Razvpiti nekdanji predsednik mariborskega delovnega sodišča Stanko Omerzu ni uspel z zahtevo za varstvo zakonitosti na vrhovnem sodišču, s katero je poskušal zrušiti pravnomočno odločitev mariborskega sodišča, da je kriv zalezovanja svoje nekdanje ljubice iz Slovenske Bistrice. "Vrhovno sodišče je 30. decembra lani razsodilo, da se zahtevi za varstvo zakonitosti, ki sta ju zoper sodbi Okrajnega in Višjega sodišča v Mariboru vložila obsojeni in njegov zagovornik, zavrneta," so Večeru potrdili v uradu predsednice Okrožnega sodišča v Mariboru Alenke Zadravec in dodali, da so sodbo vrhovnega sodišča prejeli 21. januarja.
Preizkusna doba in prepoved približevanja oškodovanki se upokojenemu sodniku iztečeta letos poleti
Ljubezenska in grozilna sporočila
Z odločitvijo vrhovnega sodišča je torej obveljala pravnomočna sodba, s katero je bil sodnik Omerzu 2020., tik pred upokojitvijo, obsojen na pogojnih pet mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let, ker je od 20. oktobra do 7. decembra 2016 zalezoval Tamaro K., ki ni hotela več imeti razmerja z njim. Doletel ga je tudi varnostni ukrep o prepovedi približevanja oškodovanki, ki mu je narekoval, da se dve leti ne sme približati oškodovanki na razdaljo, manjšo od sto metrov, sicer bo sodišče pogojno kazen preklicalo in bo moral v zapor. Preizkusna doba in prepoved približevanja oškodovanki se Omerzuju iztečeta letos poleti.
O neumornem Omerzujevem zalezovanju smo prvi poročali v Večeru, ko smo ga 20. decembra 2016 pred delovnim sodiščem opazili obkroženega s kriminalisti, ki so tisti dan pri njem opravljali hišno preiskavo. V notranjem žepu njegovega plašča so našli pismo, ki se je pričelo z "Draga moja Tamara", končalo pa s "Tvoj Stanko in poljub", v torbi pa listič z oškodovankinimi telefonskimi številkami. Kartico SIM, s katere ji je pošiljal najprej ljubeča sporočila, potem pa grozilna, je Omerzu skrival na delovnem mestu pod redniki v stekleni omari. "Kriminalci končajo na vislicah ali v zaporu. Kje boš ti?" jo je ustrahoval. In jo žalil: "Ti si staro odsluženo kljuse. Dovolj si se najebala in nisi več za nobeno rabo. Prasica si bila, si in kot prasica boš končala. Samo to si zaslužijo kriminalci, kot si ti."
To sta samo dva citata iz serije grozilnih sporočil, ki jih je višji sodnik Stanko Omerzu poslal oškodovanki, ko ga je soočila s tem, da ga zapušča, saj mu ni več verjela, da lahko računa na resno zvezo z njim. Na sojenju je obdolženi sodnik očitano zalezovanje zanikal, igral žrtev in trdil, da si je Tamara K. vse izmislila in mu obremenilne dokaze podtaknila, zalezoval pa jo je še naprej. Sodni proces je namreč razkril, da je skriti "oboževalec", od katerega je Slovenjebistričanka dobivala rdeče vrtnice tudi v času, ko se je morala z njim soočati na sodišču, prav obdolženi Omerzu.
Z oškodovanko sta se poravnala
Zaradi početja, ki si ga je Stanko Omerzu privoščil tudi med sojenjem, ga je oškodovanka prijavila še zaradi groženj. Ugotovilo se je namreč, da ji je na njen naslov še kar naprej pošiljal cvetje, sodu pa je izbilo dno srečanje v Hoferju v Slovenski Bistrici leta 2018. Oškodovanka je trdila, da jo sodnik še naprej zalezuje in ji grozi, zato ga je ovadila policiji. Dva dni kasneje ji je sodnik vrnil s kazensko ovadbo in prijavil, da je bil v trgovini on njena žrtev.
Kaj sta si izrekla, vesta samo onadva, sojenje pa je zaradi groženj grozilo obema. Zaradi tega je oškodovanka lani stopila korak nazaj in se z nekdanjim ljubimcem dogovorila, da drug proti drugemu umakneta ovadbo zaradi groženj.
Neupravičen suspenz je državo stal več kot 20 tisoč evrov
Sojenje Stanku Omerzuju so zaznamovale tudi številne prekinitve. Sodišče je v dveh letih razpisalo več kot 50 narokov, izpeljalo jih je le polovico, saj so zaradi spretnih pravnih manevrov obrambe odpadali eden za drugim. Ne le z izogibanjem sodišču in vlaganjem številnih pravnih sredstev, na sojenju se je zatikalo tudi zaradi poskusov diskreditacije sodnice Karmen Krajnc. Njeno izločitev je obramba terjala sedemkrat. Tudi ovadila jo je. Zaradi očitnega zavlačevanja postopka in izogibanja sodišču je Omerzu pristal v suspenzu, a disciplinska komisija ni prepoznala kršitev, zato se je lahko vrnil v službo, zaradi suspenza pa je na koncu od države prejel več kot 20 tisoč evrov odškodnine. Del tega zneska bo moral vrniti državi. Kot so nam pojasnili v uradu predsednice mariborskega okrožnega sodišča, je okrajno sodišče v kazenski zadevi Stanku Omerzuju naložilo plačilo stroškov kazenskega postopka, ki so nanesli 8978,55 evra. V ta znesek še ni vključena sodna taksa. "Račun" za to bo Omerzu dobil naknadno, sodišče pa bo s posebnim sklepom odločilo še o tem, koliko (od zahtevanih stroškov) mora plačati odvetnici, ki je v postopku zastopala oškodovanko Tamaro K. Koliko je moral odšteti svojim odvetnikom, je stvar dogovora med obdolženim in njimi in sodišča ne zadevajo.