Po odločitvi višjih sodnikov se je ponovljeno sojenje v zadevi Beltinci vrtelo predvsem okoli vprašanja, za koliko je bila Luka Koper v tem poslu oškodovana. Višja državna tožilka Barbara Milič Rožman je januarja obtožbo nekoliko spremenila, a je vztrajala, da je Luka Koper družbi Inženiring Graj preplačala storitve, ki jih je ta opravila v okviru priprav na logistični terminal Panonia. Obtoženi naj bi Luko oškodovali za približno 823.000 evrov. Po končanem dokaznem postopku je tožilka v zaključnih besedah vztrajala, da sta Časar in Pučko storila kaznivo dejanje zlorabe položaja oziroma pomoči pri tem dejanju.
Prvič obsojena na zaporno kazen
V zadevi Beltinci je sodnik Matej Štros prvo sodbo nekdanjemu predsedniku uprave Robertu Časarju in Milanu Pučku izrekel junija 2018. Takrat je Časarju prisodil dve leti in tri mesece zapora, Pučku pa tri mesece manj. Tri leta vikend zapora je prisodil Robertu Graju iz družbe Inženiring Graj. Višje sodišče je septembra 2019 sodbo razveljavilo. Pred začetkom ponovljenega sojenja je Graj s tožilstvom sklenil sporazum o priznanju krivde, Časar in Pučko sta tako septembra 2020 sama sedla na zatožno klop.
Tožilka vztrajala pri zaporni kazni
Prepričana je, da je - če ne že dogovor - obstajal vsaj tihi konsenz glede plačil Inženiring Graju. Luka je bila "pripraven mošnjiček za potrebe vseh obtoženih, ki so pričakovali tudi koristi zase", je dodala tožilka. Tako naj bi dela na Časarjevi hiši v Portorožu in na Pučkovi v Rodiku plačal prav Inženiring Graj.
Za Časarja je tožilka predlagala tri leta in pol zapora, za Pučka mesec manj. Za oba je predlagala tudi denarno kazen in odvzem protipravne premoženjske koristi, pri obeh je ta po oceni tožilstva znašala nekaj več kot 30.000 evrov. Za Časarja je predlagala tudi varnostni ukrep prepovedi opravljanja poslovodne funkcije, in sicer za pet let. Pooblaščenec Luke Koper Marko Ojsteršek iz odvetniške pisarne Senica je predlagal, da sodišče ugodi njihovemu premoženjskopravnemu zahtevku v višini približno milijona evrov.
Časar, Pučko in njuna zagovornika pa so pričakovali oprostilno sodbo. "Obramba je dokazala, da ni ne premoženjskopravne koristi ne škode," je poudaril Daniel Planinšec, Časarjev zagovornik. Časar je dejal, da ponovljen dokazni postopek ni pripeljal do zaključka, da sta s Pučkom storila kaznivo dejanje. "Ni dokazov o protizakonitem dogovoru med menoj in Robertom Grajem," je povedal. Zatrdil je, da je bilo pri delih na nadstrešku njegove hiše v Portorožu vse zakonito.
Očitkom tožilstva sta oporekala tudi Pučko in njegov odvetnik Denis Zobarič. Pučko je med drugim povzel izjave prič, iz katerih, kot pravi, izhaja, da ni prekoračil svojih pooblastil ter da Luka Koper storitev Inženiring Graja ni dvojno plačala ali preplačala.
Petim skesancem pogojna kazen
Tožilstvo je v tej zadevi obtožbo vložilo proti več obtoženim. Pet jih je krivdo priznalo že pred prvim sojenjem, sodnik jim je prisodil pogojne in denarne kazni. Pogojni kazni je po prvem sojenju izrekel tudi Jožefu Pavlinjeku in Mevmedu Šerifoskemu, a so višji sodniki ugotovili, da je kazenski pregon proti njima zastaral.
Sodnik: Ni dovolj dokazov za obsodbo
Sodnik Matej Štros je oba obtožena oprostil, Luko Koper je s premoženjskopravnim zahtevkom napotil na pravdo, stroški postopka pa bodo bremenili proračun. "Ni dovolj dokazov, da bi ju lahko obsodil," je pojasnil sodnik. Na podlagi navodil višjih sodnikov so iskali razlike v cenah in pridobili številne dokaze, a je zaključil, da takih, ki bi kazali na obsodilno sodbo, ni bilo. Povzel je dogajanje pri sklepanju domnevno spornega posla, ki se je vleklo skozi tri koledarska leta. Pojasnil je, da so se sklepali dogovori, pogodbe so se podpisovale, računi so se izplačevali. Pripomb niso imeli ne člani nadzornega sveta ne ostali člani uprave.
Po njegovi oceni ni bilo videti, da bi podpisane pogodbe kdaj uresničili v celoti, vse skupaj je bilo očitno goljufivo, a hkrati težko dokazljivo. Danes na omenjenem zemljišču ni ničesar, je še dodal sodnik. Da bi lahko projekt speljali, bi verjetno potrebovali poseben zakon, kot je bilo to v primeru Magne.
Oprostilna sodba je za višjo državno tožilko Barbaro Milič Rožman presenečenje. "Počakala bom na obrazložitev sodbe, vsekakor se bom pritožila, saj se mi ta odločitev ne zdi pravilna," je napovedala.
"Ponovljen dokazni postopek je dokončno pokazal, da kaznivo dejanje ni bilo storjeno. Tožilka je predlagala vse možne dokaze, sodišče jih je izvedlo in skladno s sodbo višjega sodišča ni bilo ugotovljene nobene škode, nobenih nezakonitosti. Škoda ali protipravna premoženjska korist pa je ključni element tega kaznivega dejanja," je po razglasitvi sodbe dejal Časar.
Pred kratkim je bil v Beltincih, kjer so mu povedali, da se nekaj "dogaja" in da naj bi končno zgradili logistični center. "Ne vem, zakaj ga do zdaj niso naredili," je še dodal. Prepričan je, da so Luki škodo povzročili tisti, ki s projektom niso nadaljevali. "In to zgolj zato, da Časarju dokažejo, da je storil neko škodo. Zdaj pa se je dokazalo, da je ni," je poudaril.