Danes mineva natanko 130 let, odkar je po Savinjski železniški progi od Celja do Velenja (gre za razdaljo dolgo 38 kilometrov) prvič zapeljal vlak. Praznovanje okrogle obletnice se je pričelo v Celju, ko so potniki (med njimi so bili tudi župani vseh občin na omenjeni trasi) natanko ob 10.52 uri vstopili na najmodernejši vlak Stadler in se z njim odpeljali na posebno vožnjo ob okrogli obletnici. Potniki so na vlak stopili tudi na železniških postajah Žalec, Polzela, Šmartno ob Paki, Šoštanj in Velenje. Ob vrnitvi vlaka se se ustavili v Šmartnem ob Paki, kjer je v Martinovi vasi potekala tudi osrednja slavnostna prireditev ob tem dogodku, ki so jo poimenovali ''Že dneve in tedne... Že 130 let!'', na njej je zapel tudi Oto Pestner. Dogajanje bo popestrili tudi s praznično tržnico ob Martinovi vasi. Vlak je svojo pot nadaljeval proti Celju, kjer jo je malo pred 16. uro tudi končal.
Ob tem velja dodati, da so 15. decembra z izdajo zbornika in otvoritvijo posebne razstave (oboje so pripravili v Muzeju Velenje), ki je na ogled na železniški postaji Šmartno ob Paki, na poseben način zaokrožili tudi zgodovinsko vrednost 130-letnice Savinjske železniške proge, s katero želijo na primeren način predstaviti in približati vsem generacijam na širšem območju. Razstava bo na ogled tudi v predverju občinskih stavb v Šoštanju in Velenju.
Dodati velja, da trenutno na tej trasi vozijo vlaki, povprečno stari 47 let. Zato si župani vseh okoliških občin želijo predvsem posodobitve voznega parka. Slovenske železnice nameravajo do konca prihodnjega leta kupiti 52 novih vlakov znamke Stadler, 21 na dizelski pogon. Ti bodo lahko vozili tudi po Savinjski železniški progi, ki sicer ni elektrificirana. Za posodobitev te proge bo država od leta 2023 do 2028 namenila 90 milijonov evrov. Podatki Slovenskih železnic sicer kažejo, da število potnikov po savinjski železnici po osamosvojitvi narašča, se pa zmanjšuje po železniških tirih tovorni promet.