Izvajalci programa za projektno učenje za mlajše odrasle (PUM-O) so po dveh mesecih prekinitve z julijem, ko je ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj zagotovilo financiranje, spet začeli izvajati program, ki se po novem imenuje PUM-O+. V Slovenj Gradcu, kjer se ta program aktivne politike zaposlovanja že 23. leto izvaja pod okriljem javnega zavoda Mocis, prekinitve ni bilo, saj jim je v vmesnem času na pomoč priskočila mestna občina. Trenutno ga obiskuje šest mladih med 15. in 29. letom starosti, ki niso zaposleni niti se ne izobražujejo. K vpisu vabijo vse, ki bi jih to zanimalo, saj lahko sprejmejo do 23 udeležencev.
Evropska sredstva za najmanj 1800 mladih
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je v juniju odobrilo 13 milijonov evrov sredstev za Projektno učenje mlajših odraslih (PUM-O+), ki ga izvaja ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Zavod RS za zaposlovanje bo skupaj z zunanjimi izvajalci v okviru projekta PUM-O+ poskrbel za opolnomočenje mladih med 15. in 29. letom starosti, ki niso zaposleni niti se ne izobražujejo oziroma jim grozi izpad iz izobraževalnega sistema. V okviru programa PUM-O+ jim bo omogočil nadaljevanje izobraževanja za pridobitev izobrazbe ter vstop na trg dela. S tem bo prispeval k povečevanju zaposljivosti, socialni vključenosti ter doseganju enakih možnosti za najmanj 1800 mladih po celotni Sloveniji.
Na pomoč priskočila mestna občina
"Konec maja so se vsem izvajalcem programa iztekle pogodbe o financiranju. V Slovenj Gradcu se je program kljub temu izvajal neprekinjeno, saj nam je na pomoč priskočila mestna občina. Povsod takšne sreče niso imeli. To se nam je zdelo zelo pomembno, saj je maja in junija zaradi zaključevanja šolskega leta največ učne pomoči. V tem času so namreč aktualni popravni izpiti in matura. Pri nas je bilo zelo pestro, redno je prihajalo okoli 15 udeležencev," pojasnjuje mentor pri PUM-O Roman Herlah. Pogoj, da se lahko prenovljeni program izvaja čez poletje, ko je zaradi dopustov zanj nekoliko manj zanimanja, je, da ga obiskuje vsaj pet udeležencev. V Slovenj Gradcu jih je trenutno šest oziroma sedem. Do septembra jih morajo zbrati vsaj 15, težav ne pričakujejo. Večje število prijav pričakujejo po 15. avgustu, ko se po izobraževalnih institucijah začnejo popravni izpiti. Doslej so bile skupine vedno zapolnjene, zgodilo se je tudi že, da so imeli čakalno listo.
Poskušajo pomagati na različne načine
Glavni cilj prenovljenega programa PUM-O ostaja omogočiti mladim, ki imajo težave pri vključevanju v šolski sistem in družbo, da pridobijo izkušnje in znanje za uspešno nadaljevanje izobraževanja ter tudi priprave za vključevanje na trg dela. Največja sprememba je, da se lahko vključijo mladi od 15. do 29. leta starosti, prej je bilo do dopolnjenega 26. leta starosti. Vanj so lahko vključeni deset mesecev, povrnjene dobijo potne stroške, prejmejo pa tudi dodatek za aktivnost.
Največ težav pri matematiki in slovenščini
Mladi največ pomoči potrebujejo pri matematiki, slovenščini in angleščini, razlaga mentorica Simona Štruc. Zadnje obdobje je bil poudarek na učenju slovenščine, saj so imeli precej tujcev, ki so jih učili osnov jezika. Ni pa pri vključitvi poudarek zgolj na učenju, temveč tudi na osebnostni rasti, kar udeležencem pomaga pri krepitvi samozavesti in prispeva k bolj pozitivnemu pogledu na življenje. "Imamo veliko mladih z raznovrstnimi težavami s področja duševnosti, kot so slaba samopodoba, tudi depresija, nekateri so zasvojeni s sodobnimi tehnologijami ... Velikokrat je problem tudi motivacija za učenje. Poskušamo jim pomagati na različne načine. Napredek je dober, saj je uspešnost udeležencev na področju osebnostnih sprememb kar 90-odstotna - dvig samopodobe, samozavesti, zmanjšanje tesnobe, opustitev kajenja, zmanjšanje in opustitev škodljivih in nedovoljenih substanc ...," razlaga Herlah. Poleg tega jih učijo življenjskih veščin, kot so kuhanje, kako skrbeti za vrt ...
Predvidoma jeseni naj bi zaživel projekt Urbano bralno naselje. Gre za vseslovenski projekt, namenjen izvajalcem programov PUM-O. Obnovili bi starejše sedežne garniture ali fotelje in po Slovenj Gradcu uredili kotičke na prostem. Mimoidoči bi se lahko usedli in prebrali kakšno knjigo, ki bi jih prav tako omogočali v kotičku. Vsakodnevno v stavbo na Celjski cesti 22 že pol leta prihaja Vanesa, ki živi v Slovenj Gradcu. Zaključila je srednjo poklicno šolo, želi si opraviti šoferski izpit. Pisni del izpita je že za njo, zdaj je pri praktičnem delu. Prav tako potrebuje pomoč pri pisanju prošenj za iskanje službe. Monika prihaja iz Dravograda in prav tako želi narediti šoferski izpit. "Učim se za pisni del izpita, najbolj me jezijo križišča. Veliko tudi ustvarjamo, trenutno delamo sovice iz usnja," je navdušena Vanesa. Zala z Raven na Koroškem je prihajala že pred štirimi leti, opravljala je izpite za srednjo turistično šolo, vendar ni opravila vseh obveznosti, saj je vmes rodila. Zdaj se je vrnila, poskuša zaključiti vsaj del nedokončanih obveznosti. "Fajn je tukaj. Mentorji so res super, za vse se lahko obrneš nanje," pove.