Franjo Golob (INTERVJU): Korošci bi morali zapreti cesto v Ljubljani

Urška Polanc Urška Polanc
23.01.2019 23:21

O tretji razvojni osi, črpanju evropskih sredstev in poplavah smo se pogovarjali z županom Vuzenice in državnim svetnikom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Franjo Golob meni, da aktivnosti za cestno omrežje iz Koroške do avtoceste pri Celju potekajo s figo v žepu.
Urška Polanc

Kako kot državni svetnik komentirate neustavnost volilnih okrajev in enot, jih je mogoče spremeniti?
"Želim si, da bi poleg županskih volitev, tudi pri volitvah na državnem nivoju, prišlo do večinskega sistema. V koroški regiji bi mogoče izgubili, a verjamem, da bi bili ljudje, ki se ne skrivajo za politično pripadnostjo, še bolj izvoljivi tudi v našem delu. Okraji morajo biti približno enaki. Nekdo lahko doseže tisoč glasov in pride v parlament, pri nas pa so na zadnjih državnozborskih volitvah imeli kandidati prek 3000 glasov in niso prišli v parlament. Tu se mora dogoditi sprememba, bojim pa se, da se nekateri bojijo za nadaljnje mandate v parlamentu in bodo ta predlog sprejeli s figo v žepu."
"Obrabljena" že pred izgradnjo, a te dni posebej aktualna in nujno potrebna tretja razvojna os. Tudi druge ceste v regiji so v slabem stanju.
"Sploh sedaj je pravi čas, ko se sprejema rebalans proračuna za leto 2019. Pričakujem, da ga bomo obravnavali tudi v državnem svetu. Nikakor se ne bom strinjal, če se bodo sredstva, ki so bila v zadnjih dveh letih namenjena za izboljšanje cestne infrastrukture, zmanjšala. Govorim predvsem o državnih cestah, ki jih že imamo. Pohvaliti je treba prejšnjega ministra Gašperšiča, zagotovili so dovolj sredstev, da se je nekaj dogajalo tudi na koroških cestah. Vzdrževanje teh cest, ki so bile v že zelo slabem stanju, se je izboljšalo. Prizadevanja za tretjo razvojno os v regiji so velika, razočaran sem, da se na trasi Velenje-Slovenj Gradec toliko let ni počelo nič. Nadzor nad aktivnostmi v prejšnjem letu je bil slab. Aktivnosti na tem delu potekajo s figo v žepu. Če bodo prepoznali, da bi sam kot državni svetnik moral delovati v sklopu našega odbora, hoditi na pogajanja, se bom z veseljem vključil. Na sejah sveta koroške regije tretjo razvojno os soglasno podpiramo ne glede na to, da se je slišalo, da naj bi nekateri župani solirali po Ljubljani, da tega ne potrebujemo. Koroška potrebuje ne samo dvopasovno, ampak štiripasovno cesto."
Gradnja že letos?
"Glede začetka gradnje sem malo pesimist, a bi rad bil optimist. Ključno bo, ali ima Dars dovolj denarja, da začne graditi, v nasprotnem primeru bo država kot lastnik Darsa morala dati poroštvo. Nato smo že pri fiskalnem pravilu, ali smemo presegati zadolževanje države. Kritično, to povem brez dlake na jeziku, Slovenija se marsikdaj zadolžuje tudi za manj pomembne stvari. Tudi ko gre za kadrovanje. Za tako strateški projekt, kot je tretja razvojna os, pa nimamo posluha. Tukaj se moramo politiki izpostaviti tako na lokalnem kot na državnem nivoju, stopiti korak naprej. V skrajni meji razmišljam o pobudi, da če denarja ni, bi lahko Korošci denar, ki ga sicer v nekaj letih namenijo za vinjete, namenili za gradnjo. Nujni so pritiski. Ne bi želel tukaj še dodatno špekulirati, da bi škodovali našemu gospodarstvu, a Korošci bi morali zapreti kakšno cesto v Ljubljani in tam opozoriti, od kod prihajamo in kako oddaljeni smo od naše prestolnice."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta