Marjan Pipenbaher o ukrepih po poplavah: Župani so glavni. In nadzorniki projektov. Država pa gre naproti

Tomaž Ranc Tomaž Ranc
26.08.2023 06:00

Z inženirjem, ki vodi svet za obnovo, strokovno posvetovalno telo vlade: Če župan izbere izvajalca, se mora ta tako organizirati, da bo vodovod za Prevalje in Ravne izpeljal. Pomembna je vloga nadzornika, država bo financirala vse.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Človek je utrujen od vseh procesov, da se nič ne da, da nič ne gre. V resnici so samo ljudje, če je volja, je pot." 
Andrej Petelinšek

Z inženirjem in graditeljem mostov Marjanom Pipenbaherjem, ki ga je vlada imenovala za predsednika sveta za obnovo, smo se pogovarjali o gradnji magistralnega vodovoda, ki preskrbuje občini Ravne in Prevalje in ki je uničen skoraj v celoti. Upravljavci (komunalna podjetja, nekoč je bilo eno skupno) so sporočili, da so pričeli sanacijo, a da dokler ne bo zaključena, ne morejo zagotavljati varne in zanesljive oskrbe v zadostnih količinah vode ter da bo predvidoma sanacija trajala tri mesece! In še, da je do preklica treba vodo za pitje prekuhavati, za drugo uporabo pa da je primerna.

Med Prevaljami in Mežico je potrgan daljinski vodovod Šumc. Občina Prevalje je sama pričela investicijo, polaganje šestih kilometrov vodovoda s trimesečnim rokom. Gradbinci opozarjajo, da z eno ali dvema "frezama" do zime ne bo šlo, župan Tasič miri, da bo šlo ... Kako je to rešljivo?

"Občina mora to rešiti z izvajalci. Župan ima izvršno funkcijo, zato je župan, da komandira občino. Župan ima večino v občinskem svetu, on je kot predsednik vlade na občinskem nivoju. On diktira, če je izbral izvajalca, se mora ta tako organizirati, s tako prioriteto, da bo to izpeljal. Strinjam se, da pride november, deževje, tisoč vzrokov lahko najdejo, da ne delajo ..."

Pa je možnost, da vstopi država - če vidi, da bi zadeve potekale prepočasi - z zagotovitvijo pitne vode, to temeljno dobrino?

"Postavljajo se tehnične pisarne, kot v Posočju, te bodo občinam operativno pomagale, kadrovsko, pri dokumentaciji, pri vsem."

Država je poseg v cesto Mežica-Prevalje že dovolila ...

"Ni druge, sem videl, da frezajo ..."

Gradbinci pravijo, da z eno frezo, to, ki so jo videli doslej v Mežici, ne bodo prišli do cilja.

"S frezo lahko pridejo tudi po apnencu, ampak vse te stvari se urejajo na relaciji župan-izvajalec, slednji ve, s kakšno frezo lahko kam pride. Če se je izvajalec zavezal, da bo v treh mesecih naredil, potem bo naredil, ne moremo posegati v njegovo organizacijo in mu priskrbeti freze."

Tri mesece brez pitne vode? Realno ali pač ne?

Da le ne bi na koncu nič krivi kratko potegnili občani in da bi se potem spet izgovarjali drug na drugega - izvajalec na vreme, občina na izvajalca, država na občino ...

"Nobena stvar se ne dela brez gradbenega nadzora, občina ima zagotovo inženirja, ki izvaja gradbeni nadzor, ki mora stvari nadzirati operativno, ker problem pozna od blizu. Človek je utrujen od vseh procesov, da se nič ne da, da nič ne gre. V resnici so samo ljudje. Kjer je volja, je pot."

Ljudje imajo slabo izkušnjo z dveletno obnovo ceste in menjavo infrastrukture na Prevaljah na glavni prometnici med industrijskimi Ravnami in Mežico in zato jih še bolj skrbi.

"Še enkrat, to je stvar župana. On mora iti naprej. Država pa gre naproti, saj bo pokrivala stroške, župan ima vse finančno pokrito od države. Kot je dejal predsednik vlade Robert Golob, vlada ne more iti v vsako zadevo, župani pa morajo vedeti, da imajo vse finančno pokrito. O tem ni debate. Je pa res, da je v Sloveniji preveč občin. Sto občin preveč. Vlada je zelo kooperativna na vseh ravneh. V ta projekt smo dali operativce, ki razumejo. Še večji problem bodo tudi občinski načrti, plani, to bo treba vse spreminjati, a za občine je to idealna priložnost, da hitro izpeljejo, na ministrstvih bodo morali maksimalno pohitriti postopke. Ponekod so to spreminjali po 20 let, kar pomeni, da se tam ne dogaja nič."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta