi, izguba apetita, nenavadna utrujenost in podobno), ko je potreben takojšen obisk pri zdravniku, se ljudje vsaj na začetku zoper zgago bojujemo sami. Pogosto zadostuje že to, da se izogibamo hrani in navadam, po uživanju katerih občutimo to neprijetnost. Izkušnje kažejo, da mnogim škodijo mastna, zlasti ocvrta hrana, čokolada, orehi, lešniki, česen, čebula, močne začimbe, citrusi, tudi paradižnik. V zvezi s pijačami se težave z zgago najpogosteje pojavljajo po uživanju gaziranih pijač, kave in pravega čaja ter alkoholnih pijač, predvsem piva in žveplanega vina. Posameznik mora sam ugotoviti, katera hrana in katera pijača mu škodita.

Težave lahko zmanjšamo, če že ne povsem preprečimo, s tem, da se izogibamo obilnim obrokom hrane in namesto tega uživamo več manjših obrokov, enakomerno razporejenih čez dan. Potem ko začutimo zgago, se priporoča popiti nekaj požirkov vode, ker ta pomaga razredčiti in izprati kislo želodčno vsebino, ki je zašla v požiralnik. Pomembno je tudi to, da vsaj dve do tri ure pred spanjem ne jemo. Prav tako se odsvetuje telovadba takoj po hranjenju. Pomaga, da ne nosimo tesnih oblačil, ne dvigujemo težkih bremen in se izogibamo stresu. Ponoči si zvišajmo vzglavje, tako da sta glava in zgornji del telesa med spanjem nekoliko dvignjena. Kadilcem se (pa ne le zaradi zgage) svetuje, da prenehajo kaditi, tisti s preveliko telesno težo naj shujšajo. Med domačini nasveti se omenjajo tudi zeliščni sokovi, zlasti korenčkov. Koristno se pri nekaterih pokaže tudi uživanje medu, dobrodošla sta lahko tudi sok aloe vere in čaj iz lanenega semena.

Profimedia

Zgaga je neprijetna težava, spremljajo jo lahko kisel ali grenak okus, dvigovanje hrane nazaj v usta, ustni zadah, bruhanje, razjede v ustih in grlu. Zoper to težavo si je mogoče pomagati tudi z zeliščno mešanico proti zgagi, čaji za želodec, ki zmanjšajo izločanje kisline v želodec.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta