Mariborčan, davčni svetovalec Rok Snežič včeraj, ko je dobra stotnija preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) in drugih policistov opravila skoraj 30 hišnih preiskav širom Slovenije, pa tudi na Hrvaškem ter v BiH, policistom ni bil dosegljiv. Ni ga bilo na nobenem naslovu, kjer je potekala hišna preiskava. Se je pa po naših podatkih danes sam oglasil na policijski postaji. Kaj je povedal, nismo izvedeli, saj je številka njegovega mobilnega telefona tako kot dan poprej nedosegljiva.
So pa z Generalne policijske uprave danes sporočili, da je bilo med hišnimi preiskavami zaseženo veliko poslovne dokumentacije, kakor tudi elektronskih naprav, ki so pomembne za nadaljnjo preiskavo. "Med zaseženimi predmeti lahko izpostavimo še zaseg okoli 300 tisoč evrov gotovine, ki bo predmet nadaljnjega operativnega preverjanja in zbiranja obvestil. Kriminalistična preiskava se nadaljuje s pregledom in analizo zaseženih predmetov in dokumentacije ter z izvedbo ostalih operativnih ukrepov ob stalni izmenjavi podatkov v okviru mednarodnega policijskega sodelovanja ter ob usmerjanju specializiranega državnega tožilstva," pojasnjujejo.
Prijatelj z Janšo in šefico NPU
V javnosti pa se pojavlja vse več ugibanj, ali ni bil Snežič s tem, da se bodo opravile vse te preiskave seznanjen. Precej nenavadno je bilo njegovo potovanje v BiH minulo nedeljo, kamor zato, ker so ga označili za grožnjo nacionalni in ekonomski varnosti države, nima več vstopa. V državo je v nedeljo vstopil ilegalno, dan kasneje pa so ga ustavili na meji, a ga po krajšem postopku izpustili. Po včerajšnjih hišnih preiskavah v podjetju Snežič davčni inženiring, kjer je zastopnica njegova žena, pa so iz vrst preiskovalcev prišle informacije, da so bili v tem podjetju na preiskave "pripravljeni". Ne šokirani, temveč naj bi bili imeli zelo pri roku dokumente, ki so jih preiskovalci terjali.
300
tisoč evrov gotovine so na včerajšnjih preiskavah zasegli preiskovalci
"Snežič vnaprej obveščen o policijski preiskavi. No, ne bi me čudilo, če bi jo pod okriljem obglavljenega NPU, tudi sam organiziral in izvedel," je na tviterju zapisal Pavel Gantar, nekdanji politik, poslanec in minister. Zaradi poznanstev, ki jih Snežič ima, v to verjame precej ljudi. Snežič je bil v preteklosti že obsojen zaradi davčnih utaj, na Dobu pa je bil nekaj časa zaprt skupaj z aktualnim premierjem Janezom Janšo, ki je bil, spomnimo, obsojen zaradi afere Patria, a je bila pravnomočna sodba kasneje razveljavljena, nato pa je zadeva zastarala.
Kasneje pa je v imenu policije, točneje NPU, pred medije stopila vedejevka na čelu urada, Petra Grah Lazar, ki je prijateljica Roka Snežiča. Sama je sicer opisala, da sta "stara znanca iz Maribora". Preiskava v Sloveniji se je v zadevi, kjer se 19 osumljenim očita zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in goljufije, saj naj bi v nekaj podjetjih izdajali fiktivne račune za opravljene storitve, s tem pa prišli do sedmih milijonov evrov, se je sicer začela leta 2018, torej preden je Grah Lazarjeva prišla na čelo NPU. Tja jo je preferirala prav SDS. In predkazenski postopek je že usmerjalo specializirano državno tožilstvo, torej se preiskav, če bi se želelo, ne bi moglo ustaviti. Da pa ne gre zgolj za naključje, pa politični analitiki opozarjajo na dejstvo, da je časnik Delo pred dnevi objavil članek, da se Janša in njegova stranka od Snežiča distancirata. Snežič je namreč tedaj, ko je Janša lani prišel na oblast, zatrjeval, da premierju svetuje in da je premierjev prijatelj. Janša je sicer Snežičeve besede zanikal. Je bilo distanciranje potrebno zaradi vedenja o prihajajočih preiskavah?
