Petrovski župan Franc Šlihthuber zanikal podkupovanje

Andrej Bedek, Vestnik
01.03.2022 15:27

"Plačaj, pa boš tudi sama nekaj dobila," je domnevno nagovoril županjo Grada. Sojenje se bo začelo 21. marca.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Franca Šlihthubra, župana občine Gornji Petrovci, z očitkom, da je nameraval podkupiti županjo občine Grad Cvetko Ficko, preganja državna tožilka Jana Rogan.
Andrej Bedek, Vestnik

Sodnica Natalija Goldinskij Husar je na murskosoboškem okrožnem sodišču izpeljala predobravnavni narok zoper Franca Šlihthubra, župana občine Gornji Petrovci, obtoženega dajanja podkupnine. Tožilka Jana Rogan mu očita, da je v pogajanjih z Občino Grad o plačilu njegovega dela kot koordinatorja v projektu gradnje vodovoda sistema B županjo Cvetko Ficko nagovoril z besedami: "Plačaj, pa boš tudi sama nekaj dobila." Če bi Šlihthuber priznal krivdo, bi tožilka sodišču predlagala, da ga obsodi na pogojno kazen enega leta zapora s preizkusno dobo dveh let.

Župan ponudbe ni sprejel. "Krivde ne priznavam," je bil jasen, nakar se je oglasil še njegov zagovornik Mitja Pukšič in dopolnil svojega klienta. "Pravzaprav se ne moremo izreči o krivdi, saj tožilka sploh ni navedla, kdaj in kje se je zgodilo domnevno podkupovanje," je poudaril. Strinjal pa se je s predlogom Roganove, da naj Goldinskij Husarjeva kot priče zasliši Fickovo, Marjetko Geld, uslužbenko Občine Grad, in Daniela Kalamarja, nekdanjega graškega župana, ki je danes direktor podjetja Vodovod sistema B. Sojenje se bo pričelo 21. marca.

Tožbo proti Občini Grad izgubil

Vsi trije omenjeni so že nastopili v postopku tožbe, s katero je Franc Šlihthuber terjal 70 tisoč evrov od Občine Grad za delo koordinatorja projekta Vodovod sistema B, bolj znanega kot "gorički vodovod". Gornjepetrovski župan je tožbo izgubil, Fickova pa je pričala, da jo je Šlihthuber večkrat nagovarjal, naj mu plača, kar mu pripada, in rekel, "pa boš tudi sama nekaj dobila".

Franc Šlihthuber je med tožbenim postopkom odločno zanikal, da je od županje zahteval, naj mu plača znesek za opravljeno delo, in da je ob tem izjavil, da bo po plačilu še sama dobila nekaj od tega. Poudaril je, da je šlo za velik projekt. "Menim, da sem ogromno pripomogel k temu, da je vodovod zaživel. Z občinami je bil sklenjen dogovor, da se moje delo plača. Kot človek sem ponosen na to, kar je bilo narejeno, ponosen sem na svoje delo. Človeško in pošteno pa je tudi, da se nekaj plača, če se kdo žrtvuje. Drugi so za opravljeno delo dobili plačilo," je župan občine Gornji Petrovci na sodišču utemeljeval med drugim, zakaj je upravičen do 70 tisoč evrov.

V arhivih ni dokaza, da bi koordinator opravil delo

Cvetka Ficko je na sodišču takrat pojasnjevala, da Občina Grad na računu nima denarja za poplačilo nalog koordinatorja. "Prva faza vodovoda je fizično res končana, vendar so nekatere finančne obveznosti še vedno odprte, zato ne moremo govoriti, da je projekt uspešen. Od izbire izvajalcev del oziroma podpisa pogodbe z njimi so v praksi vsa usklajevanja potekala tako, da smo se vsi udeleženci v projektu sproti sestajali na naši občini, kar pomeni, da koordinator ni bil več potreben. V arhivu tudi ni nobenih dokazil, da je bilo delo koordinatorja v preteklosti opravljeno."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta