Po pobegu iz zapora v Kopru: V sobi sta bila s sorodnikom

Damijana Žišt Damijana Žišt
10.01.2019 19:40

URSIKS bo danes predstavila ugotovitve o pobegu pripornikov iz koprskega zapora, neuradno na dan prihaja vedno več podrobnosti

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V koprskem zaporu so z oken odstranili zaščitne mreže, kar je pobeglima pripornikoma nekoliko olajšalo pobeg.
Janko RATH

O pobegu pripornikov iz koprskega zapora, Dragana Milosavljevića in Damnjana Mitrovića, 30. decembra 2018 okrog 3.30, prihaja na dan vedno več podrobnosti o pobegu in domnevnih nepravilnostih v zaporu, ki so pripornikoma omogočile pobeg. Direktor Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) Jože Podržaj je po pobegu ustanovil posebno komisijo, ki je ugotavljala okoliščine pobega. Ugotovitve komisije bodo predstavljene na jutrišnji tiskovni konferenci.

V Italiji zaprosil za azil iz političnih razlogov

Pripornika sta še vedno na begu, Mitrović je pri svoji družini v italijanskem mestu Ferrara, kot je razkril medijem, kje je Milosavljević, ni znano. Mitrovića so slovenski policisti septembra lani aretirali na podlagi Interpolove tiralice, ki jo je za njim razpisala Srbija zaradi trgovanja z drogo, ko se je prijavil v hotelu v Sežani. Nato pa so stekli postopki za njegovo izročitev Srbiji. Mitrović sicer že nekaj let z ženo in otroki živi v Italiji. Tam je po naših podatkih pred leti zaprosil za dovoljenje za bivanje, ki pa ga sprva ni dobil, zato je zaprosil za azil iz političnih razlogov. Italijanskim organom naj bi bil namreč povedal, da so ga v Srbiji kot srbskega državljana preganjali in mu grozili, ker je poročen z ženo albanskih korenin. Italijanskih organov ni prepričal, da bi mu podelili status azilanta. Srbija je že leta 2014 od Italije zahtevala, da jim izroči Mitrovića, vendar se to ni zgodilo, ker je bil v postopku za pridobitev pravice do bivanja iz humanitarnih razlogov - zaradi žene in otrok. To pravico je dobil leta 2016 in Italija ga ne bo več izročila Srbiji, pravijo naši viri.
​Zanimiv je še en podatek, povezan z omenjenim pobegom. Pobegla pripornika sta bila v sobi še z enim moškim, ki naj bi bil Milosavljevićev svak. Po podatkih URSIKS je bil omenjeni pripornik 27. decembra lani napoten na predčasno prestajanje zaporne kazni, ker je bil obsojen zaradi prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države. Po naših podatkih bi moral biti omenjeni moški 27. decembra lani premeščen v del zapora, kjer so zaporniki, in ne, da je ostal v priporu - in še v sobi s svojim svakom, kar iz varnostnih razlogov ni sprejemljivo. Pri URSIKS sicer pravijo, da niso vedeli za sorodstvene vezi. Moški, ki je danes zapustil zapor, saj je kazen prestal, pa naj bi bil pomagal pri begu ostalima. Odvezal naj bi vrv iz rjuh, ko sta njegova sostanovalca splezala na zaporniško dvorišče, saj naj bi jo potrebovala, da sta preplezala zaporniški zid in zbežala na svobodo.

Mreže na zaporniških oknih

Danes so se odzvali tudi v uradu varuha človekovih pravic na navedbe koprskih pravosodnih policistov, ki med drugim navajajo, da je direktor koprskega zapora Dušan Valentinčič ukazal odstraniti kovinske mreže na oknih, “ker mu je tako svetoval varuh človekovih pravic“. Varuh poudarja, da je odločitev o dodatnem varovanju bivalnih sob zaprtih oseb predvsem ukrep v pristojnosti zavoda za prestajanje kazni zapora. Namestitev dodatnih kovinskih mrež na okna poleg rešetk sicer ni ukrep, ki bi ga varuh spodbujal. Gre namreč za omejevalni ukrep, ki je utemeljen le, če je nujen zaradi dodatne varnosti.
Varuh pa že od leta 2011 URSIKS opozarja na kadrovske težave v slovenskih zaporih, še posebej na pomanjkanje pravosodnih policistov, kar lahko privede do izgorelosti pravosodnih policistov in ogrozi varnost v zaporih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta