(FOTO in VIDEO) Razkriti ponarejevalci: S prodajo starodavnih verskih kodeksov želeli zaslužiti 3 milijone evrov

Elizabeta Planinšič
11.02.2021 10:51
Slovenski in madžarski preiskovalci so z uspešnim sodelovanjem preprečili prodajo neprecenljivih verskih predmetov - šlo je za tri usnjene rokopise z verskimi motivi, v katerih so bile nekatere strani pristne, večina pa ponarejenih.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Preiskava je pokazala, da nekatere knjižne strani zagotovo izvirajo iz 7. stoletja, drugi deli pa iz od 12. do 16. stoletja. Foto: Policija
Policija

Poleti leta 2019 so madžarski varnostni organi z oddelka za transnacionalni kriminal Nacionalnega urada za preiskovanje Pécs (RRSPS NBI) prejeli informacijo, da storilec skupaj s sostorilci išče kupce za starodavne knjige (kodekse), domnevno stare več sto let, ki jih imajo v posesti. Med preiskavo so madžarski varnostni organi odkrili, da so med domnevnimi storilci tako madžarski kot tuji državljani, predmet prodaje pa so bili trije usnjeni rokopisi z verskimi motivi, ki naj bi izvirali z območja Bližnjega Vzhoda, pri čemer so storilci upali na dobiček v višini tri milijone evrov.

Madžarska policija se je povezala s slovenskimi kriminalisti, ki so nato s prikritimi preiskovalnimi ukrepi identificirali osumljence

Storilci so v Ljubljani organizirali sestanek s tujim kupcem v upanju, da bodo prodali verske predmete. Madžarski preiskovalci so zato stopili v stik s slovensko policijo, ki je na podlagi evropskega preiskovalnega naloga pridobila odredbo za izvajanje prikritih preiskovalnih ukrepov, ki so se nanašali na kaznivo dejanje prikrivanja. S prikritimi oblikami dela, ki so jih pripadniki slovenske policije izvajali na območju Slovenije, so bili identificirani vsi osumljenci, ki so se predhodno dogovorili za sestanek v Ljubljani, kjer bi knjige (starodavne kodekse) pregledali strokovnjaki in se dogovorili za prodajo.

Video madžarske policije:

Po dolgotrajni kriminalistični preiskavi, ki se je začela že leta 2019, so avgusta lani v Ljubljani prijeli pet osumljencev - dva sta bila madžarska, dva slovenska in en hrvaški državljan. V zaključni akciji je sodelovalo več različnih enot slovenske policije. Preiskovalci so z osumljenimi opravili razgovore zaradi utemeljenega suma posesti ukradenih predmetov. Istočasno so madžarski preiskovalci opravili hišni preiskavi pri udeleženih madžarskih storilcih, ki sta bila prijeta v Sloveniji, ter zaslišali še enega madžarskega državljana. Po opravljenih aktivnostih so slovenski preiskovalci zadevo predali pristojnemu državnemu tožilstvu, ki je 10. septembra lani zasežene predmete predal pristojnim madžarskim organom.

Preiskava je pokazala, da nekatere knjižne strani zagotovo izvirajo iz 7. stoletja, drugi deli pa iz od 12. do 16. stoletja. Foto: Policija
Policija

Od prijetja osumljencev do sedaj je potekal strokovni pregled zaseženih predmetov. Pristojni madžarski organi so namreč za pregled verskih knjig odredili sodnega izvedenca. Strokovnjaki so na podlagi pregleda knjig ugotovili, da so zaseženi predmeti ponarejeni, vendar dajejo videz originalnih verskih knjig. Ugotovili so, da so bile zasežene knjige, z namenom zavajanja morebitnih kupcev, narejene oziroma sestavljene z uporabo delno pristnega gradiva, po vsej verjetnosti z uporabo posameznih strani iz pristnih knjig. Preiskava je pokazala, da nekatere strani zagotovo izvirajo iz 7. stoletja, drugi deli pa iz od 12. do 16. stoletja.

Pristni deli knjig se, v skladu z madžarsko zakonodajo in mednarodnimi konvencijami, štejejo za zaščitene kulturne dobrine in so po mnenju sodnega izvedenca edinstveni, prav tako je pomembna njihova materialna vrednost, hkrati pa gre za neprecenljive predmete kulturne dediščine.

Na Madžarskem trenutno še potekajo preiskave in nadaljnji strokovni pregledi, z namenom ugotavljanja izvora zaseženih artefaktov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta