Kot smo že poročali, je glavni problem na področju vodooskrbe na Koroškem v somestju Prevalj in Raven na Koroškem, ki se pomembno napajata iz izvira Šumc nad Mežico. Ker so cevi potrgane, se je Občina Prevalje takoj lotila izgradnje novega šestkilometrskega vodovoda, ki pa naj bi bil končan šele v treh mesecih. Zadeve so se s soglasjem države lotili v glavni regionalni cesti Ravne-Črna na odseku med Mežico in Prevaljami, a za zdaj le z eno frezo, prebivalstvo in stroka pa se sprašujeta, ali je izgradnja ob morebitnem slabem vremenu in možnih zapletih do zime sploh izvedljiva.
Ko smo znanega koroškega gradbinca vprašali, kaj meni o tempu gradnje daljinskega vodovoda, je dejal: "Tako, kot so se lotili, v treh mesecih zagotovo ne bodo končali. Kolikor sem videl, so se lotili le z enega konca. Ne vem, zakaj so se odločili tako. Nočem biti pameten, gotovo se trudijo, ampak z eno ekipo narediš en kilometer na mesec v teh krajih, material je trd, marsikje ga moraš razbijati. Lahko sicer, da bodo zadeve pojačali. Z boljšima organizacijo in tehniko gradnje bi lahko napredovali hitreje. Morali bi delati vsaj s tremi ekipami, da bi delo zmogli na treh koncih in bi končali v dveh mesecih," je še dejal. Z imenom se ni želel izpostaviti, a nedvomno ima bogate izkušnje s projekti v Mežiški dolini. Podobnega mnenja so tudi drugi gradbinci (govorili smo še z dvema), nekateri pa tega ne želijo komentirati, ker se nočejo nikomur zameriti.
Na terenu smo preverili sami - dejansko so od ponedeljka do petka s strojem zarezali za 500 metrov kanala, medtem ko cevi še niso položene do te dolžine. Nekaj cevi, sestavljivih duktilnih, pa je pripravljenih tudi na Poljani.
Župan vztraja: V ponedeljek odpremo še eno delovišče
O tempu gradnje vodovoda in možni pospešitvi smo vprašali investitorja, Občino Prevalje. Ta je od države prejela soglasje, da dela v trasi ceste. "Prvih sto metrov na dan delamo zdaj, v ponedeljek pa odpremo še eno lokacijo gradbišča od Poljane proti Petrolu in se bo hitrost izgradnje povečala. To je tisto, kar lahko s temi stroji naredimo. Če bi imeli več strojev, ljudi, bi lahko delali hitreje," je dejal Tasič.
Od ponedeljka do petka so s strojem zarezali za 500 metrov kanala, medtem ko sestavljive cevi še niso položene do te dolžine
Pa ne bi mogla država priskočiti na pomoč z več stroji, ljudmi, vojsko? "To je pa optimistično. Vse, kar delamo na Meži, na vodovodu, delamo sami. Vojska sicer dela, ampak nima strojev. Tudi ministru Marjanu Šarcu smo povedali, kako in kaj, ampak zaenkrat je tako. Ko bomo dobili več strojev in več ljudi, bomo odprli še to omenjeno traso in bo šlo hitreje. Zaenkrat gre v tempu, ko smo si zastavili, če bo kak dan prej, bomo veseli, delamo na tem," je razložil župan.
Vodooskrba ostaja enaka kot doslej, vendar vode ponekod že zmanjkuje. "Zelo pazljivo bo treba ravnati z vodo, ker se nivo vode niža in v višjih nadstropjih in nekaterih hišah višje ni dovolj pritiska, iščemo rešitve. A se je to tudi pričakovalo, ker prihaja voda z območij, kjer je nikoli ni bilo," je dejal Tasič. Ali imajo v mislih tudi redukcije? "Zagotovo se zna zgoditi tudi kaj takega, ampak s tem bomo še počakali," je zatrdil župan.
Minister Brežan: Investitor je občina, pomagali bomo
Z izzivom smo soočili tudi ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana, ki je obiskal Koroško, kjer je spremljal urejanje vodotokov. "Urejanje vodooskrbe je v tem trenutku v pristojnosti lokalnih skupnosti. Sam si bom projekt ogledal, govoril z investitorjem in gotovo bova našla način, kako zagotoviti oskrbo z vodo v čim krajšem času. Vem, da smo prav z našega ministrstva že pomagali pri oskrbi Doma starejših na Prevaljah in hitro našli začasno rešitev. Vem, da obstajajo tudi druge možnosti, kako vzporedno s tem projektom pripeljati vodo čim prej do uporabnikov, in verjamem, da bo tudi župan dojemljiv in bova skupaj našla kako rešitev, da vodo čim prej pripeljemo," je povedal Brežan.
Pa lahko tudi država pomaga z dodatnimi stroji, možmi, ekipo? "To je ena od možnosti, druga pa je tudi kakšen vzporeden projekt, da se postavi kakšna 'provizorična' rešitev, ki bi pomagala pohitriti dostavo vode, dodatna mehanizacija pa je stvar investitorja, in če so take moči na razpolago, ne vidim posebnih problemov, da jih ne bi angažirali," je sklenil minister.
Ravne na Koroškem: Obvezna varčna raba
Na Ravnah tudi štab Civilne zaščite poziva k skrajno odgovorni in varčni rabi pitne vode, torej ne za pranje vozil, zalivanje, kopanje ... Trenutno se mesto Ravne oskrbuje s pitno vodo iz sistema Kotlje, v kombinaciji z virom iz Železarne Ravne ter s polnjenjem vodohranov, Prevalje pa z Leš, iz železarne in Stražišča. Pred dnevi je bil na Ravnah aktiviran načrt zaščite in reševanja v zvezi s pitno vodo in zato ponovno vzpostavljen opuščen vodnjak ob Suhi, ki trenutno zagotavlja oskrbo s pitno vodo tudi višje ležečim objektom; gre za kratkoročno in začasno rešitev. Trenutna izdatnost vodnjaka je zadostna, a ob dolgotrajni suši, kakršna je sedaj, se pričakuje upad izdatnosti vodnjaka.
Ravenska občina še obvešča, da je Nacionalni laboratorij za vodo, hrano in okolje opravil analizo vode in ugotovil, da so vzorci, ki so v sistemu, skladni z uredbo o pitni vodi, a hkrati opozarja, da je zaradi nestabilnosti vodnega sistema do preklica za uživanje še vedno v veljavi ukrep preventivnega prekuhavanja. Tako na Ravnah kot na Prevaljah lahko pitno vodo občani prevzamejo iz zalogovnikov na lokacijah, pitno vodo iz svojih zajetij pa so ponudili tudi na kmetijah Kneps (Tolsti Vrh 54), Petri (Zelen breg 10), pri Tonetu (Stražišče 15b) in pri Zadnjem dinarju (Strojanska Reka).