Kar devet dolgih mesecev sta se pred roko pravice skrivala 29-letna Mehičanka, nekdanja lepotna kraljica, in 47-letni moški z dvojnim, romunskim in nizozemskim državljanstvom. Osumljena sta, da sta oktobra lani iz kleti restavracije luksuznega španskega hotela Atrio odnesla 45 steklenic vrhunskih vin v vrednosti 1,6 milijona evrov. Na mejnem prehodu Karasovići med Črno goro in Hrvaško so ju nedavno aretirali, pred nekaj tedni naj bi se mudila celo v Sloveniji. Čaka ju izročitev Španiji.
Najeta za kaznivo dejanje
Po navedbah španske policije sta tatova specializirana profesionalca, ki sta se na podvig 27. oktobra lani dlje časa pripravljala. Da sta bila najeta za kaznivo dejanje, sta prepričana tudi lastnika. Restavracijo z dvema Michelinovima zvezdicama v kraju Caceres na zahodu Španije sta pred tem obiskala trikrat. Potem sta udarila. 29-letnica se je v hotel prijavila s ponarejenim švicarskim osebnim dokumentom, zakrinkana je bila z lasuljo, s pajdašem pa sta si najprej v restavraciji privoščila večerjo. Osebje ju je peljalo na ogled vinske kleti, nakar sta se odpravila v sobo.
Okoli pol dveh zjutraj je ženska odšla na recepcijo naročit nekaj hrane, čeprav je bila kuhinja že zaprta. Umik receptorja v kuhinjo, kjer je pripravljal solato in sladico, je izkoristil njen 47-letni pajdaš in z ukradenim ključem smuknil v klet. Akcija je bila bliskovita, trajala je le nekaj minut, a čisto dovolj, da je tri nahrbtnike napolnil s steklenicami. Morebitno trkanje med njimi je ublažil s hotelskimi brisačami. Da so jih okradli, so v hotelu ugotovili takoj naslednje jutro, a je bilo prepozno. Dvojica je iz sobe izginila že okoli pete ure zjutraj. Nekaj dni kasneje sta zapustila Španijo in se premikala po različnih evropskih državah, s čimer sta policiji povzročala velike preglavice pri njunem zasledovanju.
Kje so steklenice?
Po pregledu posnetkov varnostnih kamer in temeljiti preiskavi so roparja po treh mesecih identificirali - 47-letnik je Constantin Golubic, ženska pa Priscila Lara Guevara, ki se je v domovini večkrat preizkusila na lepotnih tekmovanjih. Z odličnim sodelovanjem med državami ter s pomočjo Interpola in Europola so jima sredi julija končno stopili na prste. Za moškega sta bila sicer razpisana še dva zaporna naloga madridskega sodišča. Golubic je namreč v preteklosti že večkrat kradel vrhunska vina in drug alkohol, enkrat je ukradel dve steklenici vina v vrednosti 39.000 evrov, drugič steklenico okoli pet tisočakov vrednega viskija. Za Guevarovo naj bi bil to prvi takšni podvig.
Očitno Golubic in Guevarova kljub prijetju nista najbolj zgovorna. Španska policija dragocenega plena doslej še ni našla. Preiskovalci raziskujejo, ali so bile steklenice vrhunskega vina prodane, in če da, komu, kdaj in kje. Zanima jih tudi, ali je imela dvojica pomagače ali pa je delala na lastno pest. "Od take vsote se da dolgo in dobro živeti," je prepričan vodja oddelka za gospodarski kriminal v Španiji. Preiskave ne bodo zaključili, dokler ne bodo dobili odgovorov na vsa vprašanja.
Med 1,6 milijona evrov vrednim plenom je tudi okoli 350.000 evrov vredna steklenica vina Chateau D'Yquem z letnico 1806, je novembra lani za revijo Decanter potrdil Jose Polo, solastnik in sommelier okradene restavracije. Od tatov je bil pripravljen odkupiti ukradene steklenice, sploh omenjeno najdražjo. S solastnikom, chefom Tonom Perezom, sta jo leta 2000 nabavila v Londonu. "Oropala sta naju sanj," je potarnal Polo in dodal, da so med ukradenimi številna starodobna vina, med drugim francoski romanee conti iz Burgundije (z letnicami od 1990 do 2012) in sedem steklenic vina Chateau d'Yquem iz Bordeauxa z letnicami od 1806 do 1901.
Ker so bile vse steklenice označene, obenem pa gre za redka vina, bi jih bilo izjemno težko prodati. Polo in Perez sta jih imela sicer zavarovane. A podobno kot pri krajah umetnin si tudi v tem primeru ni težko predstavljati, da bi vendarle pristale v kakšni zasebni zbirki.