Nekdanji partnerki grozil, da se bo zažgal

Peter Stanar se je januarja pred hišo v Vnanjih Goricah polil z bencinom in z gorilnikom v roki grozil, da se bo zažgal. Na prigovarjanje prijatelja in policije je od namere odstopil.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Med sodnimi počitnicami se sodišča ukvarjajo samo z nujnimi zadevami, predvsem s pripornimi.
Andrej Petelinšek

Med sodnimi počitnicami se sodišča ukvarjajo samo z nujnimi zadevami, med njimi so tudi priporne. Eno teh je ljubljanska okrožna sodnica Ana Testen obravnavala te dni; razpisala je predobravnavni narok za 53-letnega Ljubljančana Petra Stanarja, ki mu tožilstvo očita tri kazniva dejanja. Povzročitev splošne nevarnosti, zalezovanje in poškodovanje tuje stvari. Za vsa je bil povod isti: očitno se možakar, sicer zaposlen pri sodnem izvršitelju, nekako ni sprijaznil in ni mogel sprijazniti z razpadom partnerske zveze. Še posebno pa ne s tem, da je nekdanja partnerica normalno nadaljevala svoje življenje. V obtožnici piše, da ji je pred hišo resno grozil, da se bo zažgal, in da se to ni uresničilo zaradi posredovanja njegovega prijatelja in policije.

Čustva in alkohol

Med predstavitvijo obtožnice je tožilka Maja Medvešek opisovala, kako je od sredine lanskega oktobra, ko je izvedel za njeno novo zvezo, zalezoval nekdanjo partnerko. Klicaril jo je po telefonu in ji pošiljal esemese ter sporočal, da brez nje ne more, da bi rad imel družino in podobno. Klical je tudi (mladoletnega) sina in ga spraševal, kje je mama, se vozil okoli hiše in jo iskal. Enkrat jo je čakal pred njeno službo, sledil ji je tudi do nakupovalnega središča, do gostilne, jo opazoval, ob neki priložnosti ji je sledil k nekdanji sošolki. Celo sledilno napravo ji je namestil pod avto. Nadlegoval je tudi njenega novega partnerja, češ da naj se ne približuje njegovim otrokom in da je psihično bolan. Zaradi vsega tega, in ker je bil do nje že nasilen (predlani naj bi jo bil z lesenimi vrati omare udaril v glavo), je bila oškodovanka močno prestrašena, trdi tožilstvo.

V začetku letošnjega leta naj bi ji bil na njenem citroenu C4 predrl dve gumi, vse skupaj pa je višek doseglo 7. januarja, ko se je z avtom pripeljal v Vnanje Gorice. Medtem ko je bila oškodovanka z mamo in sinom v hiši, je po dvorišču hodil s petlitrsko posodo z bencinom v eni roki in gorilnikom v drugi. Nato se je z bencinom polil in kričal, da nima kje živeti in da se bo zažgal. Oškodovanko je dogajanje pretreslo, sploh ker ji je malo prej rekel, da si bo dan zapomnila za vedno. Če bi bil grožnje uresničil, bi lahko izbruhnil požar, ki bi ogrozil stanovalce, trdi tožilstvo. Sodni izvedenec je ocenil, da se takrat ni imel povsem pod kontrolo, rečeno drugače, njegova sposobnost imeti v oblasti svoje ravnanje je bila bistveno zmanjšana. Šlo je za posledico kombinacije intenzivnega čustvenega stanja zaradi razpada partnerske zveze in akutnega vpliva alkohola, ki ga je zaužil tisti dan, je ugotovil izvedenec.

Sinu ne bi bilo treba pričati

Tožilka je Stanarju v primeru, da bi krivdo priznal, ponudila leto in štiri mesece zapora. Vendar je šel predobravnavni narok v drugo smer, obtoženi je očitke iz obtožnice zanikal. Tako da sledi klasično sojenje. A še ne takoj. Zataknilo se je pri kaznivem dejanju, ki se nanaša na poškodovane pnevmatike. Kot je bilo slišati na naroku, je bil o tem v dosedanjem postopku že zaslišan obtoženčev sin. Vendar pa ni jasno, ali je ta dejansko razumel, kakšne pravice ima v kazenskem postopku, ki teče zoper očeta. Ker sta v sorodstvenem razmerju, bi namreč lahko izkoristil pravno dobroto in mu niti ne bi bilo treba pričati. Tako se je, na primer, odločila njegova sestra. Preden se bo začelo sojenje, bodo to poskušali razčistiti.

Zagovornik Rok Petrič je pred zaključkom predlagal, da bi doslej še neobsojenega Stanarja izpustili iz pripora - zaradi tega, ker je v priporu že od januarja, in tožilka je v primeru priznanja predlagala leto in štiri mesece zapora, predobravnavni narok pa se bo nadaljeval šele septembra. O predlogu bo odločal zunajrazpravni sodni senat.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta