Družabna igra Prežihov spomin, eden od rezultatov letošnjega študijskega krožka Kdo je Prežih

Andreja Čibron Kodrin Andreja Čibron Kodrin
17.08.2022 07:00

Izdelali so jo udeleženci študijskega krožka. Cilj igre je približati udeležencem literarno dediščino koroškega pisatelja, spodbuditi raziskovanje njegove literature in dvigniti bralno kulturo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Družabna igra je shranjena v privlačni embalaži. 
Andreja Čibron Kodrin

Literarna dela Lovra Kuharja - Prežihovega Voranca so vir navdiha kulturnim ustvarjalcem in organizacijam, ki nadgrajujejo njegova dela, zato lahko z gotovostjo trdim, da je v sedanjosti Prežih prisoten med nami in da je spomin nanj še zelo živ, je ob obletnici pisateljevega rojstva (1893–1950) na nedavnem tradicionalnem srečanju pri Prežihovi bajti nad Kotljami dejal župan Raven in predsednik Prežihove ustanove Tomaž Rožen.

V sklop tovrstne ustvarjalnosti iz zadnjega časa sodi tudi družabna igra Prežihov spomin, eden od rezultatov letošnjega študijskega krožka Kdo je Prežih?, katerega mentorica je bila Anja Benko, somentorica pa Mihaela Knez. Izvedla ga je Ljudska univerza Ravne na Koroškem (LURA) v sodelovanju z Dnevnim centrom, dislocirano enoto Centra za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Črna na Koroškem. Sofinancirali sta ga Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije in Občina Ravne na Koroškem. Učenci so pod vodstvom številnih zunanjih mentorjev spoznavali Prežihovo literarno dediščino in kulturno podobo kraja, povezano s pisateljem. Motive Prežihovih literarnih del so tudi likovno upodobili.

Vsi pari risbic iz družabne igre Prežihov spomin
Andreja Čibron Kodrin

Študijski krožek so sklenili z likovno razstavo in izidom družabne igre Prežihov spomin. Sestavlja jo enajst parov risbic po motivih iz Prežihovih del (solzice, pisanice, cokle, hlebec kruha, ovčka …). Cilj igre je približati udeležencem literarno dediščino koroškega pisatelja, spodbuditi raziskovanje njegove literature in dvigniti bralno kulturo, so pojasnili njeni snovalci. Je preprosta (navodila verjetno zato niso priložena) in namenjena vsem generacijam, krepi spomin in veča koncentracijo. Igro je oblikoval Jasko Kambur. V dar so jo prejeli tudi udeleženci srečanja pri Prežihovi bajti. Ob tem je Rožen pozval k ohranjanju spomina na Prežiha in druge Kuharjeve oziroma k njihovi aktualizaciji ter napovedal, da bo Prežihova ustanova takšne ustvarjalne dejavnosti finančno podprla.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta