Zaposlene v ravenskem podjetju Ravne Presses (v preteklosti Litostroj Ravne), družbi za proizvodnjo stiskalnic, strojnih delov in naprav, so danes soočili z informacijo, da za podjetje predlagajo stečaj. Potem ko dosedanji direktorici družbe Maji Pučko Gnamuš niso več podaljšali mandata direktorice, je večinski lastnik DUTB (ima 88,67 lastniški delež) na skupščini imenoval direktorja Janeza Jagra. Slednji je na sestanku s sindikatom SKEI tudi sporočil, da so v zadnjih dneh preučili finančni oziroma širši položaj družbe, in se na podlagi tega odločili predlagati stečaj. Delavci so bili, kot je dejal predsednik sindikata v podjetju Stanko Tone, ob prejeti informaciji na zboru delavcev v proizvodni hali ogorčeni. "V podjetju je več delavcev pustilo svoje življenje, veliko je takih, ki so tu delali 30 let. Imajo družine, za katere morajo poskrbeti, jezni so in prizadeti," je dejal sindikalist v podjetju. Delavcem so sogovorniki iz uprave, med njimi je tudi dosedanja direktorica, ki ostaja zaposlena v podjetju, še pojasnili, da so predlog za stečaj poslali že v soboto. Na Okrožnem sodišču Slovenj Gradec predloga sicer danes po informacijah sodišča (še) niso prejeli.
Večletni poskusi stabilizacije poslovanja
Družba Ravne Presses velja za podjetje z uveljavljeno blagovno znamko s tradicijo, zato je predlog za stečaj na Ravnah toliko bolj pretresel, tudi ob dejstvu, da so šele nedavno izpolnili vse obveznosti iz prisilne poravnave in ker so zaposleni vendarle pričakovali, da tudi sedanji ukrepi skrajšanega delovnega časa oziroma kombinacije interventnih ukrepov učinkujejo in da je naročil dovolj. V DUTB na naša vprašanja odgovarjajo, da gre za kompleksen primer upravljanja premoženja; v lastniško strukturo je sicer DUTB vstopila leta 2015 v okviru prenosa terjatev in lastniškega deleža iz Abanke, ko je družbo tudi dodatno kapitalsko okrepila. "Kljub večletnim prizadevanjem DUTB na področju upravljanja večinskega deleža in terjatev do Ravne Presses družba ni uspela dolgoročno stabilizirati poslovanja, zato se DUTB ni odločila za odobritev dodatnega posojila, za katerega je zaprosilo poslovodstvo. S tem je družba postala insolventna, poslovodstvo družbe pa je bilo po zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju dolžno razglasiti začetek stečajnega postopka," pojasnjujejo. Z aktivnim upravljanjem večinskega deleža si je DUTB prizadevala za poslovno stabilizacijo družbe z imenovanjem prokurista družbe za pridobivanje novih poslov, s poroštvi za izdane garancije za namen pridobivanja novih poslov, z dodatnim posojilom v letu 2020 in reprogramiranjem posojil ter z iskanjem novega poslovodstva družbe, naštevajo. "Po večletnem upadanju prihodkov je DUTB med letom 2020 od poslovodstva zahtevala, da preveri možnost spremembe poslovnega modela, ki bi ustrezal nižjemu nivoju prihodkov. Nato je DUTB imenovala pooblaščenca s ciljem, da bi preveril vzdržnosti novega poslovnega modela družbe in detektiral morebitna zdrava jedra. Kljub temu družba ni uspela zagotoviti pogojev za vzdržno poslovanje. Dosedanji direktorici družbe se je mandat iztekel 11. februarja 2021 (skladno s pogodbo o poslovodenju ostaja zaposlena v družbi), zato je DUTB morala imenovati novega direktorja Janeza Jagra, da skladno z zakonom sproži stečaj družbe in jo vodi do prihoda stečajnega upravitelja," še pojasnjujejo v DUTB.
Še nedavno odprli podjetje na izvoznem trgu v ZDA
Zdaj že nekdanja direktorica Maja Pučko Gnamuš je sicer v zadnjem poslovnem poročilu izpostavljala prodajo manjših in večjih stiskalnic predvsem na tujem trgu (zlasti ameriškem, v ZDA so v letu 2019 odprli tudi podjetje Ravne Presses LLC s sedežem v Čikagu), na katerem oskrbujejo kupce multinacionalk, ki so glavni dobavitelji komponent v avtomobilski industriji. Po zadnjih dostopnih podatkih je ustvarila le še okoli 4,5 milijona evrov prihodkov od prodaje, v letu pa po poprejšnjih izgubah ustvarilo minimalen dobiček. Število zaposlenih se je v zadnjih letih postopno, a precej zniževalo, tako da je ostalo le še nekaj čez 50 delavcev (še v letu 2019 je bilo skoraj 80 delavcev, v prejšnjih letih pred prisilno poravnavo pa še bistveno več). Podjetje je v poslovnem letu 2019 izplačalo zadnji obrok navadnim upnikom in s tem izpolnilo vse obveznosti, določene v postopku prestrukturiranja v letu 2014. Direktorica je sicer v poročilo o poslovanju za 2019 zapisala, da so s sindikatom uspešno reševali vsa vprašanja in izboljševali delovne pogoje vseh zaposlenih, ter da je bil velik poudarek na spodbujanju inovativnosti in vzdrževanju pozitivne klime med zaposlenimi. Kljub izpostavljanju posledic pandemije je bila v zadnjem poročilu optimistična: izpostavljala je večjo produktivnost, nove prodajne programe in vlogo inženirskega podjetja, v katerem je razvojno inovativni potencial največji kapital, s katerim podjetje razpolaga. Obveznosti do delavcev je podjetje sicer poravnavalo. Na naša dodatna vprašanja je Maja Pučko Gnamuš pojasnila, da je podjetje poslovalo skozi celotno obdobje pandemije, vendar z zmanjšanim obsegom proizvodnje. "Podjetje proizvaja stiskalnice, ki so investicijska oprema predvsem za avtomobilsko industrijo. Kupci so odločitve za oddajo naročila po naših ponudbah za investicijsko opremo uvrstili na čakanje do ureditve covid razmer, zato ima družba v času pandemije izpad naročil, kar je vplivalo na upad prihodkov v letu 2020 in izgubo iz poslovanja. Družba skozi celotno korona obdobje poplačuje obveznosti do delavcev in države. Za čas pandemije je družba tudi koristila pakete korona pomoči."
Pa je še možno, da bo podjetje po stečaju vseeno o(b)stalo in se obdržalo? V DUTB sicer ob pojasnjevanju razmer dodajajo: "Čeprav stečajni postopek praviloma povzroči, da družba preneha poslovati, tudi v stečajnem postopku obstajajo možnosti, da se ohrani rentabilni del poslovanja insolventnega dolžnika oziroma njegovo zdravo jedro. DUTB bi prizadevanja stečajnega upravitelja v tej smeri podprla."