"Ne komuniciram in se ne sestajam s Snežičem"
"Petra Grah Lazar pojasnjuje, da z Rokom Snežičem ni v stiku, z njim ne komunicira in se z njim ne sestaja. Sta zgolj znanca iz mladosti, saj sta približno enake starosti in oba prihajata iz Maribora," odgovarjajo na naša vprašanja na Generalni policijski upravi in dodajajo, da se je zaradi medijskih očitkov glede poznanstva s Snežičem sama predhodno izločila prav iz razlogov, da ji nihče ne bo mogel očitati vpliva na predkazenski postopek, uhajanja informacij ali drugih neutemeljenih očitkov, ki se pojavljajo v javnosti. O izločitvi je bilo tudi seznanjeno specializirano državno tožilstvo. Da se je z delom vsebine, ki jo je predstavila v včerajšnji izjavi, šefica NPU seznanila tekom tega dne. "S podrobnostmi preiskave pa ni bila seznanjena in nikoli ni želela biti. Svoje delo opravlja profesionalno, popolnoma strokovno in zakonito, ne glede na to, katere osebe so osumljene v preiskavah NPU," še pojasnjuje v imenu vrha policije Drago Menegalija.
Brez jasnega da ali ne
Na vprašanje, ali bo spožen notranjevarnostni postopek, ki bi potrdil ali ovrgel sume o obveščanju, na policiji odgovarjajo: "Policija sicer vedno začne notranjevarnostni postopek na podlagi podatkov, zbranih obvestil, prijave ali zaznave odklonskega pojava ali ravnanja. V notranjevarnostnem postopku ugotavlja dejstva in okoliščine odklonskih pojavov in ravnanj. Če se z notranjo preiskavo ugotovi sum storitve kaznivega ravnanja, policija uvede ali predlaga uvedbo postopka pred pristojnimi organi in sprejme ukrepe za vzpostavitev notranje varnosti. Tudi v tem primeru bo enako ravnala."
"Osumljenci po do sedaj znanih podatkih nikakor niso bili vnaprej seznanjeni o hišnih preiskavah, saj so preiskovalci na hišnih preiskavah, predvsem pri glavnih osumljencih, našli in zasegli pomembne dokaze, uspešno so bile opravljene tudi vse odrejene hišne preiskave v Sloveniji in tujini. Z vsemi osumljenci je bil vzpostavljen kontakt ob pričetku hišnih preiskav, ki so bile izvedene v skladu z načrtom, tako da ne razpolagamo z nikakršnimi konkretnimi dokazi, da bi bili osumljenci vnaprej obveščeni, čeprav so lahko pričakovali izvedbo policijskih postopkov glede na javno znane informacije o trajajoči preiskavi," še odgovarja policija.
Tožilska opozorila že lani
Na specializiranem državnem tožilstvu, ki usmerja preiskavo, pojasnjujejo, da so v oktobru lani na NPU poslali dopis, v katerem so opozorili, da gre za zadevo, ki je v fazi predkazenskega postopka, zato je še posebej potrebno paziti, da so o delu na zadevi seznanjeni samo člani specializirane preiskovalne skupine. Opozorili so tudi na zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki določa, da mora biti vsaka uradna oseba pozorna na vsako dejansko ali možno nasprotje interesov in mora storiti vse, da se mu izogne.
Dva izmed osumljencev sta, še navaja tožilstvo, pojasnjevala, da ju v času sredinih hišnih preiskav ni bilo v Sloveniji. "V kolikor bodo podane še druge sumljive okoliščine, da je prišlo do odtekanja informacij, bo tožilstvo v sodelovanju s policijo sume preiskalo, saj je nedopustno, da bi takšne informacije v tej fazi odtekale v javnost. Z odtekanjem informacij je namreč ogrožena učinkovita izvedba hišnih preiskav."