Če želimo razumeti, kaj so kalčki, se moramo spomniti, da je seme organ rastlin za razširjanje. Sestavljeno je iz zarodka rastline, hranilnih snovi in ovoja. Za prve korake mlade rastlinice potrebujejo zalogo hrane, saj si jo same začnejo izdelovati šele, ko pridejo na svetlo in se jim oblikujejo listi. Kaleče rastlinice potrebujejo, podobno kot dojenček, veliko snovi, ki jim omogočajo hitro rast in oblikovanje vseh tkiv in organov, da lahko prevzamejo nalogo fotosinteze. S svojimi encimi razgradijo rezervno hrano in v njih se nakopičijo vitamini, rudninske snovi, sladkor in beljakovine, ki jim omogočijo hitro rast. Med razvojem kalčka se škrob iz semena spreminja v sladkorje, druge sestavine pa so vir rudnin, balastnih snovi in vlaknin, ki spodbujajo prebavo. Del tega bogastva lahko uporabimo tudi mi za zdravo in polnovredno dopolnilo zimski prehrani.
Predvsem žitarice in stročnice
Za pripravo kalčkov so primerna semena vrtnin, žit in nekaterih zelišč. Tako kot odrasle rastline imajo tudi kalčki posameznih vrst svoje značilnosti, okus in več enega ali drugega vitamina. Kalčki kapusnic, redkve, repe in zelišč, kot sta gorčica in kreša, so bogati z vitamini, predvsem z vitaminoma B1 in C. V njih je tudi veliko železa. Imajo značilen oster okus. Pospešujejo prebavo in odvajajo vodo. Podobno sestavo imajo kalčki lucerne, ki je zelo priljubljena, pa tudi kalčki čebule, sončnic ali bučnega semena, ki jih redkeje uporabljamo za prehrano.
Kalčki stročnic vsebujejo veliko vitaminov skupine B, folne kisline in vitamina E. Primerna za kalitev so semena leče, čičerike, rdeče, zelene in navadne vrtne soje. Tudi mnoge vrste žitaric rade kalijo, posebno pšenica, ječmen in rž. Njihovi kalčki vsebujejo veliko pomembnih vitaminov skupine B. So lahko prebavljivi, sladkastega okusa in spominjajo na orehova jedrca. Zato so jih v času pomanjkanja kmečke gospodinje uporabljale kot nadomestek za orehe v nadevih za potice in drugo pecivo. Kaliti je možno tudi semena ajde, lanu, sabljastega triplata in sezama. Taki kalčki so zelo okusni in po vsebnosti vitaminov podobni kalčkom žit.
Za vzgojo kalčkov obstajajo posebni kalilniki, ki jih je mogoče kupiti v bolje založenih trgovinah. Za domačo rabo lahko kalčke vzgojimo tudi v kozarcu za vlaganje ali plitvih skodelicah. Seme pred pripravo dobro preberemo in odstranimo tuje primesi ter poškodovana semena. Seme nato operemo. Seme fižola, leče, soje in druga večja semena čez noč namočimo v vodo. Semena lucerne, kapusnic in drugih križnic ni treba namakati. Seme damo v kozarec in ga zapremo z gazo ali drugo mrežasto tkanino. Kozarec obrnemo in ga postavimo na plitvo skledo, v kateri se zbira odvečna voda. Seme se ne sme izsušiti, vendar ne sme biti prekrito z vodo. Za uspešno kalitev je potreben primerno topel temen prostor. Poznavalci priporočajo, da semena spiramo vsaj enkrat dnevno, najraje zjutraj in zvečer. Manjša semena križnic, kot so redkev, kreša, gorčica ali rukola, le rosimo. Kalčki potrebujejo tri do pet dni, da vzkalijo. Uporabimo jih čim mlajše, starejši izgubijo nekatere snovi in po okusu postajajo vedno bolj podobni odraslim rastlinam.
Kalčki so biološko polnovreden dodatek hrani in odlično dopolnjujejo kuhane ali presne jedi. Če jih uživamo surove, ohranimo vso paleto pomembnih snovi, ki poživijo presnovo, izboljšajo odpornost in drugače prispevajo k ravnotežju v delovanju telesa. S kalčki lahko obogatimo namaze, solate, juhe, rižote, dušene jedi, omlete in celo sladice. S svojo raznolikostjo dajejo možnost poigravanja z bogastvi okusov v domači kuhinji.