Ena od možnosti ogrevanja prostorov z električno energijo so tudi električni šamotni radiatorji. Ohišje takega radiatorja je narejeno iz kakovostne pocinkane jeklene pločevine, jedro radiatorja pa je šamotna plošča, v katero so vgrajeni posebej razviti električni grelci z bimetalnim stikalom. Prijetno toploto oddaja šamotna opeka v velikosti radiatorja in debeline 2 cm. Posebej oblikovana grelna rebra radiatorjev omogočajo optimalno oddajanje toplote iz šamotne opeke v prostor.
Kaj je šamot
Šamot je naraven material, pridobljen iz gline. Z različnimi postopki obdelave pridobi ognjevzdržne lastnosti, odlikuje pa se tudi po dobri akumulaciji toplote, zato se med drugim uporablja za gradnjo krušnih peči.
Dvajset minut elektrike za uro toplote
Kadar govorimo o energetski učinkovitosti ogrevanja, nas zanima, koliko energije oddajo v primerjavi s tem, koliko je porabijo za svoje delovanje. "Pri šamotnih radiatorjih je še najbolj uporaben podatek, da 20 minut porabe elektrike zadošča za eno uro oddajanja toplote v prostor," razlaga Dragan Grgić iz podjetja Thermotec plus iz Maribora. Ob tem dodaja, da je največja moč enega radiatorja 2450 W, pri čemer je nabavna vrednost do 0,24 EUR/watt z DDV. Standardna izvedba radiatorja potrebuje za napajanje vtičnico, še pojasnjuje Grgić, električni priključek pa se lahko tudi prilagodi dozi v steni. Radiatorji so lahko pritrjeni na steno ali postavljeni na tla, nekatere izvedbe pa so tudi mobilne, saj imajo vgrajena kolesa.
Preprosto nadziranje temperature
Med prednostmi šamotnih radiatorjev sogovornik izpostavlja predvsem njihovo prilagodljivost in preprosto uporabo. "V radiator je vgrajen digitalni termostat, s katerim lahko nastavimo želeno temperaturo prostora, in sicer za vsak dan v tednu posebej," razlaga Dragan Grgić. Poleg tega je mogoče za vsak dan nastaviti do šest različnih temperaturnih območij. Nastavljanje temperature pa ne pomeni, da morate biti za to doma in ročno vrteti ventile na radiatorju. "Ogrevanje je možno upravljati daljinsko, in sicer z mobilnim telefonom ali tabličnim računalnikom," pojasnjuje sogovornik. Na ta način je mogoče tudi natančno nadzirati temperaturo prostora, ta pa postane prijetno topel že kmalu po vklopu ogrevanja, saj se jedro iz šamotne opeke hitro segreje. Navsezadnje pa lahko med prednosti šamotnih radiatorjev štejemo tudi dejstvo, da za delovanje ne potrebujejo vzdrževanja.