Direktor Dela zaradi Etre 33 na zatožni klopi

STA
24.01.2022 19:42
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Preiskovalci NPU so šele šest let po Kolektorjevem prevzemu družbe Etra 33 pri domnevnih akterjih opravili hišne preiskave.

Robert Balen

Z zagovori se je na Okrožnem sodišču v Novi Gorici danes začela glavna obravnava zoper lastnika Kolektorja in direktorja časopisa Delo Stojana Petriča ter štiri soobtožene zaradi prevzema podjetja Etra 33 leta 2010. Specializirano državno tožilstvo Petriču očita, da je pri prevzemu Etre zlorabil položaj predsednika uprave družbe Kolektor Group.

Glede na obtožnico naj bi bil Petrič dvema vodstvenima predstavnikoma v družbi Etra 33 pridobil 1,8 milijona evrov premoženjske koristi. Pri tem naj bi mu bili pomagali soobtoženi Uroš Stabej, Tomaž Kmecl, Peter Novak in Metod Smrekar, vseh pet obtoženih pa je na predobravnavnem naroku obtožbe zavrnilo.

Specializirano tožilstvo je obtožnico, s katero omenjenim očita kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, vložilo v začetku lanskega februarja.

Petrič je v zagovoru predstavil razmere v letu 2010, ko je Kolektor Group prevzel ljubljansko podjetje Etra 33. Ker od družbe Sarin niso hoteli kupiti celotnega podjetja, saj so za njegovo obvladovanje potrebovali le 75-odstotni delež, so iskali še druge, manjše vlagatelje. Manjšinske deleže v Etri so tako kupila različna podjetja, poleg Kolektorja in FMR še Torion, Energotrans in Transing, je naštel.

Transingu je denar za nakup delnic posodil Kolektor, sta v zagovoru povedala tako Petrič kot tudi Stabej, ki je bil v času prevzemanja Etre 33 direktor podjetja Transing. Stabeju se je nakup Etrinih delnic zdela dobra naložba, je pojasnil na novogoriškem sodišču.

Po petodstotni delež Etre sta tedaj kupila še Kmecl in Novak, oba iz vodstva v tem podjetju. Prvemu naj bi bila to po njegovih besedah nekakšna nagrada, ker je vodenje Etre prevzel, ko so že tekli dogovori za njeno prodajo. Novak pa je vse od začetka službovanja v Etri na borzi kupoval njene delnice, ki jih je moral po iztisnitvi malih delničarjev s strani družbe Sarin prodati, je pojasnil. Pozneje mu je bila ponujena možnost novega nakupa delnic Etre, kar je izkoristil, je dodal.

Tožilec Tomaž Bauman je  dejal, da sta Kmecl in Novak s tem pridobila korist, saj sta delnice Etre prodala po precej višji ceni, kot pa sta jih kupila. Oba sta v zagovoru povedala, da se je v njunem imenu za nakup delnic dogovarjal prodajalec Etre, družba Sarin, cena delnic pa da je bila zanju nižja kot za Kolektor. Delnice sta Kolektorju prodala po ceni, po kateri je ta družba že pred tem kupila večinski delež Etre 33, sta navedla.

Štirje od petih obtoženih, ki so se danes zagovarjali, so zatrjevali, da so za svoja podjetja želeli le najboljše in da ob tem niso zagrešili nobenega kaznivega dejanja. Smrekar se ni želel zagovarjati.

Sojenje se bo nadaljevalo v ponedeljek. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta