Na železniški progi med Jesenicami in Kranjem je potniški vlak danes zjutraj trčil v bager. Po prvih podatkih poškodovan ni bil nihče, je pa nesreča zaprla železniško povezavo in povzročila zamude v prometu. Kaj je delal bager na tirih v času, ko je po njih vozil potniški vlak, bo pokazala policijska preiskava. Za zdaj so uradni podatki naslednji: "Kriminalisti so opravili ogled kraja trčenja. Glede na zbrana obvestila je vlak okoli 8. ure zjutraj trčil v delovni stroj, ko je bil ta na progi. Delovni stroj je prilagojen za delo na železniških tirih. Na območju se izvajajo gradbena dela. Nesreča se je zgodila v času, ko je potekal železniški promet in ni bilo zapore. Po trenutnih podatkih ni nihče poškodovan. Nastala je materialna škoda na vlaku, delovnem stroju in železniški infrastrukturi. Zbiranje obvestil se nadaljuje."
Z vlakom 27-krat bolj varno kot z avtom
Železniški prevoz je najvarnejši med kopenskimi prevozi, ugotavlja Miha Gamse iz Statističnega urada RS. "Število smrtnih žrtev na milijardo potnikov na opravljeni kilometer je tukaj najnižje. V letih od 2011 do 2015 je bil prevoz po železnici 27-krat varnejši od prevoza z avtomobilom," je poudaril v prispevku o mobilnosti, objavljenem na spletni strani urada. "Število nesreč v železniškem prevozu se je v Sloveniji v zadnjem desetletju zmanjšalo. Leta 2020 jih je bilo pet, terjale so dve smrtni žrtvi, leta 2010 pa 21 in so terjale 14 smrtnih žrtev. K upadu števila nesreč so prispevala tudi vlaganja v prometno varnost, na primer v ureditev nivojskih prehodov križanja železniških tirov in cest," je zapisal.
Poklicni gasilci iz Kranja so na kraju nesreče najprej poskrbeli za ozemljitev in prekinitev dobave električne energije, saj se je po besedah poveljnika GARS Kranj Andraža Šifrerja roka bagra, ki je bil zagozden pod vlak, precej približala električnim vodom. "Upravljavec bagra je vlak pravočasno opazil in odhitel proč, tako da ni poškodovan," je povedal Šifrer. Dodal je, da so gasilci nemudoma pomagali tudi pri evakuaciji potnikov. "Na vlaku jih je bilo 31. Pomagali smo jim z vlaka. Bili so nekoliko prestrašeni, vendar pa nihče od njih ni bil poškodovan in prav tako nihče od njih ni potreboval pomoči. Pospremili smo jih do nadomestnega prevoza oziroma do avtobusa, ki so ga takoj po nesreči organizirale Slovenske železnice," je opisal poveljnik. Za gasilce pa delo takrat še ni bilo končano. Nadaljevali so ga še vse dopoldne, saj so morali izpod vlaka spraviti zagozdeni bager, potem pa še odstraniti zemljino, na katero sta se iz delovnega stroja iztekala olje in nafta.
Nesreča se je zgodila na odseku gorenjske železniške proge med Kranjem in Jesenicami, ki je dočakala temeljito prenovo, vendar ta še ni in po podatkih direkcije za infrastrukturo še nekaj časa ne bo popolnoma dokončana. Mednarodni in tovorni vlaki so po dolgem času (popolna zapora je trajala od novembra lani) po prenovljeni progi začeli voziti konec julija, konec prejšnjega meseca pa so po progi začeli poskusno voziti še lokalni potniški vlaki. Po prvotnih načrtih bi morala biti proga odprta že na začetku junija, a so dela, ki so omogočala sprostitev železniškega prometa, zamujala in je zato prišlo kar do trimesečne zamude. Se bodo pa dela na tem delu gorenjske železniške proge še nadaljevala in naj bi potekala vse do sredine prihodnjega leta. Delavci opravljajo dela na peronski infrastrukturi, postavljajo protihrupne ograje, urejajo ceste ob zunajnivojskih križanjih in podobno.