Osumljenega trgovanja z drogo išče policija, njegovo mater in partnerko pa država toži zaradi premoženja

Damijana Žišt Damijana Žišt
24.11.2024 19:59
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pravdo, ki jo je proti toženima sprožilo specializirano državno tožilstvo, na ljubljanskem okrožnem sodišču vodi sodnica Metka Turk. 
Andrej Petelinšek

Na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča poteka pravda po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI). V njej specializirano državno tožilstvo oziroma tožilka Marijana Grašič Saniju Deniću, njegovi materi Zemiri in nekdanji partnerki Barbari B. očita nezakonito premoženje v vrednosti okoli 250.000 evrov. Predmet tožbe je stanovanje Barbare B. na Jesenicah in 8500 evrov gotovine, stanovanje Denićeve mame in 80.904 evrov gotovine, s katero je razpolagala. V tožbi je zajetih tudi 56.300 evrov, ki naj bi bili pripadali Saniju Deniću. Tožilstvo trdi, da je vse našteto nezakonitega izvora. 

Sani Denić je skupaj z bratom Denisom na begu, saj sta 9. januarja lani pobegnila pred policijskimi aretacijami. Policija ju utemeljeno sumi, da sta člana mednarodne kriminalne združbe, ki je na veliko trgovala z drogo. Zoper ostale osumljence je bila lani poleti vložena obtožnica zaradi trgovanja z drogo. Od osemindvajsetih, kolikor se jih je znašlo v obtožnici, jih je štirinajst s tožilstvom že podpisalo sporazum in so že bili obsojeni. Brata Denić (še) nista med obtoženimi, zoper njiju in še nekatere domnevne člane združbe, ki so na begu, poteka sodna preiskava.

Ne materi ne partnerici ni pomagal

Na naroku je sodnico Metko Turk zanimalo, na kakšen način je Denićeva mati prišla do spornega stanovanja. "Predvsem povejte, kaj ste delali zadnjih deset let pred nakupom stanovanja," je k odgovoru pozvala Zemiro Denić.  "Z možem sva od leta 1985 redno zaposlena, on dela v jeseniškem Acroniju, jaz pa tudi vse življenje delam v različnih podjetjih, kjer so mi običajno nadure plačevali na roke. Poleg službe sem tudi čistila vile na Bledu, plačilo sem prejemala na roke, za eno čiščenje sem prejela po 50 evrov, za generalna čiščenja tudi do 150 evrov. Nekaj tega denarja sem porabila za življenjske stroške, ostalo sem varčevala. Mislim, da se je v desetih letih nabralo najmanj 8000 evrov, " je povedala Zemira. Denar ji je dajala tudi njena mati, vsak mesec po 200 evrov, ker je dvakrat tedensko hodila k njej in ji pospravljala, zanjo je hodila v trgovino in tako naprej. Ko je mati resno zbolela in je vsak dan skrbela zanjo, ji je ta dajala po 260 evrov mesečno. Denar je varčevala, tudi iz tega naslova se je nabralo približno 8000 evrov, je izpovedala Zemira Denić. "Ko je leta 2017 sin Denis resno zbolel, so naši svojci, še posebej moževi, organizirali dobrodelno akcijo, če bi s sinom morali na zdravljenje v tujino. Tega k sreči ni bilo treba, sorodniki pa so nam rekli, da denar porabimo za kaj drugega. Dali so nama več kot 12.000 evrov. Tudi moja sestra mi je dala 14.000 evrov dediščine, oče pa mi je dal še 4000 evrov. Naši sorodniki, še posebej moževi iz BiH, so zelo radodarni. Vedno, ko pridejo na obisk, nam darujejo denar, saj smo mi njim pomagali, ko je bila v BiH vojna. Mož je po sestri dobil tudi del dediščine. Tudi on je zelo delaven, v prostem času opravlja gradbena dela in tudi tam zasluži vsaj po 400 evrov na enem poslu. Res sva varčevala. Z možem sva zelo delovna in varčna, nikoli nisva šla na dopust, samo delala sva," je še povedala Zemira Denić. Ko se je v bližini stanovanja, kjer na Jesenicah živi družina Denić, pojavil oglas za manjše stanovanje, sta se zakonca Denić odločila, da ga kupita in uredita, saj je bilo v slabem stanju. "Za nakup stanovanja sem na bančni račun položila 36.500 evrov privarčevanega denarja, za preostanek sem vzela posojilo," je pojasnila. Na vprašanje sodnice, ali ji je denar dajal tudi sin Sani, je odgovorila: "Ah, kje pa, jaz sem dajala njemu. Večkrat mi je rekel, 'mami, posodi mi denar', pa mi ga potem ni vrnil. Do 9. januarja lani je živel doma, jaz sem kuhala in prala, on ni nič prispeval." 

Denar tudi od babice

Tudi Barbara B. je pojasnila, kako si je kupila stanovanje. "Z mami sva dolga leta sami živeli, oče ni kaj dosti skrbel zame, bolj občasno sva se videvala. Ko sem rodila sina, je v stanovanju, kjer je poleg naju z mami živel še njen partner, postalo pretesno, zato sem se odločila, da kupim svoje stanovanje. Dolga leta že delam, tudi v prostem času pomagam starejšim osebam na domu in mi za to plačajo, zato sem privarčevala kar nekaj denarja, 14.000 evrov pa mi je podarila tudi stara mama, ker sva se zelo dobro razumeli. Tako sem privarčevala okoli 30.000 evrov, 30.600 evrov pa sem vzela posojila, ki ga še zdaj odplačujem, da sem si lahko kupila stanovanje, v katerem živiva s sinom. Sani Denić, ki je sinov oče, ni nikoli živel z mano, niti takrat ne, ko se nama je rodil sin. Zanj mi ni plačeval preživnine, s sinom je imel stike. Ko sem kupila stanovanje, mi je dal 4200 evrov, s tem sem kupila kuhinjo v stanovanju. Rekel mi je, da mi to da namesto preživnine. A mi je žal, da sem vzela ta denar, ker mi ga je potem večkrat očital," je povedala Barbara B. Tudi njena mati Milena B. je na sodišču potrdila, da je njena mati Barbari zapustila 14.000 evrov, nekaj denarja je Barbara privarčevala, saj je bila zelo pridna. Hodila je v šolo, delala, "jaz pa sem ji pomagala, pazila njenega sina, kuhala in prala". 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta