Tine Urnaut: Najbolj uživam v tekmah proti Italiji

02.09.2021 07:00
V dvorani, kjer so slovenski hokejisti leta 2015 izpadli iz elite, si želijo njihovi rojaki kot deseta odbojkarska reprezentanca doslej zavzeti evropski prestol.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dejan Vinčić z druščino je lahko ob pogledu na razpored tekmovanja zelo zadovoljen. Foto: Robert BALEN
Robert Balen

Slovenski odbojkarji so včeraj že prispeli v Ostravo, na eno od šestih prizorišč letošnjega evropskega prvenstva. V tretjem največjem češkem mestu, kraju z 288.000 prebivalci, bodo Slovenci, če bo šlo vse po načrtih, preživeli vse do vključno četrtfinala, zaključne boje za medalje pa bodo gostile slabih 100 kilometrov oddaljene poljske Katovice. Dvorana Ostravar Arena, zgrajena leta 1986, je z 10.000 sedeži svojčas veljala za največjo in najbolj moderno dvorano v Evropi, v letih 2004 in 2015 je gostila tudi svetovno prvenstvo v hokeju na ledu.

Na enem od teh, leta 2015, je nastopila tudi slovenska hokejska reprezentanca - a neuspešno. Z eno samo zmago je izpadla iz elitne divizije. Povsem drugačne načrte pa ima odbojkarska reprezentanca, ki v zadnjih letih stopnjuje formo. Če se še do leta 2013 nikakor ni mogla prebiti med najboljših osem, ji je to uspelo leta 2017, dve leti pred tem in dve leti po tem pa je celo prišla do srebrne medalje. Zato niti ne čudi, kaj je letošnji cilj. Podajalec Dejan Vinčić odkrito priznava: "Upam, da gre v tretje rado. Mi si vsi želimo osvojiti zlato kolajno. Mislim, da je letos idealna priložnost. Večini najboljših reprezentanc na svetu so bile letošnji glavni cilj olimpijske igre. Morda prav zato ne bodo tako motivirani kot mi."

Italijani ključna ovira do polfinala?

Z zlato medaljo bi Slovenija postala deseta reprezentanca s tovrstnim uspehom. Največkrat so doslej slavili Rusi - dvanajstkrat kot Sovjetska zveza in dvakrat kot Rusija, šestkrat je uspelo Italijanom, trikrat Čehoslovakom in Srbom, ki so imeli enkrat s seboj še Črnogorce. Po enkrat so se naslova veselili še Francozi, Poljaki, Nizozemci, Romuni in Španci. Favoriti stavnic so tokrat po vrstnem redu Poljaki, Francozi, Rusi, Srbi in Slovenci. Prve tri reprezentance so letos že sodelovale na olimpijskih igrah, Srbi so Slovenijo premagali v finalu EP 2019. Gre pa Sloveniji na roko razpored tekmovanja; v skupinah B in D, ki bosta dali dva polfinalista, je od omenjenih papirnatih favoritov ob Sloveniji le Francija, a treba bo paziti tudi na Italijo, še eno udeleženko letošnjih olimpijskih iger in državo z najmočnejšo ligo, kjer igra tudi večina slovenskih reprezentantov. "Čeprav je vsaka tekma pomembna in poglavje zase, najbolj uživam v tekmah proti Italiji," je denimo v posebnem vprašalniku Evropske odbojkarske zveze (CEV) odgovoril Tine Urnaut.

Tekma z Italijo bo za slovensko reprezentanco zadnja v skupini B, na sporedu bo v sredo ob 15.45, in bi utegnila odločati o prvem mestu v skupini. Osvojiti ga bo zelo pomembno, saj bi, če ne pride do kakšnih presenečenj, to tudi pomenilo, da se s tem v četrtfinalu izogneš olimpijskim prvakom Francozom. Še pomnite? Ti so lani januarja v olimpijskih kvalifikacijah v Berlinu že izgubljali z 0:2 proti Sloveniji, nato izvedli preobrat in šli do konca tudi v Tokiu. A morda zdaj že malce prehitevamo s predvidevanji … "Edina pot do uspeha, ki jo poznam, je, da gremo iz tekme v tekmo," rad pove Urnaut.

Idealno za stopnjevanje forme

Prvi nasprotnik Slovenije bo v petek ob 20.15 gostiteljica Češka. "Osredotočeni smo na prvo tekmo. Češka zagotovo ne bo lahek zalogaj, tudi zato, ker gre za domačine. Na domačem prvenstvu smo videli, kaj lahko pomeni glasno občinstvo, čeprav ne mislim, da lahko Čehi pripravijo tako vzdušje, kot so ga slovenski navijači. Tudi ekipo imajo solidno, z njimi smo enkrat igrali v kvalifikacijah, najbrž so dodali še kakšnega igralca. Vsekakor bo treba odigrati kar najbolje, zmaga bi nam veliko pomenila, če pa bi slučajno izgubili, bi morali to sprejeti, pozabiti in v nadaljevanju popraviti napake. Poraz zagotovo še ne bi bil usoden," meni Korošec.

Kapetan in njegova druščina se bosta v soboto ob 16. uri udarila še s Črno goro, v ponedeljek ob 19. uri z Belorusijo, v torek ob 16. uri z Bolgarijo in v sredo ob 15.45 z Italijo. "Veseli smo, da imamo tak razpored in da najprej igramo z gostitelji Čehi, ki zagotovo ne bodo slabi. Nato sledijo Belorusi in Črnogorci, tako da bomo lahko stopnjevali formo in da bomo do zadnjih tekem v skupini in izločilnih bojev kar najbolje pripravljeni," je z načrtovano potjo proti svojemu prvemu odličju s člansko reprezentanco zadovoljen 19-letni Rok Možič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta