Potem ko so v Mežici po prejetih poročilih o analizah vzorcev vode ugotovili, da so vzorci glede na pregledane parametre skladni z uredbo o pitni vodi, je poveljnik Civilne zaščite Mežica Igor Pšeničnik preklical ukrep o preventivnem prekuhavanju pitne vode na območju občine Mežica.
Medtem Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) nadaljuje z analizami vode. Gregor Ozvald iz NZLOH je na Koroškem tako rekoč vsak dan, saj so naredili ogromno laboratorijskih preiskav: "Delajo se mikrobiološke raziskave, na terenu smo bili vseskozi prisotni, da se je vzorčilo in kontroliralo. Postavljali so se tudi klorirni sistemi, da se je zagotovila neoporečna voda."
Kaj kažejo prvi izsledki?
"Prvi izsledki kažejo, da se je stanje zelo zelo izboljšalo oziroma se izboljšuje."
V Mežici pitno vodo že imajo, na Prevaljah in v Črni pa še ne.
"To še čakamo, zeleno luč mora dati komunalno podjetje. Tudi v Črni čakamo zeleno luč."
V Črni imajo svoj vodovod Topla?
"Ja, tam smo naredili kloriranje, danes se še vzamejo vzorci, da se še enkrat potrdi, da je voda skladna, šele potem se lahko da zelena luč, da bo voda pitna."
Kdaj bi torej Črna lahko dobila pitno vodo?
"Računam, da naslednji teden."
JKP Ravne: Pitne vode ni, sanitarna problem v višjeležečih naseljih
Kot je povedal direktor JKP Ravne Miha Horvat, na Ravnah javni vodovod oskrbuje nekaj čez 9000 ljudi - polovico Šumc, drugo pa Kotlje, a gre za približne številke, ker se voda iz teh izvirov v normalnih razmerah meša. "Sedaj se seveda ne meša, ker vode iz smeri Mežice ni in se Ravne zdaj oskrbujejo le iz smeri Kotelj," je dejal. "Pitne vode ni, za umivanje pa ta voda je primerna. Je pa velik problem vodostaj. Takoj, ko je v samem trgu Raven večja poraba, imajo višjeležeča območja težave. Tudi na primer Janeče (Hof), ponoči ima vodo, čez dan pa ne, podobno najvišja nadstropja blokov v naselju Javornik ali stolpnice na Čečovje. Vse je odvisno od porabe v trgu," je dejal Horvat.
Za Prevalje in del Raven, kjer je daleč največ, več tisoč uporabnikov brez pitne vode, pa se še ne ve, rečeno je bilo tri mesece, saj morajo z napeljavo priti s Prevalj do Mežice ...
"Za to pa se je treba obrniti na komunalno podjetje."
JKP Log: V ponedeljek začetek del z veliko frezo v Mežici
Meta Tasič Bukovec iz Javnega komunalnega podjetja Log je glede pitne vode za Prevalje in Ravne dejala, da se voda še naprej dovaža, trenutno iz Kotelj in iz Avstrije, dokler ne bo vodovod zgrajen. "Voda se menjava in dotaka v večje vodne kanistre, ki so razporejeni po kraju, na Prevaljah jih je čez 20, ko se bo odprl most pri Petrolu za obtno cono Lahovnikovo, bo še kakšen več."
Kako pa napreduje glavni vodovod od Prevalj do Mežice, ki je ključnega pomena? "Količi se trasa, tudi freza, v ponedeljek ob 7. uri pa začnemo s stroji delati v Mežici - z globinsko frezo. Sanitarna voda na Prevaljah in Ravnah je, včasih tudi niha, pitne pa uradno ni za okoli 5500 prebivalcev Prevalj in 7000 prebivalcev na Ravnah, kolikor jih je odvisnih od Šumca. Mežica je imela to srečo, da je pod Šumcem razcep, in sicer gre ena velika cev za Mežico, ki je dobila vodo, druga pa za Ravne in Prevalje. V te cevi je vdrla Meža, skoznje tekla tri dni, in dokler se sistem ne bi dezinficiral, kloriral, ne bi mogli zagotoviti, da je voda skladna s pravilnikom o pitni vodi," je pojasnila Tasič Bukovec.
Pa zasebni izviri, podtalnice, mnogi imajo lastne vrtine na primer za zalivanje vrtov, kako je s to vodo?
"Ljudje nam dajejo v analize, ampak kar veliko vzorcev ni bilo skladnih, prisotne so bile koliformne ali Escherichia coli bakterije, torej fekalno onesnaženje. Tovrstni testi sicer stanejo 32 evrov."