Za zdrave možgane potrebujemo omega-3. A kako jih zaužiti dovolj?

Bonbon Bonbon
19.11.2020 06:00

Prav gotovo ste skozi leta že slišali za omega-3-maščobne kisline in kako pomembne so za naše dolgoročno zdravje. A kaj v resnici vemo o njih? Že malo raziskovanja razkrije presenetljivo dejstvo, da v telesu skoraj ni procesa, pri katerem ne bi bile vpletene. V prvi vrsti so te maščobne kisline močne zaveznice naših možganov, njihovo pomanjkanje pa je ključno za razvoj demence, bolezni, ki zlasti v sodobnem času uničuje življenja obolelih in njihovih bližnjih

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Vsi si želimo ohraniti zdrave možgane. Bojimo se, da bi nas doleteli pešanje spomina, težave pri opravljanju vsakodnevnih obveznosti, depresija in, bog ne daj, demenca. Kaj lahko storimo? Veliko, saj so kakovostne omega-3-maščobne kisline na dosegu roke. A najprej nekaj osnovnega znanja, ki vam bo pomagalo razumeti, da so te maščobne kisline resnično alfa in omega vašega zdravja.

Pomanjkanje omega-3 vodi v bolezni

Omega-3 so večkrat nenasičene maščobne kisline, med katere prištevamo ALA, EPA, DHA in DPA maščobno kislino. Glede na način današnje prehrane jih sodobni človek zaužije občutno premalo. Torej uživamo premalo rib, olj, jedrc ali semen, bogatih z omega-3, premalo živil živalskega izvora iz ekološke, pašne reje in preveč nekakovostnih živil, polnih omega-6-maščob (rastlinska olja - sončnično, koruzno, sojino, avokado, hitra prehrana …).

Posledica tega so presežek omega-6-maščobnih kislin v naših telesih (oziroma porušeno ravnovesje med omega-3 in omega-6) in z njim povezane težave, ki se kažejo kot demenca, bolečine v sklepih, razvoj rakastih celic ...

Omega-3 glavni gradniki naših možganov

Omega-3-maščobe so protivnetne, omega-6 pa pretežno vnetne. Z rušenjem ravnotežja med njimi v korist omega-6, kot kaže, vse bolj izgubljamo zdravje možganov. Razmerje bi moralo biti 1:1, pa je sedaj 20:1 v prid omega-6, torej v prid vnetja. Poleg tega so omega-3 tudi glavni gradnik naših možganov, zato je njihovo pomanjkanje lahko tako usodno, da se razvije na primer demenca. Omega-3-maščobne kisline je treba za zdravje možganov nujno dodajati.

Profimedia

Potrebujemo EPA in DHA. EPA (eikozapentanojska kislina) je funkcionalna maščobna kislina, znana po zaviranju vnetja, ob tema pa skrbi za izboljšanje razpoloženja. Zato jo uporabljajo kot naravni antidepresiv.

DHA (dokozaheksaenojska kislina) je predvsem maščobna kislina, ki ima funkcijo graditelja. Možgani so dobesedno zgrajeni iz nje. Zato je nujno potrebna v nosečnosti, v obdobju dojenja in kot dodatek k hrani otrok, ki se ne dojijo. Potrebna je tudi v celotnem obdobju odraščanja otroka. Pomanjkanje pri otroku se lahko kaže kot slab vid, slaba koncentracija, slaba sposobnost učenja, hiperaktivnost, agresija, depresija … Pomanjkanje DHA pri materi pa lahko izzove poporodno depresijo, pri starejših tudi demenco. DHA je namreč nujna za dobro delovanje možganov, delovanje celičnih membran in prenos impulzov med živčnimi celicami. Pomanjkanje DHA zato lahko pomeni prekinjanje komunikacije med živčnimi celicami.

Kako zaužiti in izbrati omega-3

Zaradi preveč omega-6 je skoraj nemogoče zaužiti dovolj omega-3 s prehrano. Dobro jih je dodajati v obliki olja mastnih rib, krilovega olja ali morskih alg. Ni pomembna samo čistost in kako velika koncentracija olja se nahaja v kapsuli ali drugi obliki, pomembno je, kako je to olje dostopno telesu. Z drugimi besedami, če na primer pojemo eno žlico olja, koliko vsebine iz te žlice bo prišlo v kri preko črevesja.

Pri naravnih prehranskih dopolnilih se zato razvijajo nove oblike (novi dostavni sistemi), ki to omogočajo. Take so na primer mehke pastile, ki omogočajo 44 odstotkov večjo absorpcijo olja kot kapsule. Vsakodnevno jemanje omega-3 mora biti prijetna izkušnja, saj odloča o zdravju naših možganov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta