Nadaljujeta se predkazenski in notranjevarnostni postopek zoper policista Zorana Šariča, ki je, kot je poročal Pop TV, v prostore Operativno- komunikacijskega centra (OKC) Policijske uprave Maribor prinesel sledilno GPS-napravo, s katero pa je mogoče tudi poslušati dogajanje v njeni okolici. Napravo naj bi bil Šarič, ki je pomočnik vodje izmene v OKC, prinesel na delovno mesto že pred časom, je dejal Pop TV. Našla jo je čistilka. Na dan najdbe je bil Šarič v službi, potrdil je, da je naprava njegova, dejal pa je, da jo je prinesel, ker jo je želel pokazati kolegu. A očitno je pozabil, da imajo prostori status upravnega območja, kjer se obravnavajo varovani, tudi tajni podatki policije.
"To bo še veselica"
Zoran Šarič je bil v komentarju za Večer kratek. "Nimam kaj povedati, še posebej ne Večeru," je začel. Nato pa nadaljeval, da gre za konstrukt znotraj mariborske policijske uprave, tam so opustili dolžno ravnanje in niso preverili osnovnih dejstev. "Če bi, vsega tega ne bi bilo. Zadeva je v rokah mojega odvetnika, podana bo pritožba na postopek. To bo še veselica," je dejal Šarič.
Za Pop TV pa je povedal, da je pred časom kupil več tovrstnih naprav, eno da je imel v avtu, če bi mu ga kdo ukradel. Da ni nikomur prisluškoval, je dejal, in da naj bi bila naprava neaktivna že nekaj mesecev. A z mariborske policijske uprave so o vsem skupaj obvestili posebni oddelek specializiranega državnega tožilstva za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili, ta pa se je minuli petek odločil za hišno preiskavo pri Šariču.
"V policiji nadaljujemo preverjanje vseh dejstev in okoliščin odklonskih pojavov in ravnanj v notranjevarnostnem postopku, pri čemer bo na podlagi ugotovitev notranjevarnostnega postopka in ugotovitev predkazenskega postopka posebnega oddelka specializiranega državnega tožilstva sprejeta odločitev glede ustreznega delovnopravnega ukrepa." Na policiji so, tako GPU, takoj po odkritju naprave izvedli vse ukrepe za zagotovitev varnega komuniciranja v prostorih mariborskega OKC.
Pogovori snemani zaradi tehnične napake
Zaposleni v OKC Maribor so bili ob najdbi zaskrbljeni. Že pred skoraj štirimi leti so namreč ugotovili, da ena od naprav varnostnega sistema Tetra ni snemala le pogovorov, ki so bili opravljeni preko elektronskih komunikacij, ampak celotno dogajanje v prostoru. Torej tudi njihove zasebne pogovore. A pokazalo se je, da je tedaj to povzročila mehanska napaka na eni od digitalnih avdiokonzol.
Kaj slišijo policisti v OKC?
Kaj bi, če je bila GPS-naprava temu res namenjena, bilo mogoče izvedeti v prostorih OKC? Tam sprejemajo klice na številko 113. Tja kličejo ljudje v primeru, da so žrtve kaznivih dejanja, če so zaznali kakšno kaznivo dejanje, na OKC pa se javljajo tudi policisti, da povedo, kam gredo v intervencijo ali morebiti na hišno preiskavo. A gre za tekoče dogodke, informacij o načrtovani hišni preiskavi, na primer, v OKC ni mogoče izvedeti. Da bi bilo prisluškovanje v OKC zaradi tega nesmiselno, saj ne nazadnje dobi vsak, ko pride v službo, poročilo o delu prejšnje izmene in je tako seznanjen z dogajanjem, pravijo tisti, ki delo v OKC poznajo. Če bi bil Šarič torej res hotel prisluškovati, bi lahko bili tarča zgolj njegovi sodelavci. Šarič se sicer zelo redko pojavlja v javnosti. Presenečenje je bilo, ko se je izvedelo, da knjigo Županov boj, zgodbo nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja in o njegovih postopkih, piše policist - Zoran Šarič. Šarič je bil v preteklosti kriminalist na oddelku za zatiranje splošne kriminalitete, nato je postal član kolektiva kriminalistične tehnike. Po 25 letih kriminalističnega dela pa je pred sedmimi leti - menda na lastno željo - pričel delati v OKC. Šaričeva knjiga o Kanglerju je izšla pred dvema letoma, zdaj Šarič piše njeno nadaljevanje z naslovom Boj še ni končan. A spomladi 2018, ko je izšla prva knjiga, se njen avtor predstavitve ni udeležil, menda zaradi pritiskov nanj. Lani je bil Šarič kot priča povabljen pred preiskovalno komisijo, ki se ukvarja predvsem z ugotavljanjem morebitnih zlorab v kazenskem pregonu Franca Kanglerja. Predsednika komisije, poslanca SDS, zdaj državnega sekretarja za nacionalno varnost Žana Mahniča, je prepričal, da se njegovo pričanje v celoti zapre za javnost, četudi je bil najprej načrt, da del zaslišanja poteka javno. Menda so bili tudi tu razlog pritiski nanj. Da bi, če je res želel prisluškovati, bilo motiv za to bolj treba iskati v tem, kar sodelavci govorijo o njem, saj da je v zadnjem času postal po njihovi oceni pretirano sumničav, nam povedo tisti, ki Šariča poznajo.
Franc Kangler, nekdanji mariborski župan, zdaj državni sekretar na notranjem ministrstvu, je za zadevo izvedel od Šariča. Tudi on je prepričan, da gre za konstrukt.