Brutalen rop: Obramba problematizira DNK obdolženca

Gordana Possnig Gordana Possnig
20.01.2022 17:00

Na celjskem sodišču se je sojenje Alenu Čibariću, obtoženemu brutalnega ropa starejšega para na Frankolovem s še vsaj dvema neznanima sostorilcema, prevesilo v drugo polovico

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Alen Čibarić je obtožen ropa na Frankolovem maja 2020.

Gordana Possnig

Dve leti bo minilo 19. maja, ko je vsaj trojica nasilnežev sredi noči vdrla v stanovanjsko hišo starejšega para na naslovu Frankolovo 14f, ju zvezala, jima pokradla denar, zlatnino in druge vredne predmete ter se odpeljala z njunim vozilom. To je lastnik in oškodovanec Marijan Pelin dobil nekaj dni kasneje nepoškodovano nazaj (policisti so vozilo našli pri Motniku), nista pa ne on ne njegova partnerka Alojzija Guzej dobila nazaj preostalega ukradenega premoženja. Policija je doslej v zvezi z brutalnim ropom uradno obdolžila ​le enega človeka, in sicer 43-letnega Koprčana Alena Čibarića. Čibarić je od maja lani v priporu, prijeli so ga na podlagi sledov DNK na škropilnici in plastičnem ovitku škarij, ki so jih našli v hiši oškodovancev, kjer pa obdolženec, kot pravi, nikoli ni bil. Njegov DNK so sicer najprej odkrili v drugi kriminalistični preiskavi na območju Ljubljane, ko so mu pri hišnih preiskavah tudi zasegli drogo (konopljo). Omenjeni DNK pa nato primerjali s sledmi DNK pri ropu na Frankolovem. In odkrili, da gre za sledi DNK istega človeka.

In prav obdolženčev DNK, ki so ga odkrili na kraju zločina, sedaj problematizira Čibarićev odvetnik Bojan Celar. V sodni dvorani celjskega sodišča, kjer poteka sojenje, je med drugim dejal, da obdolženčevi predniki prihajajo z območja z visoko stopnjo homogamije. Obtoženec je potomec Janjevcev, kosovskih Hrvatov, ki so jih med etničnim čiščenjem pregnali. Zato bi po njegovem takšen DNK lahko uporabljali kvečjemu za izločanje osumljencev, ne pa za njihovo potrjevanje. Sledi Čibarićevega DNK so sicer našli na škropilnici in na plastični embalaži škarij v hiši oškodovancev, kjer pa obtoženec, tako trdi sam, nikoli ni bil.

Sodišče je zaslišalo tudi prvega soseda Pelinovih, a ta ni vedel povedati veliko. Dejal je le, da je k njemu v hišo sredi noči pritekla Alojzija Guzej, sam pa je šel za njo v Pelinovo hišo, kjer je lastniku dal telefon, da je poklical policijo. Prav tako so zaslišali ljubljanskega policista Roka Beštra, ki je sodeloval pri hišni preiskavi v Čibarićevem ljubljanskem primeru, ko so na njegovem domu na Celovški cesti konec poletja 2000 zasegli konopljo. In prav na njej so kriminalistični tehniki našli in zapečatili DNK- sledi obdolženca.

So pa kriminalisti med zaslišanjem na eni od prejšnjih obravnav obelodanili, da so identificirali tudi preostala dva storilca, ki pa zdaj prestajata zaporni kazni v Italiji in Nemčiji. Gre za Amirja Porčića in Hajrudina Čauševića. Analiza telefonov obdolženca in preostale dvojice domnevno vpletenih storilcev (gre za njihove stike) je že narejena, sodišču naj bi jo dostavili v kratkem.

Sojenje se nadaljuje 3. marca, ko bo izdelano tudi mnenje izvedenca glede sledi DNK obdolženca in jih bodo primerjali z rezultati forenzikov Nacionalnega forenzičnega inštituta.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta