Na številki 113 so policisti v soboto prevzeli prijavo, da se je v Idriji zgodila eksplozija, v kateri se je domnevno hudo poškodoval en človek. Idrijski policisti in kriminalisti novogoriške policijske uprave so nemudoma odšli na kraj, na prizorišču so se jim pridružili tudi bombni tehniki specialne enote policije. Kot je to običajno, so na kraju posredovali gasilci PGD Idrija in nudili pomoč reševalcem nujne ekipe medicinske pomoči. Ponesrečenca, starega 61 let, so z reševalnim vozilom odpeljali na zdravljenje v Univerzitetni klinični center Ljubljana.
Škoda na dveh hišah in avtomobilih
In kaj je šlo narobe? Preiskovalci so ugotovili, da je možakar v soboto dopoldan iz kleti stanovanjske hiše s transportnim vozičkom na dvorišče zapeljal leseno omaro, namenjeno za shranjevanje orožja. Skušal je odpreti predal, nakar je v omari eksplodiralo neznano eksplozivno sredstvo. Moški se je hudo poškodoval, ko so reševalci prispeli na kraj, je bil še pri zavesti. Drugih ljudi v času nezgode ni bilo blizu, je pa eksplozija povzročila škodo na dveh stanovanjskih objektih in dveh osebnih avtomobilih. Policisti so o dogodku poročali državnemu tožilstvu, ki je dalo usmeritev, naj se nesreča preiskuje kot sum storiltve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti. Sobotna eksplozija je letos že tretja tovrstna nesreča pri nas. V prvih dveh so bile posledice usodne.
Prva na Trnovski planoti, druga v Postojni
Januarja se je tragična nesreča zgodila na Trnovski planoti, ko je dolgoletnemu zbiralcu in strastnemu navdušencu nad vojnimi ostalinami obeh svetovnih vojn pred vhodom v odprto garažo eksplodirala 75-milimetrska topovska granata francoske izdelave iz prve svetovne vojne. Poškodbe so bile za 64-letnika usodne. Novogoriški kriminalisti so v preiskavi ugotovili, da je eksplozija najverjetneje odjeknila pri razstavljanju topovske granate. Po nesreči so pripadniki severnoprimorske enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) z domačije odstranili 439 kosov ali skupaj 2,5 tone vojnih ostalin, večinoma iz prve svetovne vojne. Desetega marca pa je zaradi posledic eksplozije življenje izgubil 74-letni Postojnčan. Eksplodiralo je blizu železniške postaje v Postojni, v možakarjevi domači garaž. Policisti so ugotovili, da je šlo za eksplozivno telo, narejeno doma iz delov orožja preteklih vojn. Tudi on je bil zbiratelj vojnih ostalin. Ob robu marčevske nesreče je poveljnik državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič posvaril, da je vsakršno rokovanje z nevarnimi ubojnimi vojnimi ostalinami izjemno nevarno in neodgovorno početje. "Če kaj takšnega najdemo, se tega ne dotikamo in tega ne premikamo, tudi ne razstavljamo, ampak nemudoma pokličimo na intervencijsko številko 112. S starostjo te stvari postajajo še bolj nevarne. V desetletjih, ko nekje ležijo, se poruši kemično razmerje njihovega polnila, prožilne mehanizme načne korozija, vzmeti popustijo, kar vse povečuje nevarnost eksplozije," je pojasni Zonjič.