A ni treba, da bi take "počitnice" imeli prepogosto, dovolj je enkrat ali dvakrat na leto od pet do sedem dni, da se poslovimo od strupov, ki jih pojemo z belim sladkorjem, moko, strjenimi maščobami, najrazličnejšimi hormoni, alkoholom in kemičnimi dodatki, ter si namesto teh privoščimo vlaknine, grenčine, minerale, vitamine in beljakovine. Telo nam bo hvaležno.
Kaj nam gre na jetra?
Jetra imajo zagotovo glavno vlogo pri predelavi in odstranjevanju strupov iz telesa, saj so naš vodilni razstrupljevalni organ. Hranila in dodatki, ki najbolj ovirajo in obremenjujejo njihovo pravilno delovanje, so alkohol, zdravila, dioksini iz živalske hrane, nikotin, visokobeljakovinske diete, nasičene maščobe, steroidna zdravila, hlapi, zoglenelo meso, nastalo s pečenjem na visokih temperaturah, in še bi lahko naštevali. Da jim pomagamo pri obnovi, je zato treba vnašati pravilno izbrano hrano ter multivitamine. Ključna so hranila, ki vsebujejo glutation in dodatke žvepla, recimo brokoli, steblasta zelenjava, ohrovt. Drugi ključ do cilja je vzdrževanje kislinsko-alkalnega ravnovesja, ki ga dosežemo z dodajanjem kalijevega karbonata, ki je v sveži zelenjavi in sadju.
Priprava je pol uspeha
Čiščenje telesa začnite med vikendom, da boste med tednom, ko imate več obveznosti, že dobro organizirani. Voda je naravni čistilec organizma, zato je spijte vsaj 2,5 litra na dan, brez dodatnih sladkorjev. Tudi sveže iztisnjen sadni sok je poln vitaminov in antioksidantov, dodajte mu še semena (sončnično, bučno, laneno) in prekipevali boste od vitamina E in cinka. Koktajl si zmešajte s paličnim mešalnikom in ga spijte vsaj tri decilitre na dan. Sadje ima tudi sicer visok razstrupljevalni potencial, denimo marelice, brusnice, ribez, melone, citrusi, kivi, slive (tudi suhe, kuhane v kompotu), melone, rdeče grozdje, papaja in mango. Zelenjava, ki naj v jedilniku prevladuje, pa je brokoli, rdeče zelje, korenje, cvetača, rdeča pesa, kumare, ohrovt, brstični ohrovt, buča, špinača, sladki krompir, paradižnik, vodna kreša, fižol, kalčki in artičoke, pa tudi poper. Ogljikohidratna živila in tofu nikakor niso prepovedani, če razmišljate o neoluščenem rižu, prosu, kvinoji ali koruzi oziroma polenti.
Beljakovine in olja
Beljakovine in olja sicer niso med najlažje prebavljivimi, a so vendarle nujni za pravilno hormonsko ravnovesje telesa. Med ribami si privoščite losos, sardine, tuno in skušo, medtem ko s hladno stiskanim olivnim oljem kuhajte, to isto ali druga zdrava olja pa polijte po solatah. Dodajte še pest oreščkov na dan, od lešnikov, brazilskih oreščkov do mandljev in orehov, ali nesoljenih semen, kot so bučna, sončnična, sezamova in lanena semena. Multivitamini, vitamin C (od 500 do 1000 miligramov na dan) ter napitek iz aloe vere in vode bodo krepili imunski sistem, ajurvedski pitta čaj bo prinesel ravnovesje, enako pu-erh ali rdeči čaj, zjutraj pa pogojno zeleni, če potrebujete zdravo zamenjavo za kavo.
Omejite
Krompir in banano pojejte le vsak drugi dan, izdelkom iz bele moke, mastnemu mesu, mlečnim izdelkom, jajcem, soli, živilom z živalskimi maščobami, umetnim sladilom, prehrambnim dodatkom, začimbam, kavi, črnemu čaju, alkoholu in cigaretam pa se seveda izogibajte.
Tri, štiri, zdaj!
1. dan
Zajtrk: na koščke narezan sadež, npr. jabolko, pomaranča, grenivka
Malica: manjša pest oreščkov ali semen
Kosilo: neoluščeni riž s konzervo tunine
Malica: sadež po izbiri
Večerja do 19.00: cvetača z osmimi sardinami
2. dan
Zajtrk: svež sadni sok ali banana
Malica: manjša pest oreščkov ali semen kot prvi dan
Kosilo: tofu, ki ga namočite v sojini omaki in popečete, brokoli in malo riža
Malica: svež sadež ali oreščki
Večerja do 19.00: brstični ohrovt, brokoli, fižol v solati
3. dan
Zajtrk: sadje ali kompot iz sliv
Malica: manjša pest oreščkov ali semen
Kosilo: malo polente s tunino in zelenjavo
Malica: sveže stisnjen sadni sok
Večerja od 19.00: rdeča pesa, pečen tofu z zelenjavo po izbiri
4. dan
Zajtrk: svež sadni sok
Malica: manjša pest oreščkov ali semen kot prvi dan
Kosilo: malo krompirja in losos s sojino omako
Malica: sadež ali oreščki
Večerja od 19.00: zelenjava s tunino v konzervi
5. dan
Zajtrk: sadna skleda ali narezano sadje
Malica: manjša pest oreščkov ali semen
Kosilo: polenta s tunino in zelenjavo, najbolje špinačo
Malica: sadje ali oreščki
Večerja do 19.00: zelenjava po izbiri, tofu, oreščki