"Prednost" sokov je, da ohranijo vse pomembne snovi, a ker so vlaknine pretežno stisnjene ali zdrobljene, so lažje prebavljivi. Najbolje je, če si svež napitek zdravja pripravimo iz domačih ekološko pridelanih živil. Pitje sveže stisnjenih sokov je priporočljivo v vseh obdobjih dneva, četudi si jih nekateri najrajši pripravijo za dobro jutro. Pomembno je le upoštevati – če želimo zdravilne učinke -, da naravne sokove pripravljamo in spijemo sproti, da jih torej ne delamo "na zalogo". Vitamini in encimi se namreč hitro "izgubljajo". Nekdaj so pripravljali predvsem sadne sokove, zdaj pa vse pogosteje uživamo tudi zelenjavne ali sadno-zelenjavne sokove. In kaj priporoča ljudski glas za razstrupljanje organizma?
Izkušnje kažejo, da kopičenje škodljivih snovi v telesu učinkovito prepreči limona. Limonada je koristna vsak dan v letu, ne le v zimskih mesecih, ker agrumi poleg obilice vitamina C vsebujejo tudi snov, ki aktivira razstrupljevalne encime v jetrih. Jabolka nevtralizirajo strupe v ustih in čistijo debelo črevo, poleg svežih jabolk in jabolčnega soka pa je zelo koristen tudi jabolčni kis, ki se priporoča na tešče vsako jutro; dve žlici razredčenega v kozarcu mlačne vode. Sok iz črnega grozdja in brusnic čisti ledvice, mehur in sečila. Med zelenjavnimi sokovi je po svojih zdravilnih funkcijah gotovo najbolj znan pesin sok. Pri tem je morda manj poznano, da je rdečo peso, ki ima celo vrsto koristnih snovi, še posebej priporočljivo uživati v obliki soka, ker ima sok po stiskanju še več hranilnih snovi. Rdeča pesa vsebuje visoko koncentracijo železa, kalija in folne kisline, znane kot vitamin B9. Železo je pomembno za nastanek rdečih krvnih celic, ki oskrbujejo telo s kisikom, kalij pomaga pri reguliranju krvnega pritiska, folna kislina pri preprečevanju slabokrvnosti. Sok iz surove rdeče pese torej čisti kri, pomaga pri slabokrvnosti, spodbuja delovanje jeter ter posledično tudi izločanje toksinov in odpadnih snovi iz organizma. Znan je tudi zaradi svojega velikega antioksidativnega učinka, krepi imunski sistem, že stari Rimljani pa so vedeli, da učinkovito zbija tudi telesno temperaturo.
Pesin sok nekateri zaradi okusa kombinirajo s korenčkovim, ki je tudi sicer zelo koristen, saj vsebuje veliko antioksidantov, ki varujejo organizem pred prostimi radikali, ki povzročajo bolezni in staranje. Za odstranjevanje strupov iz telesa je zelo primeren tudi sok iz zelja, ki poleg tega deluje še protivnetno in koristi pri zaprtju in vseh vrstah zastrupitev ter za čiščenje prebavnega trakta. Kumarični sok pospešuje izločanje tekočin iz telesa, enako tudi peteršiljev sok. Kot rečeno, vse bolj popularni pri razstrupljanju organizma postajajo zeleni kašasti sokovi.
Pripravijo se tako, da se zelenim listom (zelenim delom zelenjave, na primer kolerabe, korenja, zelene, cvetače, ohrovta, pese brokolija, pa rukoli, špinači, zeleni solati in užitnim zelenim listom, ki jih naberemo v naravi, na primer pri regratu, koprivi, kislici, ozkolistnem trpotcu in drugih užitnih plevelih) doda še razno sadje (razmerje zelenih delov in sadja naj bi bilo 40:60) in voda ter vse skupaj zmiksa. Tako dobimo kašasti sok. Vlaknine, ki jih vsebujejo zeleni listi, potegnejo nase odvečne strupe in tako pomagajo pri razstrupljanju organizma. Posledično pripomorejo tudi k boljši prebavi.